Ultimele discutii din forum
+ Raspunde
Pagina 1 din 9
1 2 3 4 5 6 7 ... Ultima paginaUltima pagina
    Floricica Debutanta georgiana mihai's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.03.2007
    Postari in forum
    628
    in urma topicului "cresterea normala a penisului " unde a-ti scris si de decalotarea lui m-am documentat asupra acestui aspect si vreau sa atrag atentia mamicilor sa citeasca cartea lui Ronald Goldman-"Circumcizia -o trauma ascunsa",sau pur si simplu cautati pe net si veti gasi o multime da articole,foto care demonstreaza ca nu e bine sa facem decalotarea penisului nici singure ,nici cu supraveghere medicala.Decalotarea penisului inseamna de fapt dezvirginarea lui,lasati-va baietii in pace si va fi mai bine,vor scapa de traume psihice si alte probleme legate de placerea sexuala ...

asta a fost parerea mea,voi MAMICILE decideti ce veti face ....

Floricica Senior georgilivia's Avatar
    Membru inregistrat la
    09.09.2006
    Postari in forum
    2.985
    DA, si eu m-am documentat in ideea aceasta, copilul meu are peste 2 ani si el nu e decalotat, si o pediatra de la noi din oras mi-a spus sa nici nu incerc, sa-l las, ca se rezolva spontan, pina pe la 5 ani.

Floricica Avansata alde_roby's Avatar
    Membru inregistrat la
    09.12.2006
    Postari in forum
    1.174
    Nu la toti baietii se rezolva problema spontan.Unii pot ajunge la operatie , asa ca daca putem face ceva de ce sa nu facem din timp. Pe mine doctorita m-a invatat de cand am ajuns acasa cu el sa fac asta ...si acum este f bine.La fel ni se spunea si in maternitate de catre medicul pediatru.Acum cat sunt mici totul este ok pt ca nu este dureros , dar odata cu cresterea lor poate deveni daca nu se rezolva de la sine.

Floricica Avansata clauditza28's Avatar
    Membru inregistrat la
    07.12.2006
    Postari in forum
    1.845
    fetelor, sunt populatii care fac circumcizia la baietei de cum se nasc(de exemplu ,indonezienii, care sunt musulmani; nu sunt sigura daca are legatura cu religia lor, sau e doar o chestie de cutuma) , dupa cum sunt la noi destui barbati carora "li se rupe ata" la dezvirginare sau in timpul primelor contacte sexuale !
    cert este ca se realizeaza o mai buna igienia daca se poate decalota penisul!

Floricica Avansata clauditza28's Avatar
    Membru inregistrat la
    07.12.2006
    Postari in forum
    1.845
    apropo tot de asta, stiu o poveste de la o prietena apropiata: tipa avea un prieten de 34 de ani si faceau sex regulat; vreausa spun ca tipul avusese destule partide si cu ea si inaintea ei si tot nu i se rupsese ata, pana intr-o noapte cand i-a umplut patul de sange; nu imi amintesc ce-a zis, daca l-a durut sau nu, dar banuiesc ca da din moment ce a pierdut atata sange!

Floricica Avansata alinutzapopa's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.12.2006
    Postari in forum
    1.812
    si eu am citit si pe net si in carti ca nu e bine sa se incerce decalotarea pana la 3 ani.dar nu inteleg de ce sunt pediatrii care recomanda decalotarea chiar de la nastere!!!!!!!eu nu am incercat nimic pana acum si nu cred ca voi incerca.dr. lui david nu mi-a zis nimic de decalotare la aceasta varsta.

Floricica Debutanta gugu's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.01.2007
    Postari in forum
    753
    se recomanda ca sa nu se ajunga la fimoza...care e nasol de tratat....dupa care penisul ramane sensibil

Floricica Senior claudiapostol75's Avatar
    Membru inregistrat la
    23.03.2006
    Postari in forum
    3.259
    si la noi la fel ne-a recomandat pediatra... sa nu umblam sa-l decalotam decat dupa 2.5 ani incolo.

Floricica Senior mihaelush4's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.01.2007
    Postari in forum
    2.551
    Unii baieti la care gaura e prea stramta pot risca sa faca infectie urinara daca nu se face decalotare periodic.Am citit si eu pe net ,ca nu se recomanda ,dar majoritatea medicilor asa spun:ca tr curatat acolo la baita.Lui bebe al meu i-a facut dr chirurg decalotarea la 1 an si apoi ne-a mai chemat la control de vreo 3 ori ,si ,desi a fost dureros pt el, am scapat de operatie,care ar fi fost si mai dureroasa.Multa vreme dupa,nu ma lasa sa ma apropii de penisul lui.Dar acum a uitat si,daca ii distrag atentia cu jucarii,il curat rapid si nici nu observa.Nici eu nu vreau sa ramana cu traume psihice dar nici nu vreau sa capete vreo boala de natura infectioasa.Cunosc un caz de persoana adulta care nu a fost controlat si decalotat cand era mic,desi avea nevoie si ar fi fost mai putin dureros,si la 19 ani,nu putea sa aiba relatii sexuale .A ajuns la chirurg si a fost operat.A fost mai dureros si cu mai multe traume decat la cateva luni sau un an.

Floricica Veterana Vizitator's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.11.2004
    Postari in forum
    15.891
    Fetelor, scuze ca ma bag ca musca in lapte. Eu n-am inca baiat, insa o sa am f curand.
    Nici mie nu mi se pare normala chestia cu decalotarea. Ori ii lasati in pace, cum sunt ei dati de la natura, ori optati pt. circumcizie. Altfel, normal ar fi sa-l dezvirgineze cineva la adolescenta, nu parintii sau medicul...
    Eu copilului meu vreau neaparat sa i se faca circumcizie in maternitate. Nu din motive de sanatate (desi exista si alea si sunt destule), ci pt. ca sotul meu e circumcis si realizez diferenta (si sexuala si estetica)...
    Asta e parerea mea, sper sa nu va suparati pe mine!

Floricica Debutanta iota cristina's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.03.2006
    Postari in forum
    646
    Nu este vorba de a lasa sau nu in pace baietei, ci este vorba mai mult de infectiile ce pot aparea in acea zona dat fiind faptul ca nu este curatata zona respectiva. Eu am curatat in fiecare zi la baie prin decalotarea treptata si astfel nu am ajuns la operatie, si in nici un caz nu mi-am dezverginat baietelul cum am citit mai sus, decalotarea nu are nici-o legatura cu dezverginarea. Acum la aproape 6 ani se spala singurel si este foarte incantat ca poate singur sa aiba grija ca acea zona sa fie mereu curata. Si la fetite se spala cu atentie "pasarica", ca sa nu ramana sapun sau piele moarta, in mare parte as zice ca este vorba de acelasi procedeu, pentru confortul copilului trebuie curatata si acea zona.

+ Raspunde
Pagina 1 din 9
1 2 3 4 5 6 7 ... Ultima paginaUltima pagina
load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari