Ultimele discutii din forum
    Floricica Veterana Vizitator's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.11.2004
    Postari in forum
    15.891

Bebe gangureste in doua limbi?

Topicul este raspuns la articolul Copilul tau, de la gangurit la doua limbi vorbite

foarte adevarat.noi invatam 2 limbi in paralele.engleza vorbeste bine dar daca o intreb ceva ungureste raspunde in engleza. acum incerc sa o fac sa repete dupa mine raspunsul am ineput cu cuvinte mai simple .de inteles intelege perfect ambele limbi

Floricica Cu Vechime flora73's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.03.2008
    Postari in forum
    7.652
    Faci foarte bine ca le inveti amandoua limbile
    Eu am gresit pt ca ma rusinam sa vorbesc cu ea si romaneste.....dar nu ma rusinam de limba mea romana, ci pt ca lumea intorcea imediat capul si se uitau ca la urs la mine.
    Si cum aici in Italia, delincventii romani au facut multe lumea incepe sa murmure.
    Si mai ales unde sunt eu, in Piemonte, sunt acri ca lamaile cu noi strainii.
    Acum incep sa recuperez si fata rade de mine cand ma aude vorbindu-i romaneste.Dar ma tin baztoasa s-o fac sa inteleaga si sa-i placa.

Floricica Veterana Vizitator's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.11.2004
    Postari in forum
    15.891
    si la noi se uita lumea.eu cu sora vorbim romaneste cane ne intalnim dar nu ne intereseaza ce zice lumea.unii se uita cum zici tu altii ne intreaba curiosi de unde sunetem.si le place accentul...din cauza accentului m-am ales cu sotul meu asa ca hai ,romania!!!

Floricica Cu Vechime fluturas's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.06.2007
    Postari in forum
    5.785
    Ce tari sunteti fetelor!
    O inteleg pe Flora,avem reputatie proasta in Italia,noi romanii dar in America cred ca am scapat,pentru moment!!!
    Tare greu va este fetelor sa reusiti sa invatati bebelusii sa vorbeasca in mai multe limbi dar o sa le fie lor mult mai bine!Bafta multa!

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari