Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita cwistinutza's Avatar
    Membru inregistrat la
    31.07.2009
    Postari in forum
    51
    este pt prima oara cand scriu pe acest forum

nu stiu exact ce trebuie sa fac

pb mea este legata de bebelusul meu de 5 luni care adoarme foarte greu noaptea (plange pana la epuizare, suzeta nu o accepta, pe picioare nu vrea, doar la piept in brate daca mai adoarme insa foarte foarte greu) iar dupa ce adoarme se trezeste maraind de 2-3 ori pe noapte si o iau de la capat insa adoarme mai usor

sunt epuizata, nu stiu ce sa mai fac taica-su merge la munca terminat, vecinii mi-e rusine sa mai dau ochii cu ei

insa pana acum 3 saptamani sa zic adormea singur in patut si dormea 6-7 ore, bea laptic si mai dormea inca 4 ore era un copil exemplar

i-am verificat gingiile insa nu pare sa-i iasa nici un dintisor

multumesc frumos

astept nerabdatoare pareri si solutii

Floricica Veterana ank100's Avatar
    Membru inregistrat la
    09.11.2008
    Postari in forum
    10.572
    poate ai facut deja asta, dar zic si eu...vezi daca nu-i e cald, sau frig, daca nu-l dor urechile, mergi la un control la pediatru...

lilianavioleta
    Guest
    Fetita mea noaptea nu prea a dormit de cand am nascut-o dar eu m-am obisnuit sa dorm odata cu ea, in prima luna de viata mi se trezea la 2-3 ore singurica dar adormea repede ca avea nevoie de somn pt crestere acum doarme mai mult timp odata dar nici o ora din noapte ...

Floricica Nou Venita mihaelaplamadeala's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.10.2009
    Postari in forum
    9
    Si eu sunt una dintre mamicile cre nu dorm. Problema a inceput chiar de la nastere cand dormea 3-4 ore maxim si apoi se trezea ori de foame ori din cauza colicilor atat ziua cat si noaptea.Dormea copilu cu mine in pat pt a-mi fi mai usor sa o hranesc pana la 3 luni jumate. Timpu a trecut si somnu a inceput sa fie din ce in ce mai scurt atat ziua doar 3 repreze a cate 30 min iar noaptea se trezeste din 2 in 2 ore iar uneori din ora in ora si manaca doar 10-30 ml lapte. Asistenta mi-a spus sa incerc sai dau noaptea cand se trezeste apa inloc de lapte si doar la 4 ore lapte si vazand ca nu primeste laptele de fiecare dat acand se trezeste nu se va mai trezi,iar incepand din luna 6 copilu nu ar mai trebui sa mai primesca nici un supliment noaptea. La mine nimic nu merge astept ca timpu sa treaca si Dumnezeu sa-mi de-a putere.

Floricica Nou Venita monamona12's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.04.2009
    Postari in forum
    5
    buna fetelor. mihaela, cat are copilul tau? e fetita? eu am o fetita de 10 luni si nu am avut probleme cu somnul la ea, doar la inceput, dar am citit ca se trezeste copilul tau din ora in ora si bea 10-30 ml lapte. incearca sa-i maresti timpul intre mese, chiar daca plange. daca ii faci un program strict,il va respecta. creste pauza intre mese treptat. de la 3-4 luni nu ar mai trebui sa se trezeasca noaptea decat o data cel mult. laptele care-l bea noaptea, cei 10-30 ml e doar de alinare si pt a se linisti, nu e mancare. nu sunt experta dar asta e si parerea medicilor si a unor carti citite de mine. la mine a functionat

Floricica Nou Venita dia16paula's Avatar
    Membru inregistrat la
    24.10.2009
    Postari in forum
    163
    eu am un baietel de 1 luna care m-a epuizat....nu doar ca nu doarme noaptea,nu doarme nici ziua...nu am mai auzit pe nimeni sau nu am mai vazut un bebbe sa stea atat de mult treaz...sta cate 2-3 ore treaz...are un somn noaptea de la 10 la 12 jum in care doarme si dupaia incepe festivalul din juma in juma de ora...nici nu apuc sa adorm...si nu se linisteste doar daca ii dau lapte...mai doarme si cate o ora dar numai daca il las cu mine in pat....cand vreau sa il pun in patut la el parca pe jar il pun...ce sa fac ca nu mai rezist?

Floricica Nou Venita filip_diana's Avatar
    Membru inregistrat la
    10.11.2009
    Postari in forum
    1
    Si eu am avut probleme cu piticul meu in luna a doua.Atat noaptea cat si ziua se trezea din ora in ora si manca doar 30 ml apoi plangea si nu mai vroia sa doarma.Am fost la pediatru si mi-a schimbat laptele iar acum are 3 luni si doarme de la 9 seara pana la 8 dimineata, cand se trezeste si mananca iar pe la ora 10 adoarme iar pana la ora 1. Mi-am dat seama ca problema era ca nu se satura cu laptele care i l-am dat inainte. Am incercat si eu cu ceai si sa-i dau papa la un anumit interval de ore dar nu am avut nici un rezultat.

Floricica Nou Venita monart's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.07.2008
    Postari in forum
    6
    Buna dragelor,

Si eu sunt o mamica de beietel..avem 2 luni jumate si in acest timp am invatat sa dorm iepureste, nu mai conteaza ca-i ziua sau noapte, dormim cum apucam ..Noroc ca stau cu bebica in camera separata de tatic, ca altfel am fi avut multe nopti albe, nervi, frustrari..etc. La inceput aveam program, din 3 in 3 ore alaptam, apoi la scurt timp au venit colicii si plansetul la 2,3 noaptea,si somn de jumatate de ora, alaptat, iar planset, nervi ...pana la 7-8 dimineata. Cand pleca tati la servici, atunci incepea 'noaptea" la noi - peste zi dormea bine, iar eu tot iepureste, sa fiu pe faza daca are nevoie de ceva. Eram chioara de somn, adormeam in timp ce alaptam ca si acei soferi care au sofat ore intregi si adorm la volan...
    Acum parca ne indreptam spre drumul cel bun. Desi se trezeste noaptea sa manance, suge un pic numai dintr-un san si adoarme in continuare(pe burtica ii place mai nou, numai ca se enerveaza cand se trezeste pentru ca nu se poate intoarce). Noaptea doarme cu mine in pat, iar ziua il pun in patut. Nu pot dormi linistita daca nu-i aud respiratia, plus ca mi-e usor sa-l alaptez sau sa-l legan daca nu are un somn profund si da semne ca se trezeste.. As vrea ca de cand va incepe sa doarma toata noaptea, sa mut patutul in dormitor cu noi..vom vedeam cum decurg lucrurile pe viitor.
    Va doresc multa, multa rabdare...la prima criza de plans care a avut-o micutul meu imi venea sa-l las efectiv in mijlocul patului si sa planga...nu mai stiam ce sa-i fac, nu mai aveam nervi, ajunsesem la limita rabdarii si-l scuturam ca sa-si "revina" cica...mare prostie, sa nu faceti ca mine.Se suprapune la un moment exasperarea, epuizarea cu starea de vinovatie si e destul de frustrant ca si mama sa-ti dai seama ca micutul n-are nici o vina si ca totul depinde de tine...frustrarea ca nu esti in stare sa-ti linistesti copilasul invinge si nu se stie niciodata ce reactie poti avea. Oricum mi-am jurat ca n-o sa ma mai enervez si-o sa am rabdare, iar episodul anterior n-o sa se mai repete. Am inteles ca bebica este cel care-mi face programul deocamdata si-l iubesc asa cum este, indiferentde toane...si nu este nici un rasfat sa-i indeplinesc cele mai mici si naturale nevoi. Saracutii bebelusi depind de noi 100%, ca si in perioada sarcinii...Nu pot vorbi, umbla, manca, etc. fara ajutorul nostru, deci ce asteptari poti avea de la ei? Atunci cand iti zambesc dimineata, dupa o noapte alba...e cea mai de pret rasplata, uiti totul si-o iei de la capat cu si mai multa iubire.

Deci, rabdare de otel si iubire neconditionata va doresc...

Cu drag,o mamica impacata si fericita.

Moderator Floricica Veterana dami28elena11's Avatar
    Membru inregistrat la
    18.07.2006
    Postari in forum
    24.097
    si eu ma inscriu in acest club..he he
    avem 2 luni jumate si seara adoarme dupa ora 1..apoi doarme pana la 5-6
    dar pana adoarme chinul de pe lume
    pup si sa ne dea DD rabdare iar puituii sa fie sanatosi

Floricica Nou Venita iancu alina's Avatar
    Membru inregistrat la
    06.01.2010
    Postari in forum
    20
    s-a mai adaugat o nedormita la listabebelusa mea de 3 luni este foarte galagioasa...atat noaptea cat si ziua.....ma tot intreb cand doarme si copilul asta....ca noaptea nu....ziua nu.....dar are foarte mare energie...o iubesc din tot sufletul dar uneori simt cum clachez....noaptea deabia reusesc sa o adorm pe la 12...cu leganat ,plimbat,cantat.....se trezeste pe la 2 si ceva.....ii dau sa pape...si urmeaza leganat,plimbat cantat pana pe la 3 si ceva.....pe la 5 iar ne trezim papam,cantam,plimbam,leganam.....dormim pana la7 si cevamaxim 8 in cele mai fericite cazuriam incercat sa o las sa adoarma singura cum tot citesc pe siteurile astea de specialitate....ce gluma buna.....are o ambitie ....seamana cu mamica asa ca mamicilor daca aveti vreo idee pentru o biata femeie care nu a mai dormit 3 ore legate va rog sa mi-o spuneti

Floricica Nou Venita monart's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.07.2008
    Postari in forum
    6
    Buna Alina,

Seara anterioara am avut-o si eu la fel...inca de la ora 3 la 6 n-a vrut sa doarma decat la mine pe piept, pe burtica, n-a mai vrut pe burtica in patut, singurel..asa ca iar am dormit iepureste, ca-ti cam amorteste gatul in pozitia aia ca sa stea bebica comod. Aseara n-a dormit decat de la ora 2 la 4, apoi a supt un pic si-a domit la loc pana la 6, fara plimbat si leganat...in sfarsit am dormit si eu 4 ore cu o pauza de alaptat, ca eram extenuata, ma dureau deja tamplele de oboseala.
    M-am gandit ca nu e destul de hranitor laptele si de aia se trezeste si am incercat cu lapte praf, numai ca nu-i obisnuit cu biberonul si-a fost un esec total...apoi am facut cald in camera, mai cald ca de obicei, cam asa cum era la metarnitate cand l-am nascut - caci acolo dormea non-stop si manca...si vad ca a dormit fara sa se foiasca sau sa planga. Ori a fost si el obosit, ori caldura si suplimentul de laptic praf (dat cu lingurita) l-a ajutat sa doarma.

nu stiu daca se aplica in cazul tau, dar nici eu nu mai stiu ce sa-i fac asa ca incerc de toate...

pupici

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari