Ultimele discutii din forum
    dov
    dov este offline.
    Floricica Novice dov's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.10.2007
    Postari in forum
    426
    scuza-ma dar la fete nu tb sa faci spalaturi vaginale.tatal lui andrei pt ca nu a fost decalotat a facut fimoza si a fost operat,pt ca nu ncrestea cum trebuie.eu una il spal acolo si trag ca un masaj nu da sange nu se intampla nimic si nici s-a infectat.nu e ca drobul de sare dar tb sa si previ anumite probleme,eu nu as vrea sa supar pe nimieni dar nici nu vreau sa ajung cu el la operatie.

Floricica Avansata ingerul01's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.09.2007
    Postari in forum
    2.305
    si noua ne-a recomandat doc decalotarea. si ii fac mereu dupa baita. si e f bune, nu s-a inflamat deloc.
    baiatul vecinei mele a ajuns la operatie de fimoza pt ca nu i-a facut mama lui decalotare cand era micut.
    super tare comparatia cu spalaturile vaginale. dar nu au nicio legatura.

Floricica Avansata ingerul01's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.09.2007
    Postari in forum
    2.305
    noi ii spalam pe astia mici exact cum se spala orice barbat.
    si nu cred ca sunt atati doc nebuni ca sa ne zica sa facem asa ceva.
    zilele astea mi-a zis bunica mea de baietelul unei vecine ca l-a operat la putzi pt ca nu i-a facut decalotare. iar baietelul are acum doar 4 anisori.

Floricica Nou Venita mamita's Avatar
    Membru inregistrat la
    10.10.2007
    Postari in forum
    1
    incercam sa facem ce e mai bine pentru copilasii noastri dar pana la urma la 2-3 ani tot la chirurg ajungem cu ei.

Floricica Cu Vechime dorian's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.08.2007
    Postari in forum
    5.910
    Mamita,pot sa te intreb de ce esti asa sigura ca tot la chirurg se ajunge???? Vad ca esti foarte convinsa de ce?

Chirurgii nu fac decat ceea ce trebuia sa faca mamele si nu au facut.
    Decalotarea dupa fiecare baita este indicata si eu o fac baietelului meu si e foarte bine.

Floricica Avansata deliutza's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.09.2007
    Postari in forum
    1.599
    si noua ne-a recomandat dr sa ii facem decalotare asa , cite un pic, la baita si ne-a mai spus ca pe la 7 luni o sa ii faca o decalotare completa, dupa ce o sa ii dea cu o crema care are u fel de analgezic...
    mi-a explicat faptul ca decaloterea e necesara deoarece asa se poate tine o igiena coresponzatoare a zonei respective, si se inlatura pericolul fimozei si al unor eventuale manevre chirurgicale
    drept urmare, eu i-am facut decalotare, cite un pic, de pe la 2-3 saptamini, o data la citeva zile il stergeam cu un tampon imbibat cu ulei de bebe.. si ii faceam si la baita si nu am avut niciodata probleme, sa se inflameze sau altceva...
    asa ca acuma, la 7 luni de citeva zile se decaloteaza fara probleme si fara durere si pot sa il spal si acolo corespunzator
    cind s-a decalotat detot prima data, ce am gasit acolo.... !!! l-a spalat delicat si s-a curatat un pic, nu detot, iar la urmatoarele baite am repetat manevra si e ok!
    si curat
    asa ca... fiecare face cum crede...
    eu am tot citit articole scrise de medici, am vazut diverse opinii si am si intrebat citiva prieteni tatici de baieti despre asta, si toti mi-au zis sa in fac decalotarea, asa ca am facut-o si asa am scapat si de dr. si de manevra aceea care se anunta dureroasa.
    sanatate la bebei!

Floricica Cu Vechime claudiadinu's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.03.2006
    Postari in forum
    8.772
    Un articol foarte interesant:

Despre decalotare

dov
    dov este offline.
    Floricica Novice dov's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.10.2007
    Postari in forum
    426
    am citit articolul claudia,dar nu m-a impresionat.la baita il spal acolo nu curge sange,nu plange semn ca nu-l doare.insa chiar inainte sa nasc vorbeam de acest aspect cu tatal lui andrei si el imi zicea sa-i fac masaj la baita pt ca el a ajuns la operatie din aceasta cauza,nu se mai dezvolta normal.am vb si cu dr si a zis ca daca pana la an nu se rezolva o sa vedem ce facem dar eu cred ca nu e nicio prob.mai bine previn decat mai tarziu la operatie d-ne fereste.parerea mea,dar fiecare face cum doreste.

Floricica Senior ghizza's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.01.2007
    Postari in forum
    4.620
    buna fetelor, mie med pediatru nu mi a spus nimik de decalotare si va rog pe voi sa mi spuneti cum se face....adik cum sa l curat in mod optim....am vazut de la un timp ca are in vf putichii o pielicica albicioasa, ca si cum ar fi [iele moarta....va rog, chiar mes privat, daca ma puteti sfatui.....

Floricica Avansata stefi_jr's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.05.2007
    Postari in forum
    1.737
    Interesante opinii!
    Si eu am fost cu Stefi la doctor zilele acestea si ne-a aratat doctorul cum trebuie sa facem o data pe saptamana la baita. Nu as putea sa explic pentru ca eu una nu am stiut ce sa-i fac pana nu mi-a aratat dr. Toata lumea zice sa-i faci decalotare, dar nu stiu toate mamicile cum, asa ca le urez multa sanatate la bebei si curaj si bafta mamicilor de baietei. Si mie mi-a fost teama pentru ca am o prietena care a ajuns cu baietelul la spital ca a facut fimoza, asa ca ..... sanatate!

Floricica Cu Vechime digutix's Avatar
    Membru inregistrat la
    04.05.2007
    Postari in forum
    5.303
    trebuie sa recunosc ca sunt in ceata chir si dupa ce am citit tot ce s a scris aici....:((
    pediatra noastra mi a recomandatsa fac decalotarea inca de cand am ajuns cu el de la maternitate la fiecare baita usor...sincer nu mi s a parut ok am fac de cateva ori si am renuntat...acum timo are 6 luni si sotul imi tot spune ca nu i se pare ca arata ok ptuzulica lu bebe si am vb din nou cu pedi si mi a zis sa fac neaparat decalotare sau cum ii ziceti la baita , sa trag ininte si inapio de cateva ori...asa ca am inceput sa fac asta si pe timo nu l deranjeaza cu nik, nici nu are cu ce ca nu fac nik brutal...
    pedi mi a mai zis ca daca oana la un an nu se decaloteaza trebuie mers la chirurg sa o faca el..decat acolo mai bn incerc eu si pan la un an speram sa se rezolve

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari