Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita floryna25's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.04.2010
    Postari in forum
    7
    Buna. Sunt si eu o mamica de baietel de aproape 10 luni si eu cred ca avem o problema. E foarte agitat. Doarme toata noaptea, asta insemnand de la 10 seara pana la 7 si in timpul zilei vreo 2-3 ore, in schimb nu sta locului o secunda. E foarte activ si nu sta in brate nici macar cand se loveste si plange si trebuie alinat. Ma impinge, ma loveste, vrea sa fie cat mai independent, sa mearga de-a busilea si sa traga tot ce poate. Problema e ca eu am fost foarte nervoasa in sarcina si in plus nici nu l-am alaptat, nici nu prea l-am obisnuit in brate sau leganat si poate de asta e asa. In schimb plange foarte tare cand tati sau mami ies din camera si ramane singurel. In mare, asta e. E foarte agitat si afara in carucior. Cand era mic, era linistit afara, acum nu mai are stare sa stea in carucior. Ati intampinat si voi asemenea probleme?

Floricica Cu Vechime isaelena's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.11.2007
    Postari in forum
    6.011
    Noi suntem agitate punct! Adica urla "ca din gura de sarpe", cum zice tati...tot timpul trebuie sa faca ceva, daca suntem noi treji ea nu vrea sa doarma...si avem un an si aproape patru luni...de stat in brate sta, dar asta nu este o fericire...cand se enerveazaa ca nu facem ce vrea incepe si se da cu capul depodea! Sa iti mai zic? Vorba lui tati..daca o avem pe Sara nu ne mai trebuie aerobic, sala sau alte alea....

Floricica Senior raluca28's Avatar
    Membru inregistrat la
    12.11.2009
    Postari in forum
    2.806
    Eu cred ca e un bebe cat se poate de normal. Silviu are un an si o luna si inca ceva si nu doarme noaptea, tot la 2 ore se scoala, in timpul zilei daca douarme 1 ora, 1.30 e suuuper, tipa daca il lasam in tarc sau daca nu face ce vrea si tot ni se pare un bebe destul de cuminte. Ei sunt la varsta in care vor sa mearga, sa vada, sa exploreze, lumea e scoala lor. Acum incep sa stapaneasca anumite abilitati (sa umble de-a busilea, sa deschida usi, sertare etc), si e normal sa vrea sa exerseze aceste abilitati. Daca un copil ar merge la scoala, o scoala plina de carti, altase, globiri pamantesti, etc, si toata lumea i-ar spune nu e voie, nu atinge, oare cum ar fi? Ar fi normal? SI bebele tau vrea sa atinga, sa invete. In plus, are energie, trebuie sa o consume. Eu am l;uat 30 de kg in sarcina si mai am 5 de dat jos...ma bazez pe Silviu, va scoate el untul din mine!

Floricica Nou Venita monika0510's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.04.2009
    Postari in forum
    57
    Voi aveti bebelusi mai maricei, a mea de-abia acum face 5 luni si deja e agitata foc! Doar in prima luna se trezea noaptea dupa papica dar dupa ce mi s-a oprit laptele si am trecut pe lapte praf a inceput sa doarma de la 10-11 seara pana dimineata la 6-6.30, iar peste zi se juca, papa si dormea de ma invidiau toate cunostintele cu bebelasi! :) Acum de vreo 1 luna nu mai vroia sa pape peste zi de am trecut la diversificare, ca efectiv nu mai stiam ce sa fac! Dupa o luna de incercari.... nereusite de a introduce alte "gusturi" ea cere iar laptic dar in schimb e foarte agitata peste zi! De-abia de doarme 2-3 ore peste zi! De mancat asa-si-asa... (in 2 saptamani a luat doar 100 de grame!!!!!) Doctorita zice ca nu crede sa fie vreo problema... am facut si analiza la scaun (am citit pe forum ca unele mamici au avut probleme cu viermisori! si mi-am zis sa exclud si asta). Se zice ca ar fi vorba de interesul prichindeilor catre lumea asta mare, si ca de aceea sunt asa de activi: nu mai vor sa stea culcati, prefera sa nu doarma si ne cer atentia, unii chiar prefera si sa sara peste o masa in schimbul unei jucarii :) cu care descopera lumea! Pe langa asta mie mi-au zis si ca poate de la dintisori... Unii copii se chinuie 2-3 luni pana iese 1 dintisor, la altii parintii numai se trezesc intr-o zi cu ei iesiti, fara febra, fara diaree, fara dureri, fara agitatie...

Floricica Nou Venita floryna25's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.04.2010
    Postari in forum
    7
    Multumesc pentru raspunsurile voastre. In ultima vreme a fost bolnavior si s-a cumintit foarte tare, in sens ca sra mai mult si se joaca in patut si mi-a fost mai usor. Dar la schimbatul scutecelor, la taiatul unghiilor sau la curatatul prin urechi si imbracatul gros am ramas la fel. Plus ca nu avem rabdare sa stam in brate deloc. Numai ca eu m-am mai linistit vazand si altii ca el. crestere usoara in continuare!

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari