Ultimele discutii din forum
    Moderator Floricica Senior ankag's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.01.2010
    Postari in forum
    2.561

Foarte interesant Baby sign language

Am descoperit acest concept de limbaj al semnelor pe siteuri americane
    Baby Sign Language Signs - Teach Your Infant or Toddler Signing | Babies and Sign Language Website
    si mi s-a parut foarte interesant asa ca am trecut si la aplicat.
    Pana acum avem ceva rezultate si suntem tare incantati.

As vrea sa stiu daca a mai incercat cineva sa isi invete copilul limbajul semnelor, ce rezultate a avut si cum i s-a parut toata chestia?
    Iar cei care nu au incercat ce cred despre subiect.
    Va astept parerile cu drag!

Floricica Cu Vechime onita's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.01.2007
    Postari in forum
    5.926
    Am avut o tentativa..dar am renuntat rapid...fetita mea e bilingva de mica si ar fi fost mult prea mult t ea, dar si pt mine...deoarece eu ii vb aceeasi fraza in 2limbi...asta m lipsea sa ma apuc sa si gesticulez.
    Eu sunt cam sceptica...parerea mea e ca in acest mod copilul va incepe sa vb m greu si se va folosi m mult de semne sa se faca inteles.
    Dar repet...nu am aplicat pe o perioada lunga acest sistem.

Moderator Floricica Debutanta snowdance22's Avatar
    Membru inregistrat la
    23.08.2010
    Postari in forum
    1.161
    suna foarte interesant si banuiesc ca as reusi sa comunic mai repede cu ea... insa si a mea e bilingva si daca se va duce la cresa i se va vorbi in a treia limba - valenciana - asa ca.... saraca, ce va fi in capul ei!

Floricica Avansata ralukut's Avatar
    Membru inregistrat la
    18.06.2008
    Postari in forum
    1.401
    Mi se pare interesant si mi-ar fi placut s-o invat pe fi-mea, la timpul ei, pt ca ma naucea cu "ii" si ma plimba de mana prin casa.
    Cu o conditie, cum a spus si Onita, sa nu-i intarzie vorbirea.

Membru inregistrat la
    25.01.2010
    Postari in forum
    2.561
    Studiile arata ca ajuta la vorbire, ca acesti copii vorbesc mai repede.
    Si am citit ca un copil poate invata si 7 limbi o data, are creierul perfect pentru asta, nu e ca la noi la adulti care ne chinuim sa invatam ceva, deci eu nu as considera o problema sa invete pe langa 2 limbi si limbajul semnelor. Oricum va incepe sa vorbeasca si atunci limbajul semnelor probabil ca nu va mai fi folosit prea mult timp si pana atunci e un vocabular redus.
    Pun si un filmulet cu o copilita super draguta. YouTube - cute signing baby!...baby sign language

Floricica Novice gongi's Avatar
    Membru inregistrat la
    29.11.2010
    Postari in forum
    508
    Imi pare rau eu nu sunt de acord. Vorbirea se dezvolta mai repede datorita nevoii de exprimare pt a si satiface cerintele umane. Atata timp cat nevoile ii sunt satisfacute deoarece primeste ce doreste prin intermediul comunicarii cu ajutorul limbajului semnelor vorbirea va fi intarziata.

Floricica Novice ghiocelul_rosu's Avatar
    Membru inregistrat la
    12.04.2010
    Postari in forum
    410
    Citat Postat de gongi Vezi mesajul
    Imi pare rau eu nu sunt de acord. Vorbirea se dezvolta mai repede datorita nevoii de exprimare pt a si satiface cerintele umane. Atata timp cat nevoile ii sunt satisfacute deoarece primeste ce doreste prin intermediul comunicarii cu ajutorul limbajului semnelor vorbirea va fi intarziata.

corect spus ( mesaj scurt prea scurt..........) :):):):)

Membru inregistrat la
    25.01.2010
    Postari in forum
    2.561
    Eu chiar nu cred ca are cum sa intarzie vorbirea... poate daca ii areti semnele si nu vorbesti cu el. Fetita mea acum foloseste cateva dintre semne si eu ii spun si cuvantul cand ii arat semnul si la cuvintele usoare spune si ea in timp ce arata semnul, deci si vorbeste.
    Pe noi ne scuteste de multe frustrari limbajul asta al semnelor si mi se pare oricum o chestie simpatica... ma unge la inima cand vad ca se poate exprima, cand vad ca stie ce vrea si cere.
    Plus ca nu vad ce este de ras in toata chestia asta. (ghiocelul)

Floricica Novice gongi's Avatar
    Membru inregistrat la
    29.11.2010
    Postari in forum
    508
    Ankag este parerea ta pe care ti o respect este treaba ta cum iti cresti fetita. Mie una nu mi se apre indicat si punct. Fetita ta este la varsta cand deja incepe sa vorbeasca, sa poceasca cuvintele in fel si chip,una dintre cele mai frumoase perioade din viata unui copil dar si a parintilor. Nu as vrea ca aceste momente sa ti fie rapite de limbajul semnelor.

Moderator Floricica Veterana 1puimic's Avatar
    Membru inregistrat la
    19.05.2008
    Postari in forum
    21.772
    buna fetele!

si eu cred ca intarzie vorbirea. fetita mea a inceput sa vb pe la 2 ani si acum spune aproape toate cuvintele. dar pana atunci ne intelegeam cat de cat prin semne clasice invatate din mers, care le stie orice copil. probabil ca daca toate cuvintele le stia prin semne si eu o intelegeam asa, nu simtea nevoia sa spuna si cuvantul. parerea mea.

Moderator Floricica Cu Vechime anna_creteanu's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.10.2007
    Postari in forum
    9.052
    Eu cred ca daca un copil este pregatit sa vorbeasca, o va face indiferent de faptul ca stie sau nu limbajul semnelor...

In parcul in care merge vine si un baietel (prieten deja cu Irini) care are 2 ani si 1 luna si care stapaneste destul de bine limbajul semnelor. De vorbit... hmmm... in afara de mama, tata, tutu, papa, bunica, bunicul, nani (am scris cuvintele in romana, dar copilul e grec si deci le spune in greaca) nu zice mai nimic. Il poti auzi mereu spunand "mmmm" sau "iiiii".
    In schimb, Irini, are 20 de luni, cunoaste si ea semnele binisor dar nu le foloseste decat daca ii spun eu sa o faca... De exemplu, "multumesc" in greaca este "efharisto", un cuvant foarte greu de rostit pt un copil mic. Asa ca Irini nu spune decat "kaa" si pentru a se face inteleasa, trebuie sa se bata usor cu mana pe piept. Asta e doar un exemplu... Asa cum spuneam, nu mai foloseste semnele de buna voie, si asta din cauza ca stapaneste limbajul verbal foarte bine pentru varsta ei. E un copil caruia ii place sa vorbeasca si faptul ca la un moment dat am inceput sa invatam semnele nu a fost o piedica in a incepe sa turuie ca o moara stricata...:)))
    Si inca ceva: si noi suntem o familie bilingva... si nici asta nu i-a intarziat vorbirea... Uneori ii mai spun chiar cuvintele f usoare in engleza (avem o prietena de 2 ani si 4 luni care provine dintr-o familie in care se vorbeste greaca si engleza) si stie cand sa le foloseasca si ce inseamna (ex: go, baby, bye-bye, juice, jump! etc).

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari