Ultimele discutii din forum
    Floricica Veterana Vizitator's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.11.2004
    Postari in forum
    15.891
    nu stiu daca s-a mai discutat asa ceva, dar sunt curioasa sa stiu care sunt cheltuielile pt. copiii nostri intre 1 si 3 ani? cat cheltuiti si pe ce, pe luna calendaristica, in medie, pt. ei?

Floricica Avansata ramona mag's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.12.2006
    Postari in forum
    1.484
    pai scutece eu consum 1 pachet pe luna ( 50 )
    servetele 2 pachete (15)
    mancare mananca cu noi nu i-am luat niciodata nimik pt ca am alaptat-o pana la 1 an si 9 luni iar cand am inceput diversificarea ( la 7 saptamani)i-am facut eu in casa ( deci niciun borcanel , cereale nu i-am dat , lapte si ceaiuri nici atat)
    haine depinde cam cat creste dar cam la 3 luni ii cumpar si atunci depinde ce am nevoie pt ca eu ii cumpar daca gasesc ceva si imi place chiar daca e mai mare ca in general cand am nevoie nu gasesc marime sau culori pe gustul meu
    cred ca cele mai mari cheltuieli sunt la inceput ( pat , carucior, premergator, trusoul de inceput,)

Floricica Avansata madyflo's Avatar
    Membru inregistrat la
    19.03.2008
    Postari in forum
    2.090
    pai sa vedem:scutece nu mai folosim de pe la 1 si 6 luni deci o cheltuiala mai putin;servetele umede cam 2 pachetele pe luna (15 ron);hainute in fiecare luna luam cate ceva nou(cam 40-50 ron);mancarica nu cheltuim separat pentru ca mananca aceiasi mancare cu noi;jucarele (20-30ron)si "desertul" zilnic:biscuiti,pufuleti,iaurtele,covrigei etc.(in jur de 40 ron)...si cred ca asta e tot.Asa cum a spus si Ramona cheltuielile mari sunt la inceput,cu timpul se mai reduc.

Floricica Avansata stefi_jr's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.05.2007
    Postari in forum
    1.737
    nu am facut niciodata un calcul, dar cumpar de cate ori are nevoie de ceva anume sau daca gasesc ceva si-mi place si stiu ca-i e de folos cumpar. nu as putea sa zic o suma pentru ca am si fost norocosi si ne-au ajutat parintii cu pampers si mancarica (cereale, borcanase) dar stiu ca e cheltuiala mare cu un bebe. iar cei 800 ron daca ar fi sa-i socotim.... sunt bineveniti dar nu suficienti, mai ales daca trebuie cumparat si laptic. eu am alaptat asa ca am avut un avantaj.

Membru inregistrat la
    30.11.2004
    Postari in forum
    15.891
    pai de cand se nasc si pana termina faculatatea copii nostri sunt o investitie de peste 100.000 de dolari

Floricica Avansata samtex's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.09.2006
    Postari in forum
    1.448
    poi cat ne costa pe noi:P
    aproape toata maternitatea 800ron,pampers ,servetele umede,haine acuma nu ca exageram dar ce imi place ii cumpar daca ar fi dupa mine si mi-ar permite bugetul in fiecare zi ia-s lua cate o haina:P
    jucarii ,in fiecare zi fructe etc!
    pt copilul meu orice!

Membru inregistrat la
    30.11.2004
    Postari in forum
    15.891
    pt mancare nici nu s epune problema sa nu cumpar ceea ce au nevoie.
    mai facem si economie la pampi uneori, o pun pe olita.
    hainute le primesc cu drag si de la rude si prieteni .

Membru inregistrat la
    30.11.2004
    Postari in forum
    15.891
    eu cheltuiesc cel mai mult pe pampers, ca nu prea ne-am invatat la olita, hmmm. si apoi pe lapte, cam 60 ron pe luna, fructe, branzica, carnita si tot ce mai tine de alimentatie, iau si eu mereu proaspat pt. ea si nu fac economii. slava domnului ca nu are nimeni nevoie sa cheltuiasca pe medicamente! nici noi! ii dau doar un siropel cu calciu si vit D3 si am mereu nurofen in casa si supozitoare pt. febra. hainute inca nu prea cumparam, caci am primit o gramada, de toate marimile, inca de cand s-a nascut (avem o gramada de veri, verisoare si prieteni mai maricei si ne ajutam la capitolul acesta). e drept, cheltuielile cele mai mari au fost in primele luni, cum spuneti si voi.

mischa2000
    Guest
    pampers - cat o costa ...
    lapte 72 X 3
    cereale 12 X 4
    borcanele max 10 ... 70
    banane
    portocale 2 pe zi
    kiwi
    salau sau somon - jumatate de kil
    piept de pui ...
    ficatei ...
    mai bine ma opresc ...
    e cam scumpa fata mea ....

Floricica Novice rodikutza's Avatar
    Membru inregistrat la
    02.02.2008
    Postari in forum
    328
    Acesti 800 ron sunt intr-adevar bineveniti, dar daca e sa-i cumperi totul din banii acestia, nu stiu daca sunt suficienti, mai ales daca luam in calcul faptul ca in aceasta perioada ei cresc foarte repede trebuie sa le luam si hainute.
    Si eu am alaptat pana la un an, atat a vrut ea, apoi am dat banii pe Milumil3, dupa care am trecut la Lapte Dorna si sper ca saptamana aceasta sa o trec la lapte de vaca simplu, neprelucrat.Incercam, sa vedem daca ii place.
    Si sa nu uitam de jucarii, care, daca le iei din piata, unde sunt mai ieftine, risti sa te trezesti ca se strica imediat sau pot fi daunatoare, asa ca te duci la magazine unde preturile nu sunt chiar atat de mici.
    Ce sa facem...e greu, dar nu-i asa, ca-i si frumos?

Floricica Nou Venita zsigaraluca's Avatar
    Membru inregistrat la
    19.03.2008
    Postari in forum
    41
    NOI CHIAR NU AM CALCULAT DAR O VOI FACE SINT CURIOASA DAR MA IMGROZESC SI INCA STAU PE GINDURI DACA SA CALCULEZ.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari