Buna! Numele meu este Raluca si sunt mamica lui Matei. Matei are 13 luni si este un baietel activ, sociabil si curios. In ultima vreme intampin unele dificultati in ceea ce priveste mesele principale - refuzul mancarii si aruncatul ei pe jos. Cum apetitul lui nu a fost unul grozav inca de la inceputul diversificarii, pentru a-l stimula l-am luat cu noi la masa, dandu-i sa guste din mancarea noastra. Sunt zile in care este mai tentat de ceea ce avem noi in farfurie, asa ca refuza ce pregatesc pentru el. Acum incep sa imi dau seama ca poate nu a fost o idee prea buna si ca perseverand in a-l hrani separat ar fi fost poate mai sanatos si eficient pentru toata lumea. Insa de cateva zile refuza sa manance orice, in afara de lapte. Este tarziu sa schimb aceasta rutina? O alta problema este aruncatul mancarii pe jos. Cum i-am explicat faptul ca nu e nici bine, nici frumos, in momentul in care arunca spune "nu, nu, nu", uitandu-se la noi sa vada ce reactie avem. Am reactionat cu calm si fermitate, spunandu-i "se pare ca nu-ti mai e foame asa ca mama te da jos din scaunel acum!", dar au fost si zile in care l-am repezit si am spus "gata!, de-ajuns!". As vrea tare mult sa stiu sfatul vostru si sa ma ajutati sa indrept aceste dificultati! Multumesc.