Ultimele discutii din forum
    Floricica Cu Vechime gabitzza's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664
    Dupa ce a avut si inca mai are colici, Edi s-a invatat in brate. Ce e drept cand avea crizele urate de colici il luam in brate il plimbam, il leganam...ce nu faceam ca sa ii treaca sa racutul. Insa acum a devenit un escroc sentimental si daca nu e bagat in seama urla cat il tin plamanii, se inroseste si ii curg lacrimi de crocodil, plange tare de se si ineaca uneori si cand il iau in brate minuneee, nu mai are nimic se potoleste instant si rade.

Cum sa il dezvat de crizele astea de luat in brate? E deja voinic si cum eu sunt miniona tare nu stiu cat am sa mai pot sa fac figura asta. Aveti vreun sfat ceva?

Floricica Senior ginazarna's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.01.2009
    Postari in forum
    3.466
    Greu greu cu bebe mic, gabizza, de pe acum fac ce vor cu noi :) Eu daca se cere in brate si nu pot sa o iau (gatesc, sunt murdara pe maini etc.) si ea face mutrita de inceput de maraila ii cant, rad la ea, ii distag atentia cu ceva, de obicei functioneaza sa ii dau o jucarie, sau o bucata de hartie la rupt...Dupa cateva minute iar se cere, ridica manutele si se impinge in sus, iar o pup si ii rad si ma joc cu ea...Si noi acum ne dezobisnuim de bratica, a fost bunica-sa in concediu 2 saptamani, si tot in brate a purtat-o :)

Floricica Novice adinutzas's Avatar
    Membru inregistrat la
    09.06.2008
    Postari in forum
    370
    Asa e tare greu cu dezvatatul. Si eu procedez cam la fel ca tine Dina, dar ce te faci cand bebelusul este mic precum cel al gabitzei? Il tii in brate cu speranta ca va mai creste , va intelege si vei scapa de "sportul asta". Eu cel putin asa am facut ca nu am avut nici o sansa sa scap.

Membru inregistrat la
    15.01.2009
    Postari in forum
    3.466
    Asa-i Adinutza, e mult mai greu sa dezveti un copilut de o deprindere decat sa il inveti din start cum e bine :) Pai, si Matilda are doar 6 lunite, nu e cu mult mai mare decat Edi :) Incet, cu rabdare si cu dragoste eu credca poti sa ii inveti multe :)

Floricica Debutanta livya's Avatar
    Membru inregistrat la
    10.03.2009
    Postari in forum
    740
    buna!si la noi a fost problema cu tinutul in brate,numai acolo era linistit si statea cuminte,in rest urla de numa,dar acum vad ca nu mai ...de vreo luna ,e mai mare si stiu eu,poate cum nu l-am mai luat atat,l-am lasat cu jucarii e mai cuminte,urla numai cand ii e foame normal,sau il doare ceva,si atunci asteapta un pic de bratuca.

Floricica Cu Vechime gabitzza's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664
    Gina si eu incerc sa ii vorbesc sa ii distrag atentia (sti ca va povesteam eu ca nu mai pot) insa daca vrea in brate nu e chip...tipa de zici ca cine stie ce ii fac....il iau un minut doua si apoi il pun in alta parte. Nici nu apuc sa il pun jos bine ca incepe sa urle

Membru inregistrat la
    15.01.2009
    Postari in forum
    3.466
    Uff, asa e gabizza, are personalitate, deja stie ce vrea :) Matilda si intinde manutele, ea nu urla, striga cumva de parca s-ar certa cu mine, scoate tot felul de onomatopee cu voce certareata si cand o iau, rasufla usurata ca un om mare, face un Eh! De parca ar zice "greu pricepi" :)

Cand urla deja nu prea mai ai ce sa ii faci, cam trebuie sa il iei :( ca mai greu il potolesti dupa aceea...La primele semne trebuie sa fii atenta :) Cand lasa joaca si se uita lung dupa tine, cand maraie un pic :) atunci trebuie sa ii dai optiuni...Mai un picutz, gabizza, ca daca sta in fund, se rostogoleste, se taraie, astea sunt activitati mai interesante ca bratica :)

claudia73
    Guest
    Ginarza, of topic, nu-i asa ca te seaca la inima cand o vezi cum te manipuleaza ? Si-ti vine s-o pupi pe toate partile ? Mai in gluma, mai in serios, eu invidiez canguroaicele pentru marsupiu.

Membru inregistrat la
    15.01.2009
    Postari in forum
    3.466
    Claudia! Imi place grozav, da ce-i mai manipuleaza pe tatic, pe bunica, pe vecini A mea nu cred ca ar sta la mine in marsupiu daca ar fi ceva mai interesant la altu' ca e sociabila rau, imediat se invarte de niste alintaturi :)

Floricica Novice paula bogiu's Avatar
    Membru inregistrat la
    29.11.2008
    Postari in forum
    355
    si a mea are destule momente in care isi doreste in brate.de ce sa nu o iau? nu mi-am facut niciodata griji ca nu o sa se dezobisnuiasca.sau ca spun unii si altii ca nu e bine.daca o tin atunci cand isi doreste si atat cat isi doreste, totul e ok.daca nu o iau in brate acum cand simte nevoia ,cand am sa o iau? la 18 ani? atunci banuiesc ca o sa aiba alte preferinte..haha

Membru inregistrat la
    15.01.2009
    Postari in forum
    3.466
    Paula, ai dreptate, dar unii copiluti se cer toata ziulica in brate, nu e nici asa bine, te rup de spate, si pe deasupra le si intarzie dezvoltarea, ca daca il tii toata ziulica in brate/ham, cand sa se mai joace, sa se rostogoleasca, sa incerce sa stea in fundulet :) si toate lucrurile astea dragalase pe care le fac ei, mititeii...

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari