Ultimele discutii din forum
    Floricica Avansata ghergulescu's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.03.2009
    Postari in forum
    1.986
    tot liliana ghergulescu sunt si mai am o problema k fetita mea;e un chin sa îi dau sirop indiferent de care ar fi si la fel patesc si k vigantolul,mereu trebuie sa tipe si sa o oblig sa le ia.acest lucru face de and avea 2 luni iar acum are 11 luni,spuneti-mi va rog cum o pot face sa îl ia fara sa tipe si fara sa o oblig?

Floricica Debutanta alina85a's Avatar
    Membru inregistrat la
    18.04.2009
    Postari in forum
    678
    sti cum am facut eu?la inceput ii dadeam cu seringa medicina pana intr-un timp cand a inceput s-o refuze apoi am incercat cu lingura a acceptat ma greu ca si eu de multe ori il fortez.dar e bine sa vada cate o lingura noua ,una mica daca nu o schimbi si ii dai in alta mai mare sau cu o lingura colorata.la mine a functionat nu mereu dar in mare parte reuseam sa-l prostesc.

Floricica Avansata madaroxi's Avatar
    Membru inregistrat la
    24.04.2009
    Postari in forum
    1.392
    buna! eu vigantolul il dau fffff usor.......in timp ce il schimb si sta pe spate ii arat sticluta si ii spun ca pune mama 2 picaturi si el deschide singur gurita (copiii in general deschid gura daca nu ii obligi si mai ales in joaca)si din sticla las sa curga 2 picaturi....daca inchide gura pana termin de schimbat tot il pacalesc si il ia fara scandal.......siropelele i le dau cu seringa la inceput cate un pic sa simta gustul apoi tot cu pacaleala il termina din seringa(e chin dar mai usor decat obligat,tinut sa deschida gura.....cand era mai micut si aveam cantitate mica de sirop il prindeam de nasuc si decshidea gura....si eu at pac i-l dadeam...).....si cu lingurita merge ,dar peste lingurita sa nu dea cu mana si a varsat-o.....cu rabdarea treci marea :)pupici si bafta

Moderator Floricica Senior wondermom's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.04.2008
    Postari in forum
    3.355
    combina siropelul cu ceva ce accepta usor (ceai, lapte, suc de fructe)... eu ii dau lui Matei Vigantol cu o pipeta iar siropul cu seringa de Panadol si nu am avut niciodata probleme... tin minte ca cineva pe forum spunea ca pune picaturile de Vigantol pe un biscuite... tu stii cel mai bine ce ii place fetitei si ce combinatii sa faci pentru a o face sa ia siropelul fara probleme... mult succes!

Membru inregistrat la
    13.03.2009
    Postari in forum
    1.986
    si eu tot k seringa îi dau dar tot nu vrea ,cateodata îl ia dar sa o fac sa rada k gurita deschisa k altfel nu am cum.multumesc pt sfat si te astapt sa mai vb despre bebei pupik

Membru inregistrat la
    13.03.2009
    Postari in forum
    1.986
    ea nu bea ceai si nici laptic decat de la mine de la piept si sucuri nu vrea ,asa k nu stiu ce sa îi mai fac.oricum multumesc pt sfat si te pupik astept sa mai vb

Membru inregistrat la
    13.03.2009
    Postari in forum
    1.986
    multumesc pt sfaturi si o sa le încerc pe toate.pupik si sper sa mai vb

Floricica Nou Venita zapacita's Avatar
    Membru inregistrat la
    20.11.2008
    Postari in forum
    62
    azi mi-am dat seama ca pustoaica mea s-a invatat cu modul cum ii dau vigantolul... cum vede sticluta si in pun mana pe barbita ca sa o fac sa deschida gurita, o deschide singurica si asteapta sa ii dau drumul la barbita si atunci inchide si ea gurita, dupa ce picura cele 2 picaturi... m-a uimit total, ca la 3 luni sa isi aduca aminte cum ii dau un medicament si sa il accepte, pt ca fierul nu il ia la fel ca vigantolul, il mai scuipa uneori

Floricica Veterana ank100's Avatar
    Membru inregistrat la
    09.11.2008
    Postari in forum
    10.572
    cu vigantolul n-am avut probleme, il ia usor. insa cu alte siropele, sau antibiotic e un chin si la noi. n-o pot obliga fiindca isi face greata si vomita. ii dau toto cu seringa si ca sa deschida gura ma fac ca ii dau bibe cu ceai.

Floricica Nou Venita paduretn's Avatar
    Membru inregistrat la
    11.10.2009
    Postari in forum
    1
    tot asa am patit si noi,dar si eu tot cu seringa ii dau siropelul.acuma am noroc ca-i doza mica,din 2,5 ml il impart in 3,sau4.ii dau prima doza ma plimb cu ea,bebe un pic prin camera apoi ii dau a doua doza,iar ma plimb pana uita de sirop, si tot asa.Altfel nu il pot da,plange se agita sau ni-mi mai deschide gura.Am incerca si sa il pun in 10-15 ml de ceai,odata a mers,dar dupa aia nu mi-a mai baut tot ceiutul si nu si-a baut doza de sirop.E un adevarat chin.

Floricica Nou Venita izabellab's Avatar
    Membru inregistrat la
    02.08.2012
    Postari in forum
    167
    Vigantolul il accepta, dar a facut nazuri la siropurile pentru tuse. Ca sa ia siropul anti-febra ii dau seringa si bea el singur, altfel nu accepta.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari