Ultimele discutii din forum
    Floricica Senior elybacau's Avatar
    Membru inregistrat la
    29.09.2007
    Postari in forum
    4.190

Aparitia lui bb 2 si acceptarea lui de catre bb1

buna mamici
    ma adresez celor cu experienta . adica mamicilor care au un bb si au mai facut unul. mi-ar placea sa stiu si eu la ce sa ma astept sa stiu din sfaturile voastre cum ati procedat sa va fie bine , sa ma sfatuiti si pe mine....pt ca am 2 baietei . unul de 3 sapt si altul de 3 ani. cel mare alex e la socri inca si nu si-a cunoscut fratele. cand vien acasa (peste o sapt) mi-e groaza cum am voi descurca singura cu 2. mi-e teama de somn si de papa...alex e ft activ , cateodata ma asculta ..astadata nu.. ca orice copil. de aceea va rog sa imi spuneti cum procedati voi si sa invat si eu de la voi cum se face... multumesc astept sa citesc ce o sa-mi spuneti orice sfat e bine primit.

Floricica Novice ALESUTA's Avatar
    Membru inregistrat la
    23.01.2011
    Postari in forum
    527
    Sa-ti traiasca!Am si eu 2 copii,diferenta intre ei este de 2ani si 9luni,cel mare baiat si cea mica fetita,ce pot sa-ti spun la mine a fost fost mai greu la inceput primele 6 luni deoarece am stat cu doi,dupa aceea l-am dat pe cel mare la gradi,venea la 17,deci pana la 17 stateam cu unul si era ok,s-au inteles bine pana a inceput fetita sa mearga,dupa a inceput distractia cea mica vrea jucariile lui el nu vrea,vrea in camera lui el nu vrea,de dat nu da in ea ,se cearta mai mereu,etc.Iti doresc multa rabdare si sanatate!

Floricica Cu Vechime alexandru31's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.02.2009
    Postari in forum
    5.678
    Citat Postat de elybacau Vezi mesajul
    buna mamici
    ma adresez celor cu experienta . adica mamicilor care au un bb si au mai facut unul. mi-ar placea sa stiu si eu la ce sa ma astept sa stiu din sfaturile voastre cum ati procedat sa va fie bine , sa ma sfatuiti si pe mine....pt ca am 2 baietei . unul de 3 sapt si altul de 3 ani. cel mare alex e la socri inca si nu si-a cunoscut fratele. cand vien acasa (peste o sapt) mi-e groaza cum am voi descurca singura cu 2. mi-e teama de somn si de papa...alex e ft activ , cateodata ma asculta ..astadata nu.. ca orice copil. de aceea va rog sa imi spuneti cum procedati voi si sa invat si eu de la voi cum se face... multumesc astept sa citesc ce o sa-mi spuneti orice sfat e bine primit.
    eu am 2 copilasi..baietelul care in cateva luni face 4 ani si fetita de 1 an si 3 luni...ce pot sa iti spun ,e putin mai greu...iti trebuie foarte multa rabdare ,mai multa atentie...implica-l pe alex ,cere-i ajutorul cand e vb de cel mic..de exemplu sa iti aduca un scutec,crema,sa te ajute la baita....sau sa il pui sa vada daca s-a trezit fratiorul..
    asa va simti ca nue dat la o parte!!!si isi va iubi fratiorul..
    acum mereu ii explic sa imparta orice are cu Sara,jucarii ,mancare..si o face..pana ajunge la masinutele lui..pe astea nu le da deloc...
    Mult succes si rabdare iti doresc!!

Floricica Nou Venita simony95's Avatar
    Membru inregistrat la
    19.01.2011
    Postari in forum
    1
    Si eu am doi baietei cu aceeasi diefrenta e varsta intre ei. Si cred ca secretul consta in a-l lasa pe cel mare sa te ajute cu bb, sa-ti aduca pampers, sa-l pui sa-l inveleasca, sa-i arate o jucarie..diferite treburi ca sa se simta ff important!!Totul sa fie sub stricta supraveghere. Si cu somnul ..Noi ne-am facut un program sa coincida cu somnul de pranz al bebelusului. Adica eu si baiatul mare mancam impreuna la pranz si apoi el isi ia jucaria preferata si se culca in camera lui, iar eu cu cel mic in dormitorul nostru. Deja dupa 6 luni programul este perfect si am si eu 2 ore la pranz de relaxare.Si nu dispera, baiatul mare va deveni parca peste noapte mult mai matur, daca i se da fmare importanta in cresterea bebelusului!

Membru inregistrat la
    29.09.2007
    Postari in forum
    4.190
    fetelor multumesc mult de sfaturi si sa va traiasca copilasii. mie mi-e teama ca o sa fie gelos asta mare si din gelozie sa tranteasca usile cand raducu face nani sau mai stiu eu ce. e singurul lucru de care mi-e teama. dar o sa pun in practica si ce mi-ati spus voi si sper sa fie ok..

Membru inregistrat la
    29.09.2007
    Postari in forum
    4.190
    Citat Postat de alexandru31 Vezi mesajul
    eu am 2 copilasi..baietelul care in cateva luni face 4 ani si fetita de 1 an si 3 luni...ce pot sa iti spun ,e putin mai greu...iti trebuie foarte multa rabdare ,mai multa atentie...implica-l pe alex ,cere-i ajutorul cand e vb de cel mic..de exemplu sa iti aduca un scutec,crema,sa te ajute la baita....sau sa il pui sa vada daca s-a trezit fratiorul..
    asa va simti ca nue dat la o parte!!!si isi va iubi fratiorul..
    acum mereu ii explic sa imparta orice are cu Sara,jucarii ,mancare..si o face..pana ajunge la masinutele lui..pe astea nu le da deloc...
    Mult succes si rabdare iti doresc!!
    ai niste copii superbi dar ceea ce vad eu.. nu prea seamana ..sau mi se pare mie?

Floricica Avansata madasabi's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.01.2011
    Postari in forum
    1.266
    felicitari pentru fetele care au 2 sau mai multi copilasi.as mai face si eu unul daca as avea bani sa le ofer tot ce trebuie.deocamdata ma bucur de fetita mea.sperca pe viitor sa mai fac unul.va felicit si va urez succes.e mare lucru sa faci 2 sau mai multi.pupici la mamici si bebici

Membru inregistrat la
    29.09.2007
    Postari in forum
    4.190
    e mare pacat ca in ziua de azi a face al doilea copil e act de curaj din punct de vedere material vorbesc.e adevarat ca mai toti romanii o duc greu cu banii si ca traim vremuri grele insa nucred sa fie asta un motiv sa lasi un copil fara frate sau sora. e doar parerea mea no offense. adica eu stiu catde mult inseamna sa ai o sora sa ai cu cine vb mai ales cand esti la greu...si copilul are nevoie cel mai mult de acoperis mancare si caldura unui camin afectiunea.dar noi mereu ne gandim la scoli educatie inalta etc... si de aici ca ....nu avem ce sa-i oferim...la drept vorbind tara ast ain sine nu-ti ofera nimik si daca tot ai facut un copil e mai bine sa il lasi sa se bucure alaturi de un frate.
    voi ce parere aveti?

Floricica Avansata madasabi's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.01.2011
    Postari in forum
    1.266
    nu ma intelege gresit,as vrea,dar sincer nici nu ma grabesc.abia azi am facut 23 de ani.consider ca mai am timp sa fac.dar stau in chirie.nu vreau sal fac pe al doilea tot in chirie.eu am spus ca apreciez femeile cu mai multi copii.

Floricica Avansata Andreea_Rainbow's Avatar
    Membru inregistrat la
    29.06.2010
    Postari in forum
    2.069
    primul meu baiat avea 4 ani si jumatate cand s-a nascut fratiorul lui,si pot spune cu fericire ca l-a acceptat din primul moment in care l-am adus acasa.insa,l-am pregatit psihic inca de la inceputul sarcinii,i-am explicat ca va urma sa aiba un fratior(sau o surioara,pe vremea cand nu stiam exact ce va fi),ca bebe va fi micut si neajutorat si ca voi avea nevoie de mult sprijin din partea lui,i-am explicat ca pe el il vom iubi la fel de mult,ca nu-l vom lasa deoparte,ci doar ca bebe fiind foarte mic la inceput,va avea nevoie de mai multa atentie,atat din partea noastra,cat si din partea lui.i-am repetat aceste lucruri zilnic,il lasam sa ma dea cu crema pe burtica,pentru ca fratiorul lui sa simta ca-l iubeste,iar la momentul cand trebuia sa nasc,el ajunsese sa fie cel mai nerabdator,si sa-si doreasca cel mai mult dintre toti sa fie alaturi de fratiorul sau.acum,dupa 8 luni de viata al celui mic,pot spune ca nu a fost nici un moment in care sa-l simt vreun pic gelos pe baiatul mai mare,isi iubeste foarte mult fratele,si cred ca asta se datoreaza in mare parte si faptului ca l-am pregatit psihic de dinainte de a-l cunoaste.dar am incercat sa-i ofer si celui mare atentie in egala masura,i-am citit in continuare povesti,ne-am jucat cu el,i-am aratat ca il iubim la fel de mult,si ca nu ar avea motive sa simta vreo urma de gelozie pentru fratiorul lui.
    mult succes si voua,cred ca prin rabdare si multa comunicare,veti reusi sa stabiliti o armonie intre cei doi copii ai vostri!

Membru inregistrat la
    29.09.2007
    Postari in forum
    4.190
    Citat Postat de madasabi Vezi mesajul
    nu ma intelege gresit,as vrea,dar sincer nici nu ma grabesc.abia azi am facut 23 de ani.consider ca mai am timp sa fac.dar stau in chirie.nu vreau sal fac pe al doilea tot in chirie.eu am spus ca apreciez femeile cu mai multi copii.
    nu te condamn sa stii. ba chiarte apreciez . wow 23 de ani!!! lamulti ani fericiti! da.. in cazul tau chiar se poate astepta. sieu am stat cu chirie si stiu cum e sa nu ai casa ta. ai o fetita frumoasa sa-ti traiasca. eu nu ma refeream la tine ci la familiile unde se poate . de ex cunosc femei de 30 ani care ..inca astepta ca dup a sa vada ca nu pot......nu m-am referit la tine eu am vb in general . si asta ptca mi-e ciuda cand se mira uniii pe aici ..cum inca unul??????

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari