Ultimele discutii din forum
    Floricica Avansata madasabi's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.01.2011
    Postari in forum
    1.266

Cum dezvat fata de legantul pe perna?

mamicilor,voi cum ia-ti dezvatat de leganat?are doi ani si o luna si mi se pare cam mare sa o mai legan,bine nu e asa mare o problema,doar ca va veni si ziua cand va merge la gradi sau eventual cresa si nu o va mai legana nimeni.as vrea sa o dezvat,dar fara sa o las sa planga.eu am o teorie,seara o schimb in pijamale,ne pupacim cu tati,nu ne uitam la tv sau calculator,ne jucam jocuri frumoase care sa o calmeze,nu sa o agite,ii dau biberonul si o culc.e asa calma si are un somn asa bun,ca miar fii mila sa adoarma in lacrimi

mischa2000
    Guest
    orice invat are si un dezvat ...
    ori metoda dura ... pur si simplu ii spui ca te dor mainile ... ori o iei cu lugu lugu ca e mare, fetitele mari nu mai fac asa ... alte preocupari etc ...

Moderator Floricica Cu Vechime anna_creteanu's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.10.2007
    Postari in forum
    9.052
    Eu pana acum 4 zile o adormeam pe Irini la san... si uneori leganata! Am intarcat-o relativ brusc (nu are rost sa spun acum ce si cum) si am fost foarte stresata de faptul ca nu va sti cum sa adoarma. AM fost insa placut surprinsa cand din prima seara a adormit in pat fara san, fara leganat. Am mangaiat-o pe manute si i-am soptit un cantecel care ii place si gata. In 6-7 minute adoarme. Important este sa stie ca nu are alternativa. Ca trebuie sa doarma si asa...
    Si eu sunt de parere ca orice invat are si dezvat! Trebuie sa ii explici ca nu o mai poti legana dar este vital sa te tii de cuvant!!! Va plange o data si gata! Mult succes!!!

Floricica Novice ALESUTA's Avatar
    Membru inregistrat la
    23.01.2011
    Postari in forum
    527
    Trebuie neaparat sa o dezveti este deja mare,iti urez succes!

Moderator Floricica Senior madalinutzamamy's Avatar
    Membru inregistrat la
    20.03.2009
    Postari in forum
    3.906
    si noi avem aceeasi problema...helppppppppppppppppp

Floricica Debutanta nicodimionelia's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.02.2010
    Postari in forum
    614
    eu nu mai zic..sunt disperataaaa...are 1 an si 8 luni....dar nu se lasa deloc de perna....si mai rau este ca o tin toata noaptea pe ,picioare ..cum o dau jos sau trag incet picioarele de sub perna s-a si trezit....si e asa de greaaaa 13 kg....i-am ascuns toate pernele din dormitor sa nu le vada sperand ca poate se culca singura..dar nu am reusit s.a pus pe un plans de o jumatate de ora si nu am rezistat si i-am dat perna...cand ii este somn vine cu perna dupa mine....i-am explicat sa faca nani asa ca mami dar degeaba....eu sper sa faca 2 ani si poate v.a intelege mai bine.....

Floricica Debutanta mamica1's Avatar
    Membru inregistrat la
    09.11.2010
    Postari in forum
    835
    fiu-miu are 1an jumate si singur a renuntat la perna, daca vreau sa-l mai legan pe piciore se ridica si vrea sa-l tin doar in brate si sa-l mangai, sau in pat , lungit si eu ii cant si-l mangai pe obrajiori. incearca sa o pui in pat si canta-i ce-i place

Floricica Nou Venita olofamily's Avatar
    Membru inregistrat la
    20.03.2009
    Postari in forum
    296
    Obijnuinta poate sa iti fie cel mai bun prieten...insa si cel mai aprig dusman...:(
    Asa cum zic mai multe mamici ..orice are un remediu!
    ...insa nu stiu de unde si pana unde chestia asta cu perna..?!?!Nici nu am practicat-o,dar nici nu am mai vazut pe la alte mamici din preajma mea...
    Oricum va doresc succes:)
    Multa sanatate!

Floricica Novice qwer1's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.12.2009
    Postari in forum
    597
    Si eu cred ca e cam mare la 2 ani si ceva sa mai adoarma leganata.Baiatul meu pana la 1 an adormea doar pe picioare,noaptea se trezea de cateva ori si nu adormea daca nu il puneam sa-l legan..pana intr-o zi cand am zis,gata,ajunge.Si de atunci,seara pur si simplu bem canita cu lapte stingem becul,ma asez langa el in pat si in maxim 5 minute doarme,fara nicio alta interventie:).(acum are 2 ani si 5 luni)Noaptea nu se mai trezeste deloc de cand i-am scos biberonul,pe la 2 ani si 3 luni.La inceput,cand l-am dezvatat de leganat,erau seri in care adormea si in 2 ore de cand stingeam becul,vroia sa se dea jos din pat,se smiorcaia,dar niciodata nu l-am pus iarasi sa-l legan daca m-am hotarat sa il dezvat.Daca vede ca cedezi,nu vei reusi prea curand sa o dezveti,trebuie sa aplici metoda dura si asta e,se va obisnui.Nu cred ca vrei sa ajunga pe la 4-5 ani si sa vrea leganata(cunosc cazuri),mai ales ca acum e destul de mare si va incerca sa te joace cum vrea ea ca sa obtina ce-si doreste.

Floricica Debutanta mamica1's Avatar
    Membru inregistrat la
    09.11.2010
    Postari in forum
    835
    nici mie fata nu mi-a stat, dar baiatului i-a placut, de la 1an l-am pus, cand l-am intarcat, pana atunci adormea cu tatzi. la noi a durat doar 5luni ca acu vrea sa stea langa mine sa-l mangai si ma mangaie si el, ii cant cantecelul lui preferat si adoarme.
    Citat Postat de olofamily Vezi mesajul
    Obijnuinta poate sa iti fie cel mai bun prieten...insa si cel mai aprig dusman...:(
    Asa cum zic mai multe mamici ..orice are un remediu!
    ...insa nu stiu de unde si pana unde chestia asta cu perna..?!?!Nici nu am practicat-o,dar nici nu am mai vazut pe la alte mamici din preajma mea...
    Oricum va doresc succes:)
    Multa sanatate!

Floricica Avansata madasabi's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.01.2011
    Postari in forum
    1.266
    multumesc pt sfaturi fetelor.o sa aplic o noua metoda din sfaturile voastre.o sa o mangai,o sa ii cant,o sa o alint,si sper ca va adormi asa.o sa va povestesc cum a fost.nu e o mare problema ca o legan,ca dureaza 5 minute si o dau jos si nu mai avem treaba pana dim,dar e cam maricica sa o mai legan.ea pe la 1 an si ceva vroia sa puna capul pe obrazul meu si sa o legan asa,daca intelegeti cum,si din comoditate o puneam pe picioare.o sa va spun daca reusesc.pupici

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari