Ultimele discutii din forum
    Floricica Cu Vechime gabitzza's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664
    Eu am o mare problema cu Edi, din pacate el este total dependent de mine. Nu il pot lasa cu nimeni daca trebuie sa plec undeva. Nu sta mai mult de 10 min cu altcineva dupa care incepe sa urle, nu sa planga ci sa urle si asta se intampla frecvent. Singurul moment in care "sta" cu altcineva este cand iese afara la plimbare.

Voi va confruntati sau v-ati confruntat cu astfel de probleme? Aveti vreun sfat pt mine? Pt ca sincer nu este bine pentru nici unul dintr noi, iar eu una simt ca sunt prinsa intr-o cusca pt ca nu pot face un pas fara el.

Floricica Senior ginazarna's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.01.2009
    Postari in forum
    3.466
    Gabizza, noi am avut problema asta numai la inceput, cand a fost ea mica mica. Eu am lasat-o in brate la toti, la rude, la prieteni, e sociabila tare. De pe la 2 lunite am inceput sa o las la plimbare cu taticul, cu bunica, cu cate un unchi. La inceput intervale scurte, adica ma chemau la primele semne de neliniste. La plimbare intr-adevar statea mai mult cu altcineva decat in casa. A invatat tare repede ca mama vine inapoi intotdeauna si ne bucuram impreuna. 10-15 min pot sa o las si singura, ca se joaca in patut. Stie ca ma intorc si radeem si o laud si ea da din manute si picioruse ca o maimutica si se trage in sus sa o imbratisez!
    Eu zic sa il lasi cu altcineva si sa tot maresti intervalul. Si la inoarcere sa iti manifesti tare tare bucuria reintalnirii de fiecare data. Poate functioneaza si la tine...

Floricica Avansata madaroxi's Avatar
    Membru inregistrat la
    24.04.2009
    Postari in forum
    1.392
    buna! ai dreptate.....baietelul meu are 1,5 ani si e disperat dupa mine.....sta cu oricine dar sa fiu de fata.....altfel daca isi aduce amintede mine e scandal....il las in camera ,in patut se joaca singur chiar si jumate de ora....ideea e cand plec de acasa cu treburi cate 2-3 ore,sau chiar si o ora....l-am lasat la bunica pe care o cunoaste mai bine si a stat mai mult cu el o ora s l-am gasit lesinat de plans......cand am intrat pe usa cu toate ca trebuia sa doarma a fost asa de bucuros ca tremura si ma mangaia si nu a mai adormit pana seara ,iar noaptea a mai plans........dependenta nu e la varsta asta mica asa de puternica ca la 1-2 ani..... e foarte sociabil,se duce la oricine,dar a devenit disperat dupa prezenta mea dupa experienta de la bunica-sa....cu toate ca inainte statea cu taica-su fara nicio problema,adormea cu el,manca cu el acuma vrea sa fiu tot timpul si eu.......sa mai creasca si mergem la gradi si sper ca-si va reveni..de fapt sigur isi va reveni ,dar trebuie rabdare multa :)

Floricica Cu Vechime ligiafodorean's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.11.2008
    Postari in forum
    7.046
    si Carina e la fel de dependenta de mine... sincer nu e de mirare mai ales ca de la 4 luni e numai cu mine peste zi, iar seara ajunge si sotul de la munca...

insa saptamana trecuta am fost in vacanta in Romania unde roiau in permanenta oameni in jurul ei, la inceput bineinteles a fost reticent si vroia numai la mami in brate, dar de iesit afara mergea cu oricine...

am mai observat ca daca erau copilasi in jurul ei uita si de foame si de somn, pana si de mami... asa ca rabdare multa... orice invat are si dezvat

Floricica Cu Vechime flora73's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.03.2008
    Postari in forum
    7.652
    Vecina mea are asa probleme cu piciul de 2 ani............va spun cu mana pe suflet ca-i stresata rau tare, dar si piciul e stresant si nu stie cum sa-l dezvete.
    Le inteleg pe mamele care au asa probleme cu copiii prea lipiti de fuste

Floricica Cu Vechime ligiafodorean's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.11.2008
    Postari in forum
    7.046
    cred ca problema e daca mama are posibilitatea ca de micut sa-l invete pe micut sa stea si in compania altor persoane decat a ei....

Carina pana la 4 luni era ok, statea si la altii in brate insa cu conditia sa nu fiu in aria ei vizuala sau sa nu-mi auda vocea...

saptamana trecuta am adormit-o si am fugit la coafor, cand s-a trezit a luat-o mama in brate si nu a avu nimic pana m-am intors acasa... dupa care a stat tot lipita de mine si se cerea in brate de frica sa nu mai plec fara ea

andreea2929
    Guest
    si a mea e dependenta de mine,nici macar nu vrea sa se uite la alte persoane.am avut musafiri si abia dupa doua zile a stat la ei in brate cateva secunde...cu tati sta fara probleme,dar daca sunt eu de fata nu mai vrea la el.

Floricica Cu Vechime gabitzza's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664
    E destul de greu sa il dezvat pentru ca nici nu am cu cine sa il las, de la bun inceput a stat 24/24 cu mine si d-asta s-a invatat asa. Cand mai trebuie sa plec il mai las cu tatal meu dar asta rar in cazuri extreme pt ca ii capiaza pe toti cei cu care sta. Si daca sunt eu acasa si il ia altcineva in brate, nu sta mai mult dew 10 min apoi incepe sa bazaie si pana nu ma vede nu se calmeaza

Floricica Avansata doloro's Avatar
    Membru inregistrat la
    24.11.2007
    Postari in forum
    2.392
    Gabitza te inteleg foarte bine , noi inca suntem in situatia asta la un an si 9 luni, a stat mereu cu mine pt ca nu avea cu cine altcineva, cel mai mult l-am lasat cred ca 3 ore ...cu sotul meu sta dar nu mult ca vine dupa mine si daca nu ma vede ma cauta , ma striga...

Floricica Avansata camelia_op's Avatar
    Membru inregistrat la
    04.12.2006
    Postari in forum
    2.333
    Si noi suntem in situatia asta. Totusi sta cu mama mea, destul de mult, dar cand vine ora de culcare, daca nu sunt eu nu doarme deloc. Si cu mancatul e la fel, daca eu sunt acasa si vrea altcineva sa-i dea de mancare nu vrea, trebuie sa-i dau eu. Si cand mai merge afara cu mama mea, de cele mai multe ori trebuie sa merg si eu pana la urma. Cred ca asta e riscul cand bebe e crescut doar cu noi langa ei in permanenta.

Guest
    Eu cred ca dependenta de mami poate crea probleme mai tarziu si cel care va avea de suferit va fi copilul,dar si mama!ma gandesc cu groaza ca peste putin timp voi incepe serviciul si David nu mananca, nu doarme,nu mai merge nici la plimbare fara mine!

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari