Ultimele discutii din forum
    Floricica Novice madalina_madu's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.10.2007
    Postari in forum
    447
    noi le-am gasit roze! si asa am si imbracat-o in roz. iar nepotelul meu a fost imbracat in albastru. eu nu prea cred in superstitii!

Floricica Nou Venita vali partene's Avatar
    Membru inregistrat la
    23.01.2008
    Postari in forum
    244
    Intr-adevar nasa cumpara tot trusoul copilului. La noi e si mai ciudat intrucat poti avea cate nase vrei. Eu, de exemplu am avut 6 perechi de nasi de cununie si toti 6 mi-au botezat si fetita. Am primit 4 trusouri pentru botez. Am imbracat-o cu cel care mi-a placut mai mult si era de culoare roz.

Floricica Cu Vechime cristeepas's Avatar
    Membru inregistrat la
    01.11.2007
    Postari in forum
    6.010
    parerea mea e ca astea-s aiureli inventate de comercianti ca sa-si vanda marfurile. ma refer la faptul ca tre sa-l imbraci cu o anumita culoare sau cu tot felul de hainute care mai de care mai incomode pt copil, cu tot felul de funde si panglici de se spanzura copilasul in ele si mai multe nu. la botez n-au nici cea mai mica importanta hainutele. importanta e slujba de increstinare a micutului nu chilotii cu cristale zvarowski (nu stiu dak am scris corect dar ati inteles la ce ma refer)

Floricica Senior iryanna's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.07.2007
    Postari in forum
    4.679
    intr-adevar,la botez nu este important ceea ce poarta copilul sau cate paglici si zorzoane are lumanarica,ci ceea ce primeste bebelusul,sfanta taina a botezului.normal ca fiecare mamica vrea ca puiul ei sa fie frumos si deosebit,tocmai de aceea comerciantii exploateaza la maxim aceasta dorinta a mamicilor.nu sste obligatoriu sa fie imbracat in alb,se alege poate aceasta culoare mai des pt ca exprima puritate,dar un bb nu are cum sa nu aiba sufletelul curat
    si la noi nasa aduce hainutzele de botez,lumanarica si hainutze pt scaldatoare.

Floricica Avansata stefi_jr's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.05.2007
    Postari in forum
    1.737
    si la noi tot nasa ne-a imbracat, si de paturica si lumanare tot ea s-a ocupat. ne-a imbracat in costumas alb dar nu stiam de superstitia ca e neaparat sa-l imbrace in alb.

Floricica Cu Vechime cotuca's Avatar
    Membru inregistrat la
    09.07.2006
    Postari in forum
    8.915
    asa stiu si eu...pana la biserica il imbracam noi,abia dupa ce il boteaza ,nasa il imbraca din cap pana in picioare.
    tot nasa il imbraca si dupa baita.
    bineinteles,am avut costumas de ingeras:)

stefaniajohansson
    Guest
    http://images.google.se/imgres?imgurl=http://www.barnborgen.com/cw2/Assets/product_thumb/BS4236.jpg&imgrefurl=http://www.barnborgen.com/Results.cfm%3Fkeywords%3Dkl%25C3%25A4nning&h=450&w=450&sz=44&hl=sv&start=4&um=1&tbnid=HOUv8B6yr-6DSM:&tbnh=127&tbnw=127&prev=/images%3Fq%3Ddopkl%25C3%25A4nning%26um%3D1%26hl%3Dsv%26sa%3DN

pe pagina asta sunt cateva modele de rochita de botez..
    aici nu stiu exact cum e, noi o vom boteza pe Jaqcueline pe 11 Mai..la protestanti..sotul e protestant..nu stiu cine o imbraca, nu stiu cum decurge..
    stiu ca, de obicei, rochita de botez e aceeasi la baiat sau fata, difera doar fundita (roz/albastra) ..pe pagina a carei link l-am postat mai sus sunt si modele unisex si modele doar pt fetite..eu sincer sunt incantata de cele unisex..sau, in orice caz, albe..dar si penultimele 3 de pe pagina imi plac..

stefaniajohansson
    Guest
    ce aiurea..nu se vede linkul..am facut eu ceva gresit..

stefaniajohansson
    Guest
    http://www.barnborgen.com/Results.cfm?keywords=kl%C3%A4nning

stefaniajohansson
    Guest
    uff..nici acum;P

stefaniajohansson
    Guest
    www.barnborgen.com/Results.cfm?keywords=kl%C3%A4nning

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari