Ultimele discutii din forum
    Floricica Avansata ghergulescu's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.03.2009
    Postari in forum
    1.986
    noi avem numai probleme:racim f des,nu luam siropel decat fortat sau sa radem k hohote dar pana n-e prindem de figura si nu prea mancam mancare,mancam doar lapte de la mami:adica de la piept.fetita mea are 11 luni si mananca foarte putin adica: 5,6 lingurite de ciobita pe zi sau tot cam asa de iaurt,fructe foarte putin mananca ,dak mananca un sfert de banana deja e bine.nu vrea cereala si nici mancarica speciala pt bebei cumparata din comert.ce mai mananca dar tot putin este piure de cartof k putin lapte pt ai da gust k altfel nu vrea

dar tot ce am zis k mananca este în diferite zile, nu mananca de 2 ori ceva niciodata.va cer sfaturi tuturor înclusiv doamnei doctor?!multumesc

andreea2929
    Guest
    la cate luni ai inceput diversificarea?si cum?

Floricica Avansata madaroxi's Avatar
    Membru inregistrat la
    24.04.2009
    Postari in forum
    1.392
    buna! baietelul meu e tare mofturos.....la inceput in tot ce-i dadeam ii ppuneam lapte si manca mai usor(dar tot putin).....dar trebuie sa ii dai din toate,parerea mea separat sa le simta gustul...cate un fruct ,iaurt,ciorbita cu dovlecel azi,maine de cartofi,poimaine de conopida(brocoli)dreasa cu smantana ,oul fiert dat la inceput separat,apoi amestecat cu diverse(urda,smantana,ficatel fiert).....te cred ca te chinui ca eu stiu cum e .....luca la o masa are 2-3 feluri de mancare....cateodata mananca extraordinar....dar de cele mai multe ori ,putin...nu il pot forta ca nu am cum......dar din ce pot sa-i dau in mana ii dau sa manance singur, de cand era mic....se mai ineca dar ii bagam degetul in gurita si-si revenea....carnea de pui cu os ii dadeam in mana...nu-mi era frica ca eram langa el,daca vroia sa guste ardei gras singur il lasam...tot ce e leguma i-am dat(ardei,rosie,salata verde.morcov,telina,verdeturi gen patrunjel,marar,ciuperca,.......dai astea toate a ales morcov ardei,rosie ,patrunjel).....la manacaruri din totdeauna i-am pus verdeata....bafta

Membru inregistrat la
    13.03.2009
    Postari in forum
    1.986
    la 3 luni i-am dat sucuri de fructe,iar pe la 4 luni am început k fructe pasate ,pe la 5 luni si jumatate i-am dat supite de legumecrezi k e bine cum am procedat?astept raspunsul tau?

Membru inregistrat la
    13.03.2009
    Postari in forum
    1.986
    da si eu îi dau legume în manuta dar si k asta avem o problema se îneaca mereu si k biscuite si cu paine si cu fructe si cu legume trebuie tot timpu sa fiu k ochi pe ea k se îneaca,e atat de dificila de nu am vazut.dar e foarte activa si cand este racita ea e vesela rade se joaca dar nu vrea sa pape mai nimik decat lapte de la piept .multumesc si te astept sa mai vb

Floricica Nou Venita nicoleta gartan's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.04.2009
    Postari in forum
    56
    Buna!Si ieu am aceiasi problema ca si tine.Si baietelul meu face tot la fel,siropelul il luam fortat(sau facem avionul)cu mancarica nici atat nu ne intelegem bine .Singura care o agreaza este banana si binenteles lapticul ,se poate sa-i placa prea mult lapticul de la tine,si ieu la-m alaptat pe robert pana la 1an si 6 luni si tot asa facea nu mai vruia sa manance aproape nimic vruia doar"titi"Totul este sa ai rabdare o sa se rezolve cu bine.pupici.

Floricica Avansata arianna73's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    1.393
    citi dintisori are,eu cu mario nu am avut probleme pina acuma,imi minkaca orce in afara de ficatei de pui,cind e racit ea cu palcere siropul si chiar imi cere
    incearca in fiecare zi un alt tip de mincare,te intrebam de dinti pt daca are mai multi de 4 in gurita nu ii mai face minakre pasata ca o pasta ,o pasezi cu furculita si nu te speria daca se ineaca cu o bucatica de biscuite(dai biscuiti speciali pt copii,care se imoaie rapid in gura)

Membru inregistrat la
    13.03.2009
    Postari in forum
    1.986
    poi are 6 dintisori ,multumesc pt sfaturi,pupik

Membru inregistrat la
    13.03.2009
    Postari in forum
    1.986
    înseamna k nu sunt singura care patesc asa ceva k bebe,eu asa credeam k sunt singura si k numai fetita mea este dificila si sensibila!multumesc pt sfaturi si pt k ai intrat sa vb k mine
    te pupik

Floricica Nou Venita nicoleta gartan's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.04.2009
    Postari in forum
    56
    Buna!Nu esti singura care trece prin asa ceva tot ce trebuie este sa ai rabdare(rabdarea mama invataturii)si baietelul meu face asa ,de racit nici nu se mai pune problema,ne "chinuim tot ca tine"siropele le vomita de cate ori i le dau(le l-om fortat)Muta sanatate la fetita si tie.

Membru inregistrat la
    13.03.2009
    Postari in forum
    1.986
    multumesc draga mea pt sfat si multa sanatate tie si familiei tale

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari