Ultimele discutii din forum
    Moderator Floricica Debutanta zonica's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.06.2011
    Postari in forum
    739

Cand ii punem perna lui bebe?

Darius are aproape 8 luni si pana acum a dormit cu capul pe salteluta de la patut.As vrea sa il pun sa doarma cu capul pe perna dar sotul zice ca este prea devreme sa il mai las putin(nu este primul nostru copil dar se poarta de parca ar fii asa si ma enerveaza teribil)Voi la cat timp ia-ti pus bebelusului perna?

Moderator Floricica Veterana 1puimic's Avatar
    Membru inregistrat la
    19.05.2008
    Postari in forum
    21.772
    neata zonica!

se spune ca pana la 1 an nu e bine sa le pui pernuta! fetele mele sunt un pic mai mari dar am trecut si eu prin asta! la amandoua le-am pus tot pe la 8,9 luni pernuta foarte subtire! ...asta pt ca am abservat ca dorm mai bine....acum depinde de bebe si de voi!

Floricica Avansata madasabi's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.01.2011
    Postari in forum
    1.266
    eu stiu ca de la 2-3ani se pune perna.eu iam pus pe la 2 ani jumate

Moderator Floricica Veterana dami28elena11's Avatar
    Membru inregistrat la
    18.07.2006
    Postari in forum
    24.097
    Copii mei nici acum nu dorm pe perna.
    Sunt impotriva ei.Am folosit doar noaptea cand ii dadeam fetitei biberonul cu lapte.Apoi o indepartam.
    La bietel nu a fost nevoie ca a papat titi de la mami.
    O mai foloseam ziua cand il puneam sa stea mai sus a vada si el prin casa.Dar in nici un caz cand dormea.

Floricica Novice Maria's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.04.2011
    Postari in forum
    414
    Noi avem aproape 1an si nu folosim perna dar stii ce facem iau un port bebe sau o paturica si i le dau asa in doua si doarme cu capul pe ele...am zis ca asa sa fie si ea cu caputul putin ridicat.

Floricica Nou Venita MamaNedelcu's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.10.2011
    Postari in forum
    172
    fetita noastra noaptea doarme cu noi in pat si se aseaza pe una din pernele noastre,iar ziua in patut adoarme cu capul pe una din jucariile din plus si are 11 luni

Floricica Nou Venita alissia74's Avatar
    Membru inregistrat la
    19.08.2011
    Postari in forum
    9
    fetita noastra are 2 ani si 3 luni si nici acum nu doarme cu perina,i-am dat la un moment dat acum vreo luna ca mi-a cerut si a renuntat singura la ea,desi ii dadusem una foarte subtire.eu cred ca ar trebui sa mai astepti un pic, dar asta este parerea mea tu faci cum crezi

Floricica Novice georgiana20's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.03.2010
    Postari in forum
    567
    fetita mea are 1 an si 10 luni si nu doarme cu pernutza. stiu ca nu este bine sa doarma pe perna si nu inteleg de ce i as da o perna daca ea este invatata sa doarma fara si stiu ca asa este mai sanatos. cand sta la noi in pat si ne uitam la tv ,sta pe perna noastra, dar cand se duce la ea in patutz doarme fara, ea are si obiceiul de a dormi pe burtica, bine ca peste noapte normal ca isi schimba pozitia.

Floricica Cu Vechime lolita si kevin's Avatar
    Membru inregistrat la
    06.01.2010
    Postari in forum
    5.492
    Kevin are un an si jumatate si nu doarme pe perna. I-am pus perna si nu o vrea.

Moderator Floricica Debutanta snowdance22's Avatar
    Membru inregistrat la
    23.08.2010
    Postari in forum
    1.161
    cand dormea in patut ii pusesem un prosop facut sul sub saltea ca sa aiba capul putin mai ridicat (a mea purta aparatul pentru displazie de sold si a dormit numai pe spate pana la 7 luni). acum doarme cu mine si nu vrea perna, insa cand e racita sau cum a fost acu o saptamana cand vomita, imi e frica sa nu se inece si ii pun o pernuta peste care pun o patura de-a ei si se face asa, o chestie destul de uniforma, dar care o mentine mai ridicata... si, cand are ea chef, ma foloseste pe mine drept perna, se culca cu capul la mine pe burta :)))

Floricica Nou Venita Alexander07's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.12.2011
    Postari in forum
    1
    Sa stii ca nu numai sotul tau se comporta astfel la mine e la fel si e primul copil, in privinta pernutei eu i-am pus-o pe la 6 luni si am observat ca se simte mai comod , dar am inteles ca e mai bine mai tirziu, poate m-am grabit....nustiu.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari