Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita danne's Avatar
    Membru inregistrat la
    07.09.2009
    Postari in forum
    8
    Am citit de baby wrap pe internet, cand micuta mea avea vreo luna jumate si urla de colici noaptea.

Cautam oprice remediu.....orice sirop, siropel, picaturi...etc

Pana la urma wrapul ne-a salvat...ca sa nu mai zic de mers pana la coltul blocului dupa o paine sau sa platim ceva facturi. Noi inca il mai folosim si acum, cand gaza are 1 an si 3 luni si il gasim util.

As vrea sa aflu si parerea altor mamici de puiuti mici sau mai maricei in legatura cu baby wrapul.

Multumesc pentru eventualele raspunsuri!
    Modificata de danne; 14.04.2011 la 13:24:26.

Membru inregistrat la
    07.09.2009
    Postari in forum
    8
    Nu mai foloseste nimeni baby wrap pe-aici?

Eu si cand plec cu carutul am wrapul in rucsacul cu minuni (pampersi, servetele umede, bibe cu apa) ca nu se stie cand am nevoie de el :D

Pupicei

Floricica Debutanta xint's Avatar
    Membru inregistrat la
    09.09.2009
    Postari in forum
    1.170
    danne, si noi folosim baby wrap prin casa (am unul conceput de mine si cusut de o vecina, am invatat de pe net sa-l atasez pe bebe in el). e mult mai usor sa ai copilul "in brate" si sa ai mainile libere. e mai dificil sa ma aplec cu bebe in wrap, dar e folositor cand bebe e suparat, marait si am ceva de facut. plus ca ii place sa ma vada facand diverse lucruri "de aproape".

de iesit nu iesim cu wrapul ca e cam grosier. si nici n-am vazut pe nimeni prin orasul meu cu wrap. lumea prefera marsupiul, dar dupa mine acesta e killer pentru spate.

va pupam si noi

Membru inregistrat la
    07.09.2009
    Postari in forum
    8
    Multumesc de raspuns, xint!

Intr-adevar ne e de mare folos wrapul cand avem ceva musai de facut, dar bebe ne vrea pentru el!
    Si eu m-am....."lovit" de "gura lumii" desi se presupune ca in Bucuresti vezi de toate fara sa te miri sau sa comentezi....ei , nu!
    Sunt cam 3 tipuri de reactii cand vad un bebe in wrap....
    1. Vaiii saracul copil.....dar nu pateste ceva strans asa acolo(culmea e ca in wrap bebe a re o pozitie muuult mai sanatoasa decat in marsupiu), n-o fi avut saraca bani de un marsupiu!

2. Ia uite ce inventie a mai aparut! (Cei mirati, dar care nu comenteaza negativ)

3. Cei care se uita zambesc si intreaba de unde l-am luat ca li se pare super inventie si vad si singuri cat de bine ii e bebelui in el.

Si eu am incercat sa-mi fac la inceput din diverse tipuri de materiale, dar nu mi-a iesit asa ca sa traiasca amicul nostru Gogu' ca am dat search pe el "baby wrap" pe paginile in ro si am gasit de unde sa-mi cumpar

Acum privind in urma nu stiu cum m-as fi descurcat fara wrap si cu bebe urland de colici la cele mai "nastrusnice" ore din noapte!
    Ma gandeam ca chiar sa fi fost doar pentru perioada asta de cateva luni cand se adapteaza stomacelul la papa de afara din burtica si tot se merita sa ai asa ceva prin casa!

Pupicei si multa sanatate!

silvia_l
    Guest
    Eu l-am folosit si abia astept sa il folosesc pt bb2. Mi se pare excelent in comparatie cu marsupiul care iti "omoara" spatele.

Membru inregistrat la
    07.09.2009
    Postari in forum
    8
    Sarcina usoara SIlvia, si nastere la fel!
    Sa ai un bebe2 sanatos, norocos si cumintel!

Presupun ca in Franta vezi mai multe mamici purtandu-si puiutii in wrap decat pe la noi....adica nu-i asa ciudat!

Pupicei

Floricica Nou Venita bebitz's Avatar
    Membru inregistrat la
    07.07.2009
    Postari in forum
    6
    si eu vreau baby wrap ... imi puteti da si mie dc stiti o adresa de magazin online unde gasesc asa ceva...multumesc anticipat

bb1
    bb1 este offline.
    Floricica Nou Venita bb1's Avatar
    Membru inregistrat la
    12.01.2009
    Postari in forum
    40
    bebitz!
    hai sa dam o cautare la nea gogu
    danne zice ca el stie! Ea pe el l-a intrebat

[img]www.copilul.ro/tickere/9a7d169480ecb54b03ddf1b5fcbf11a7.jpg[/img]

bb1
    bb1 este offline.
    Floricica Nou Venita bb1's Avatar
    Membru inregistrat la
    12.01.2009
    Postari in forum
    40
    uite ce-am gasit la nea gogu:

http://www.hamacuri-amazonas.ro/Portbebe/Portbebe-esarfa-laguna-p71.html

Membru inregistrat la
    07.09.2009
    Postari in forum
    8
    Buna, fetelor!
    Bebitz, depinde cat are si bebele.
    De exemplu daca are vreun 10-12 kile plus , adica e mai mare de 1 an pot fi bune si baby wrapurile de la amazonas, dar pentru un nou-nascut, bebe mic mi se par prea rigide si....scortoase ca sa zic asa......ca nu-mi gasesc acum cuvintele!
    Eu ziceam de site-ul asta www.wrap.ro
    Materialul e moale si elastic, dar si sustine pe lungime. Eu o tin si acum pe fiica-mea in el si n-are "decat" 1 an si 5 luni si vreo 9 kile jumate (e la categoria miss pis-pis )
    Eu am 2 de la ei , ca deh trebuia sa ma asortez si cu hainutele cand iesim.....stiu sunt zuza, dar nah....asta sunt!
    Unul e rosu si mi-a prins foarte bine asta vara ca e subtirel materialul....nu se incalzea bebe rau in el si unul un mov-lila dragutz!

Va las ca-mi urla mandra!

Pupicei

Floricica Nou Venita wrapmama's Avatar
    Membru inregistrat la
    09.10.2009
    Postari in forum
    7
    Buna fetelor. Si eu folosesc wrap si alte mijloace de purtare a copiilor cu fetita mea de aproape doi ani, si imi place s-o port foarte mult. Pot sa spun ca purtatul ne-a schimbat viata, pentru ca nu-mi placea caruciorul de loc (l-am folosit cam 2 luni).

Am vazut ca cineva recomanda wrapurile de pe wrap.ro. M-am uitat pe site, si as avea cateva remarci de facut.
    Wrapurile din material elastic sunt recomandate pana la 5-7 kilograme, nu mai mult, deoarece cand greutatea copilului creste, aceste materiale nu sustin bine coloana copilului, si nici nu sta bine legate.
    Vad ca pe situl mentionat, wrapurile acestea sunt recomandate nu numai pentru sugari, ci si pentru copii. Nu pot sa fiu de acord cu aceasta recomandare, si nici cu pozitionarea copilului cam maricel in wrap pe imaginea cu wrapul rosu de pe site. Picioarele bebelusului purtat trebuie sa fie sustinute de wrap pana la spatele genunchilor, si trebuie sa fie pozitionate in pozitia broasca.(in aceasta imagine picioarele copilului atarna in jos, ceea ce nu este sanatos de loc)
    Daca doriti un wrap care se poate folosi cu bebelus foarte mic, si vreti sa incercati purtarea copilului, va puteti face una din orice material rezistent ce gasiti prin casa. Pentru aceasta nu merita sa dati bani. Iar daca va convine purtarea copilului, merita sa investiti intr-un wrap tesut. Wrapurile tesute sunt sigure, durabile, si asigura sustinerea sanatoasa a copilului.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari