Ultimele discutii din forum
    Floricica Cu Vechime gabitzza's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664

Idee Cu ce tineti bebeii ocupati?

Edi a fost de mic un copil activ care se plictisea extrem de repede si cat a fost mic mic, mi-a fost foarte greu sa il tin ocupat. Pana la un an cand a capatat independenta si a putut sa mearga singur si sa exploreze si sa se joace singur, sa isi gaseasca ocupatie, pentru mine au funtionat caruselul muzical (care il tinea cat de cat ocupat si il si ajuta sa faca nani), zornaitoarele, leaganul electronic (care pur si simplu a facut minuni pentru ca avea si melodii dar si sunete de animale sau cascade), salteluta de joaca, apoi mai tarziu premergatorul care i-a dat o libertate fantastica si toata ziua se plimba prin toata casa de colo-colo si explora, apoi ii puneam jucarele pe tavita de la premergator si placerea lui era sa le arunce din permergator si sa le observe cum cad si fac zgomot. Ii place sa "rasfosiasca" reviste si carti.
    Niciodata nu a avut insa rabdare sa se uite pe o carte sau sa i citesc povesti.
    Voi cu ce ii tineti ocupati pe bebei?

Floricica Debutanta laurap2010's Avatar
    Membru inregistrat la
    09.03.2010
    Postari in forum
    843
    eu sunt de acord cu tot ce ai folosit tu...in afara de premergator.Din punctul meu de vedere intarzie mersul.

Floricica Cu Vechime gabitzza's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664
    La noi nu a fost cazul, adica la un an si un pic a plecat singur in picioare si dupa o saptamana in care l-am tot tinut noi ba cu hamul ba de mana a prins curaj si a mers singur. Pentru noi premergatorul a facut minuni pentru ca i-a dat libertate de misca si l-a tinut foarte bine ocupat.

Floricica Debutanta laurap2010's Avatar
    Membru inregistrat la
    09.03.2010
    Postari in forum
    843
    Citat Postat de gabitzza Vezi mesajul
    La noi nu a fost cazul, adica la un an si un pic a plecat singur in picioare si dupa o saptamana in care l-am tot tinut noi ba cu hamul ba de mana a prins curaj si a mers singur. Pentru noi premergatorul a facut minuni pentru ca i-a dat libertate de misca si l-a tinut foarte bine ocupat.
    Eu sincer nu am nici o problema si nici nu acuz persoanele care il folosesc, dar din punctul meu de vedere ajuta mamele dar nu si copilul.Eu incerc sa il fac sa mearga asa si prefer sa ii dau alte chestii care sa il tina ocupat.

Floricica Avansata roxana_m's Avatar
    Membru inregistrat la
    10.12.2009
    Postari in forum
    1.885
    Citat Postat de laurap2010 Vezi mesajul
    eu sunt de acord cu tot ce ai folosit tu...in afara de premergator.Din punctul meu de vedere intarzie mersul.
    Depinde...asta nu e regula.
    Eu nu prea am folosit premergatorul cu Luca,pe timp de vara il mai scoteam cate 15 minute in curte pt ca avea spatiu maaare de explorare,cam atat,si Luca a mers singur de la 10 luni,insa am o prietena care l-a folosit foarte des,iar copilul ei a inceput sa mearga singurel la 11 luni jum.

Floricica Nou Venita alina suticau's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.12.2009
    Postari in forum
    75
    si eu am un baietel de 5 luni jumate care e foarte energic nu mai stiu cu ce sa-l incant,se plictiseste de jucarii repede alta si alta sa-i pun in manuta le rotesc,nu sta in patut vrea in brate mereu,il mai pun ia pat pe o paturica si se mai joaca se rostogoleste pe burtica dar supravegheat va dati seama in rest il mai pun in carut si il iau cu mine la bucatarie dar nu sta mult si incepe sa tipe oricate jucarii i-as da,ce sa-i mai fac????????si eu speram k daca face 6 luni in premergator cu el dar pediatra a zis sa nu fac prostia asta ca la baieti e si asa mai greu cu mersul.e super energic ar pleca de acum singur;)))astept sfaturi

Floricica Avansata nikolettap's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.04.2006
    Postari in forum
    1.886
    Mai sunt balansoare pentru copii; Maria a stat foarte bine in el; are tot felul de jucarii. Deasemenea sunt si niste jucarii numite antepremergatoare, tot felul de jucarii care canta.

Moderator Floricica Debutanta snowdance22's Avatar
    Membru inregistrat la
    23.08.2010
    Postari in forum
    1.161
    Citat Postat de alina suticau Vezi mesajul
    si eu am un baietel de 5 luni jumate care e foarte energic nu mai stiu cu ce sa-l incant,se plictiseste de jucarii repede alta si alta sa-i pun in manuta le rotesc,nu sta in patut vrea in brate mereu,il mai pun ia pat pe o paturica si se mai joaca se rostogoleste pe burtica dar supravegheat va dati seama in rest il mai pun in carut si il iau cu mine la bucatarie dar nu sta mult si incepe sa tipe oricate jucarii i-as da,ce sa-i mai fac????????si eu speram k daca face 6 luni in premergator cu el dar pediatra a zis sa nu fac prostia asta ca la baieti e si asa mai greu cu mersul.e super energic ar pleca de acum singur;)))astept sfaturi
    uf! din ce scrii, parca e frate cu a mea....:)))) stii ce i-am luat eu si e incantata?e o chestie ca un pian, dar il pui pe marginea patutului si da in el cu picioarele, are tot felul de melodii si asta o tine cat de cat mai linistita...vreo 30 de minute...:))) sambata a descoperit un balon pe care i l-au dat la o petrecere pentru copii, e un balon din ala din care se fac diferite forme, si asta ii place tare pentru ca e usor si cand il loveste se duce si trebuie sa plece dupa el. alte jucarii o plictisesc repede. daca ar putea, ar rupe ziare sau reviste toata ziua :))))) efectiv, mai mult decat sa fac un dus sau sa imi incalzesc ceva de mancare cand e treaza nu reusesc...

Moderator Floricica Senior ankag's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.01.2010
    Postari in forum
    2.561
    Eu cred ca am avut noroc ca fata mea e destul de precoce si isi face singura de lucru. De la 3 luni a inceput cu intorsul de pe spate pe burta si asta exersa mereu. Apoi era ofticata ca nu poate avansa... dar inainte de 6 luni a inceput sa mearga bine in 4 labe si sa ajunga oriunde vrea ea. Apoi curand s-a ridicat in picioare si a inceput sa mearga pe langa lucruri. Asa ca isi gaseste singura de lucru... exerseaza.
    Jucarii am folosit si noi caruselul muzical cam pana pe la 3-4 luni... apoi n-a mai interesat-o. Oricum prea mult n-a interesat-o niciodata. Am avut salteluta din aia cu jucarii suspendate, dar o foloseam pe post de patura mai mult, ca ea tot pe burta vroia si n-avea treaba cu jucariile.
    Acum avem zornaitori care ii plac mult, da cu ele de podea :) Jucarii din cauciuc care piuie, pe alea le strange, le tranteste si ii place cand aude piuitul. Are o cutie din carton in care ii pun jucariile si ii place sa o plimbe pe covor, sa rastoarne jucariile din ea, etc. Ii plac animalutele de plus, mai ales cele care au cate un picior mai mic bun de supt (si sosetele ii place sa le suga :))))), sau mai am un strut cu care e foarte prietena, ca il trage peste tot de gatul lung si de picioarele lungi si subtiri. Cel mai mult cred ca ii plac cablurile... dar n-are voie.
    I-am luat si un centru de activitati cu scaun gen premergator, dar nu o pun in scaun... se ridica singura la el si il impinge (se roteste in jurul masutei cu activitati). Ii place mult pianul de la masuta respectiva si mai am o jucarie muzicala... gen telfon-masina care si aia ii place mult. Deci recomand jucariile muzicale... le atrag atentia si ii tin ocupati o perioada.
    In rest, la plimbare nu prea ii place, nici in scaunul de masa... cam nicaieri unde sta relativ imobilizata. Nici in brate nu ii place, decat cand papa la san.
    La noi ziua e joaca singurica, joaca cu mami si tati, somn si muuult alaptat.

Moderator Floricica Senior ankag's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.01.2010
    Postari in forum
    2.561
    Mi-am dat seama ca nu m-am referit la o gramada de lucruri pe care le mai folosesc si le are toata lumea la indemana:
    Orice fel de haine, carpe... ii plac texturile noi, ii place sa traga hainele de pe pat, scaun, etc. Ii plac hartiile, reviste, ziare, orice nu mai de folos. Ii plac sticlele de plastic si ii pun in interior cate un pix, boabe de fasole, etc si inchid bine bine capacul. La bucatarie ii dau castroane de plastic, metalice, linguri de lemn, spatule, pensule, orice nu ii poate face rau. Telecomanda si mobilul sunt in top, dar mai rarut... sa nu le strice :)

Moderator Floricica Debutanta snowdance22's Avatar
    Membru inregistrat la
    23.08.2010
    Postari in forum
    1.161
    Citat Postat de ankag Vezi mesajul
    Mi-am dat seama ca nu m-am referit la o gramada de lucruri pe care le mai folosesc si le are toata lumea la indemana:
    Orice fel de haine, carpe... ii plac texturile noi, ii place sa traga hainele de pe pat, scaun, etc. Ii plac hartiile, reviste, ziare, orice nu mai de folos. Ii plac sticlele de plastic si ii pun in interior cate un pix, boabe de fasole, etc si inchid bine bine capacul. La bucatarie ii dau castroane de plastic, metalice, linguri de lemn, spatule, pensule, orice nu ii poate face rau. Telecomanda si mobilul sunt in top, dar mai rarut... sa nu le strice :)
    telefonul meu e deja praf. l-a aruncat de 2 ori de i-a sarit bateria..:)))))) telecomanda...nu mai zic...

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari