Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita cambeco's Avatar
    Membru inregistrat la
    10.03.2011
    Postari in forum
    110
    Eu cred ca e o chestie destul de grava sa gauresti urechile unor copii , faraca ei sa aiba macar dreptul sa zica nu, numai de dragul bunicilor, matusilor , "ca asa trebuie" sau ca e traditie sau ca sa nu sufere mai tarziu???
    Eu cred ca daca e destul de mare poate sa-si dea singur consimtamantul pentru gaurile urechilor asa cum o va face si pentru piercingul din buric sau spranceana sau mai stiu eu unde.Chiar si in ureche , tot piercing se cheama:)

Aurul nu e un metal steril in primul rand, si daca un copil nu a avut nimic asta nu inseamna ca altiii nu pot dezvolta o alergie urata la acest metal.Singurul metal pur este argintul, care din pacate este mereu detronat in fata aurului.
    Eu cred ca daca as avea o fetita nu i-as gauri urechile ca asa trebuie si ca e musai necesar...necesar pentru ce?

Floricica Cu Vechime Bia25's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.07.2010
    Postari in forum
    8.236
    fetita mea are cercelusii din a treia zi de viata :)))...
    i-am avut la noi...i-am dat asistentei si mi-am primit fetita inapoi cu tot cu cercelusi:)))...
    nu a avut reactii alergice ...le-am dat-o dormind pe fetita,mi-au adus-o tot dormind inapoi....chiar mi-a zis asistenta ca nici nu s-a trezit cand i-au dat gaurelele....nici sange nu i-a curs...deci a fost bine:)))
    Modificata de bia25; 06.04.2011 la 13:18:29.

Floricica Avansata hande's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.03.2010
    Postari in forum
    1.594
    Citat Postat de cambeco Vezi mesajul
    Eu cred ca e o chestie destul de grava sa gauresti urechile unor copii , faraca ei sa aiba macar dreptul sa zica nu, numai de dragul bunicilor, matusilor , "ca asa trebuie" sau ca e traditie sau ca sa nu sufere mai tarziu???
    Eu cred ca daca e destul de mare poate sa-si dea singur consimtamantul pentru gaurile urechilor asa cum o va face si pentru piercingul din buric sau spranceana sau mai stiu eu unde.Chiar si in ureche , tot piercing se cheama:)

Aurul nu e un metal steril in primul rand, si daca un copil nu a avut nimic asta nu inseamna ca altiii nu pot dezvolta o alergie urata la acest metal.Singurul metal pur este argintul, care din pacate este mereu detronat in fata aurului.
    Eu cred ca daca as avea o fetita nu i-as gauri urechile ca asa trebuie si ca e musai necesar...necesar pentru ce?
    Total de acord cu tine,dar in Ro e "moda" asta si toata lumea tre' s-o aplice.In alte tari nici nu discuta pana la 3 ani,dar la noi e musai,altfel zice lumea ca fetita-i baiat.A mea are 3 ani jumatate si n-are cercei inca si nici n-am de gand sa-i pun,va decide ea cand va fi mai mare daca doreste sau nu.

Floricica Nou Venita Ale21's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.04.2011
    Postari in forum
    209
    Citat Postat de gianinad Vezi mesajul
    Total de acord cu tine,dar in Ro e "moda" asta si toata lumea tre' s-o aplice.In alte tari nici nu discuta pana la 3 ani,dar la noi e musai,altfel zice lumea ca fetita-i baiat.A mea are 3 ani jumatate si n-are cercei inca si nici n-am de gand sa-i pun,va decide ea cand va fi mai mare daca doreste sau nu.
    bebelusii atat de mici nu au nervii complet dezvoltati si nu simt mare lucru cand se pun cercelusii.De ex eu i-am pus fetitei din ziua 4 si spre uimirea mea nici nu a curs strop de sange.Am tinut mortis sa pun cercelusi pentru ca mie nu mi-a pus mama cand eram mica iar cand vroiam si eu sa am cercei pe la 15 ani o certam pe mama ca numai ea e de vina ca nu am cercei si ca trebuia sa imi puna cand eram mica si nu stiam si eram suparata foc ca trebuia sa merg eu acum sa-mi fac si sa simt atata durere :).....(aveam si inca am fobia acelor.nici macar ac de cusut nu am in casa,tot ce se rupe arunc si gata,eu nu cos)

Floricica Nou Venita brunetik_a90's Avatar
    Membru inregistrat la
    16.03.2011
    Postari in forum
    1
    din maternitate i am pus la fetitza cerceii.inainte cu 2 ore cred de a iesi din spital.eu zic ca asa e mai bn..acum fieare cum doreste..sanatate..

Floricica Avansata oanamylove's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.01.2011
    Postari in forum
    1.399
    Eu nu inteleg de ce trebuie sa existe conceptia ca numai in Romania se practica..ce tot ce e la noi nu e bine si ce e in occident e super. Eu consider ca fiecare face ce doreste, dar nu e asa o gravitate cum sustineti sa pui cercei la fetite de mici. Eu i-am pus si nu ca sa se dieferenteze de baietei, ci pt ca toate fetele poarta cercei, asa sunt doamnele si domnisoarele, ne plac bijuteriile la toate si eu vreau sa-i placa si ei. Chiar stiu un caz cu o prietena pe care mama nu o lasa sa poarte cercei si nu avea gauri si isi punea saraca clipsuri cand iesea din casa.
    Mi se pare ca se abereaza pe unele subiecte pe care nu se discuta si nu se critica: si nu stiu daca sunt asa multe fete care nu vor cercei, eu am vazut ca toata lumea poarta.

Membru inregistrat la
    22.03.2010
    Postari in forum
    1.594
    Citat Postat de Ale21 Vezi mesajul
    bebelusii atat de mici nu au nervii complet dezvoltati si nu simt mare lucru cand se pun cercelusii.De ex eu i-am pus fetitei din ziua 4 si spre uimirea mea nici nu a curs strop de sange.Am tinut mortis sa pun cercelusi pentru ca mie nu mi-a pus mama cand eram mica iar cand vroiam si eu sa am cercei pe la 15 ani o certam pe mama ca numai ea e de vina ca nu am cercei si ca trebuia sa imi puna cand eram mica si nu stiam si eram suparata foc ca trebuia sa merg eu acum sa-mi fac si sa simt atata durere :).....(avea si inca am fobia acelor.nici macar ac de cusut nu am in casa,tot ce se rupe arunc si gata,eu nu cos)

Nu stiu cine ti-a zis ca nervii unui bebelus nu sunt total dezvoltati,tinand cont ca sistemul nervos si coloana vertebrala încep sa se formeze în embrion inca din saptamana a patra de sarcina,cand embrionul are acum în jur de 7 mm lungime...

Floricica Nou Venita Ale21's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.04.2011
    Postari in forum
    209
    Citat Postat de gianinad Vezi mesajul
    Nu stiu cine ti-a zis ca nervii unui bebelus nu sunt total dezvoltati,tinand cont ca sistemul nervos si coloana vertebrala încep sa se formeze în embrion inca din saptamana a patra de sarcina,cand embrionul are acum în jur de 7 mm lungime...
    Aceasta informatie am primit-o in spital de la neonatoloaga cand am intrebat daca o va durea tare pe bebelusa cand ii pun cerceii si chiar am incredere ca stie ce spune pt ca toate mamicile care le cunosc si au nascut acolo au fost foarte multumite si de comportamentul dansei si de priceperea ei.chiar la iesirea din spital am primit numarul dansei de telefon sa o sunam pt nelamuriri.Care medic iti mai da sfaturi asa fara ca sa fie contra cost?e o doamna de nota 100

Floricica Novice Alinam19's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.03.2011
    Postari in forum
    400
    Eu nu i-am pus fetei mele cercei în primele zile. Asistentele puneau direct cerceii din aur și cum eu nu i-am avut, am amânat momentul până înaintea botezului, când avea fata aproape 2 luni. A plâns săraca! Se zice că dacă îi pui mai devreme, doare mai puțin.. Nu știu ce să zic.
    Cât despre alegerea fiecăruia.. Mi s-a părut ok să-i pun cercei de pe-acum. E adevărat că luăm noi această decizie și nu ele, dar fiind fetiță, bănuiesc că o să fie și cochetă, așa că nu cred că n-o să-i convină asta. Am avut o prietenă care n-a purtat cercei până la 18 ani. Din cauza religiei și pentru că mama ei era foarte strictă, n-a vociferat în cei 18 ani, dar după majorat, primul lucru pe care l-a făcut a fost să-și facă găuri pentru cercei.

Membru inregistrat la
    22.03.2010
    Postari in forum
    1.594
    Citat Postat de Ale21 Vezi mesajul
    Aceasta informatie am primit-o in spital de la neonatoloaga cand am intrebat daca o va durea tare pe bebelusa cand ii pun cerceii si chiar am incredere ca stie ce spune pt ca toate mamicile care le cunosc si au nascut acolo au fost foarte multumite si de comportamentul dansei si de priceperea ei.chiar la iesirea din spital am primit numarul dansei de telefon sa o sunam pt nelamuriri.Care medic iti mai da sfaturi asa fara ca sa fie contra cost?e o doamna de nota 100

Mda,foarte pertinent raspunsul doamnei,banuiesc ca a facut destule studii personale ca sa demonstreze absenta durerii la un nou nascut ,ar trebui sa-si "breveteze" descoperirea

Membru inregistrat la
    22.03.2010
    Postari in forum
    1.594
    Citat Postat de Albastrica Vezi mesajul
    Eu nu i-am pus fetei mele cercei în primele zile. Asistentele puneau direct cerceii din aur și cum eu nu i-am avut, am amânat momentul până înaintea botezului, când avea fata aproape 2 luni. A plâns săraca! Se zice că dacă îi pui mai devreme, doare mai puțin.. Nu știu ce să zic.
    Cât despre alegerea fiecăruia.. Mi s-a părut ok să-i pun cercei de pe-acum. E adevărat că luăm noi această decizie și nu ele, dar fiind fetiță, bănuiesc că o să fie și cochetă, așa că nu cred că n-o să-i convină asta. Am avut o prietenă care n-a purtat cercei până la 18 ani. Din cauza religiei și pentru că mama ei era foarte strictă, n-a vociferat în cei 18 ani, dar după majorat, primul lucru pe care l-a făcut a fost să-și facă găuri pentru cercei.
    La mine a fost exact invers,nu am avut cercei de mica ,dar imi amintesc ca mama incerca sa ma convinga tot timpul ca ar trebui sa port.Abia in clasa a zecea mi-am facut gauri,de buna voie si nesilita de nimeni.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari