Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita hornyak's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.11.2008
    Postari in forum
    66
    pe fetita mea a imbracato moasa acasa intrun costumas de vara alb si la intoarcere in biserica a imbracato nasa intrun costumas roza.era o papusika frumoasa

Floricica Cu Vechime alexanca's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.09.2008
    Postari in forum
    5.745
    Pe Alex l-a imbracat nasa si la dus si la intors de la biserica.Sunt haine f frumoase pt pitici.Seara l-am dus la restauant imbracat in frac cu papion si brau era fff frumos.

Floricica Cu Vechime flora73's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.03.2008
    Postari in forum
    7.652
    La botez a avut o rochita toata numai voaluri stil. sec XVIII

Mai pe seara un body din nylon, matase....habar n-am.....oricum material asemanator cu rochita

Si a mai avut si dimineata pana sa mergem la biserica un alt fel de body tot alb si tot din naylon-matase
    3 barbetele, o pereche de pantofiori albi si panglica ....cica sa-i tina urechile sa nu fluture.

Floricica Nou Venita svety's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.04.2009
    Postari in forum
    1
    Sunt foarte draguti!!!

mother
    Guest
    eu zic ca daca aveti vreo nelamurire referitor la cum se imbraca bb la culori si alte alea sa intrebati preotul... el va zice cum trebuie procedat... restul e superstitie...

eu , de curand, am intrebat daca e adevarata chestia ca nu tre sa pupi copilul dupa ce ia Sfanta Impartasanie in ziua respectiva.... binenteles ca e o aberatie...

usb
    usb este offline.
    Floricica Nou Venita usb's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.10.2008
    Postari in forum
    7
    pana la biserica cu hainutele noastre,iar dupa scaldatoare cu hainutele de la nasa[bebelus]

Floricica Nou Venita milioana's Avatar
    Membru inregistrat la
    01.01.2009
    Postari in forum
    12
    In zona mea copilul se duce la biserica imbracat in hainele aduse de moasa.Tot moasa e cea care il poarta la intrarea in biserica! Dupa botez bebe este imbracat cu trusoul adus de nasa si tot nasa/nasul e cea/ cel care il scoate din biserica. Acasa tot nasa da bebelusul peste prag tatalui/mamei si zice: "Mi l-ai dat pagan, ti l-am adus crestin" Si la baia de a doua zi, cand se spala mirul se imbraca copilul cu alte haine, tot de nasa aduse.

Floricica Senior molnarvanda's Avatar
    Membru inregistrat la
    16.11.2007
    Postari in forum
    4.299
    Am si eu o intrebare ... In iulie daca e botezul hainele pot fi cu manea scurta... adica rocchita scurta cu maneca scurta? Sau e necesar ceva cu maneca lunga?

Floricica Nou Venita luciaiacob's Avatar
    Membru inregistrat la
    20.03.2009
    Postari in forum
    98
    Daca este cald afara, parerea mea este ca puteti imbraca bebele cu maneca scurta. Vei vedea ca vorbe din batrani sunt multe, depinde de ce traditii se obisnuiesc pe la voi si daca voi vreti sa tineti cont de ele. Nastere usoara !!!

Floricica Nou Venita albertagabriela's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.07.2009
    Postari in forum
    2
    Va salut pe toate fetelor !! Inca nu sunt mamica astept, astept, si sper sa vina barza si la mine . Am o mare dilema, o sa fiu nasica si as dori sa imi spuneti si mie ce parere aveti despre trusourile moda noua care se dau la botez ? Am intrat pe diferite site-uri si am vazut acolo cate ceva, sincer ador ideea de a merge la biserica nu cu punga de lucruri ci cu, cutia gata pregatita si pe deasupra si frumos aranjata. Asa cum ziceam am vazut ceva ceva pe internet dar nu va spun preturile fetelor....am cautat si am tot cautat si am gasit ceva. Foarte dragut, ce pot sa spun,si pretul chiar OK, in fine va zic in mare si daca va intereseaza intram in detalii ideea este sa imi dati un sfat ma duc la finutza cu punga sau cu, cutia ? Am vazut ca are de toate acolo in cutie, ei ce ziceti ?

Floricica Nou Venita adina2009's Avatar
    Membru inregistrat la
    06.10.2009
    Postari in forum
    5
    fain

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari