Ultimele discutii din forum
    Floricica Debutanta madeea's Avatar
    Membru inregistrat la
    11.02.2008
    Postari in forum
    905

Varsta optima pentru premergator

Topicul este raspuns la articolul Varsta optima pentru premergator

am auzit recent ca premergatoarele nu sunt bune.nu am prins tot articolul asadar nu stiu nici motivele pentru care nu sunt bune.pana la urma ce efectene negtive asupra copilului pot avea?

Floricica Nou Venita ellina's Avatar
    Membru inregistrat la
    01.02.2008
    Postari in forum
    11
    Buna madeea. Ideea ca premergatorul nu este bun am auzit-o si eu si explicatia era ca ii da copilului falsa impresie ca merge si atunci el va merge mai tarziu. Din experienta proprie, iti spun ca la mine nu a fost asa. Baietelul meu a folosit de pe la 8 luni si a fost un mod extraordinar de placut de a se misca prin casa, sentimentul acela ca poate fi si independent de noi. La 11 luni mergea deja singurel si nu a mai avut nevoie de el. Ulterior, pe la 1 an si 2 luni a inceput sa-l foloseasca pe post de jucarie, se urca si acum in el singurel si se joaca. Baietelul meu are acum 1 an si 5 luni.

Floricica Avansata ely27's Avatar
    Membru inregistrat la
    29.11.2007
    Postari in forum
    1.241
    si eu am auzit de ideea asta. pot sa va spun ca Cosmin a stat in premergator de la 7 luni si a mers la 1 an si o saptamana iar pe Razvan l-am pus tot de la 7 lunio dar a cazut de 2 ori si nu a vrut sa mai stea si a mers in picioare tot la un an si o saptamana.

Floricica Debutanta selena_'s Avatar
    Membru inregistrat la
    12.01.2007
    Postari in forum
    1.140
    si eu cred ca am sa l pun pe ken in premergator ,,nu cred in nimic din ce se spune de ele ...de abia astept sa faca 7 luni ..

Floricica Cu Vechime cristeepas's Avatar
    Membru inregistrat la
    01.11.2007
    Postari in forum
    6.010
    eu deja i-am cumparat unul si-l fol cam 5 min dimineatza si 5 min dupa-amiaza. pe masura ce va creste bogdan va creste si perioada de \"stat\" in premergator.

Floricica Cu Vechime violetatoronto's Avatar
    Membru inregistrat la
    23.07.2007
    Postari in forum
    5.176
    Buna fetelor,cumnata mea deja a pus/o pe micuta in premergator,de o saptamana,si de abia are 6 luni si 2 sapt...o fi bine????

silvia_l
    Guest
    Buna,

Nici eu nu stiu ce fac; deocamdata nu am cumparat premergatorul pt ca am auzit tot felul de idei, cum ca ar deforma mersul copiilor sau ca nu ar fi bun nici pt coloana. Dar de vreo saptamana Evan vrea sa stea numai in picioare si ne intrebam eu si sotul meu daca nu ar fi bine sa ii luam unul pana la urma...
    Sora mea a folosit pt baietelul ei si nu a avut nici o problema...Chiar nu stiu ce o sa facem pana la urma.

Floricica Nou Venita andadarabus's Avatar
    Membru inregistrat la
    20.03.2008
    Postari in forum
    135
    buna seara.fetita mea are 6 luni si eu deja o las in premergator cite 15 min.pe zi.tot asa am facut si cu prima fetita care acum are 9 ani si nu am avut nici o problema.voi care ziceti ca ar fi virsta pt premergator

Floricica Avansata ramona mag's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.12.2006
    Postari in forum
    1.484
    cea mare nu a vrut in el si mi-a mers de la 7 luni de mana la 10 luni alerga singura
    cea mica a stat in el de la 6 luni si mi-a mers la 10 luni singura

Floricica Nou Venita andadarabus's Avatar
    Membru inregistrat la
    20.03.2008
    Postari in forum
    135
    ramona tu care zici ca e virsta buna pt premergator

Floricica Avansata ramona mag's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.12.2006
    Postari in forum
    1.484
    cea mai potrivita e atunci cand copilul sta bine in fundulet
    ca pana la urma degeaba il pui in premergator daca el nu stie sa stea in fund
    cam de la 6 luni eu zic ca un copil sanatos fara probleme la coloana sau bazin poate fi pus linistit
    si daca la fel ai facut si cu cea mare si e sanatoasa fii fara griji
    eu ca si tine am experienta de la cea mare

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari