Ultimele discutii din forum
+ Raspunde
Pagina 1 din 18
1 2 3 4 5 6 7 11 ... Ultima paginaUltima pagina
    Floricica Debutanta camicata1976's Avatar
    Membru inregistrat la
    31.08.2006
    Postari in forum
    958
    Nu am mai gasit subiectul asta pe forum si am zis sa indraznesc sa intreb pe mamele experimentate cum au scapat de suzeta?

Fetita mea adoarme doar cu suzeta in gura si vreau sa o dezvat ca e fetita mare(7 luni).

Floricica Novice anda.danila's Avatar
    Membru inregistrat la
    01.05.2006
    Postari in forum
    460
    Din fericire noi nu am trecut prin asta, pt. ca Andutzu meu nu a vrut suzeta.
    O mamica imi spune ca nu i-a mai dat copilului suzeta intr-o seara, a plans, noaptea a fost un cosmar, a doua noapte la fel, dar incet incet copilul a uitat de suzeta.

Floricica Cu Vechime cotuca's Avatar
    Membru inregistrat la
    09.07.2006
    Postari in forum
    8.915
    nici a noastra nu vrea suzeta,acum se mai joaca cu ea,dar nu sta cu ea in gurita.

Floricica Debutanta lizuc's Avatar
    Membru inregistrat la
    01.08.2006
    Postari in forum
    811
    Nici pe Andrei nu-l mai intereseaza suzi de ceva vreme. O scoate din gurita, o studiaza pe toate partile,se joaca cu ea si cateodata o arunca...cat colo.
    Am auzit insa ca functioneaza faza cu taiatul suzetei in varf astfel incat copilul sa suga in gol, dar cred ca e valabila pentru bebelusi ceva mai mari.

Floricica Senior claudiapostol75's Avatar
    Membru inregistrat la
    23.03.2006
    Postari in forum
    3.259
    matei n-a mai vrut suzeta de pe la 9 luni,pana atunci ilmai pacaleam, dar dupa aia n-a mai vrut-o nici in somn macar.

Floricica Nou Venita misha81's Avatar
    Membru inregistrat la
    07.07.2006
    Postari in forum
    35
    Bebita al meu are acum 6 luni si nu prea il mai incanta suzeta.II mai dau foarte rar...cand nu mai are rabdare pana prepar mancarea sau cand e foarte agitat.Oricum dupa 6 luni se recomanda dezvatul de suzeta pentru ca isi dezvolta mai greu vorbirea...in loc sa incerce sa articuleze consoane si vocale, tzocaie de zor.Cica o metoda care ar da roade ar fi folosirea unei singure suzete pana ce se rupe , astfel tzocaitul devine neplacut si se dezvata singur.

Floricica Avansata liliasi's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.06.2006
    Postari in forum
    1.471
    Pana acum 2 luni Vlad era cu suzeta peste tot; nu stiu cum dar deodata nu a mai vrut-o! Acum o studiaza, o baga in gurita dar o roade si acnd se plictiseste o arunca! Oricum nu-l mai pacalesc cu ea!

Floricica Nou Venita andreeairl's Avatar
    Membru inregistrat la
    29.04.2006
    Postari in forum
    44
    Multe mamici cauta sa dezvete copii de suzeta pe motiv ca sunt prea mari.Sunt prea mari la 14 ani pt suzeta dar u copil de un an nu e prea mare .Daca asta il face fericit si il linisteste pe el de ce nu? Atata timp cat nu o da pe jos e bine.
    Eu zic ca cel mai bine e sa lasam copiii sa renunte ca daca nu,o sa creasca si ori isi rod unghiile,ori isi sug degetul.Si asta tot pt ca cauta comfort

Floricica Avansata stef.irl's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.07.2006
    Postari in forum
    1.204
    Fetita mea are aproape 5 luni. Nu-am dat niciodata suzeta asa ca nu am de ce sa o dezvat. Daca ne-am descurcat fara, am zis ca nu are rost sa o invat cu suzeta deloc. Daca nu stie ca exista, nu ii trebuie, nu?

Floricica Senior getutica's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.10.2006
    Postari in forum
    2.571
    Eu as vrea sa-l invat pe al meu bebic cu suzeta, insa nu stiu cum... E uneori un rau necesar pentru ca atunci cand ma simte vrea automat san, cred ca si-a format un reflex conditionat. Atunci cand ii dau suzeta o scuipa cu limba afara, iar acest lucru se intampla doar la mine pe cand la bona o accepta. De ce oare?

cristina elena
    Guest
    Si a mea bebica Patri numai cu "mincinosul" vrea sa adoarma. Deocamdata nu-mi fac probleme cu dezvatatul, am incercat sa o culc fara ea si a iesit un circ........Si baiatul tot cu suzeta adormea si dupa 1 an a renuntat singur la ea. E totusi ceva placut pentru ei, de ce sa ne grabim sa-i dezvatam? E drept ca mamicile au pareri PRO si CONTRA asupra acestui subiect dar daca copilul o place de ce sa nu i-o dam?

+ Raspunde
Pagina 1 din 18
1 2 3 4 5 6 7 11 ... Ultima paginaUltima pagina
load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari