Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita nikoleta_'s Avatar
    Membru inregistrat la
    02.01.2011
    Postari in forum
    1

Nefericire Somnul noaptea

Am un baietel de 1 an si o luna si am probleme cu dormitul noaptea,nu stiu ce sa-i mai fac.Se trezeste din ora in ora,laptic nu vrea,este schimbat,nu se odihneste deloc se tot foieste in patut ce sfaturi imi dati?multumesc

Floricica Debutanta nicodimionelia's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.02.2010
    Postari in forum
    614
    buna,nu esti singura in situatia asta.si fetita mea la fel face are 1 an si 6 luni si asa imi face de cand s-a nascut ....acum mai nou ma chinuie din cauza la o maseluta care ii iese sus si mai am si o mare problema nu pot sa o dezvat de leganatul pe perna cu picioarele...am incercat si de cate.va ori o dau jos de pe perna sau trag picioarele de sub perne se trezeste si incepe sa planga....azi noapte am lasat-o sa plana 15 min credeam ca se v-a culca singura dar fara sperante.....nici nu pot sa o mai legan ca este foarte grea 12 kg imi rupe picioarele.....iar de dormit daca prind doua ore toata noaptea .....

Floricica Avansata nikolettap's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.04.2006
    Postari in forum
    1.886
    Nici daca-i obosit/obosita rau nu adoarme? Cu leganatul ... stai linistita ca o sa se "lase" singura la un moment dat. Maria acum daca o pun pe picioare plange rau.

Floricica Nou Venita marilena84's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.07.2010
    Postari in forum
    85
    si noi avem probleme cu somnu denis are 10 luni si la fel se trezeste des noaptea de nu stiu ce sai mai fac,si eu il legan pe picioare pt k altfel nu adoarme,nu stiu cum o sal dezvat de leganatu pe picioare

Floricica Debutanta nicodimionelia's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.02.2010
    Postari in forum
    614
    abia astept clipa cand v-a renunta singura la leganat pe perna ca mai nou vine cu perna dupa mine prin casa cand ii e somn si daca sunt in pat mi-o pune singura pe picioare...am zis ca o sa ascund toate pernele din dormitor sa vad ce va face atunci....

mischa2000
    Guest
    din prima zi am lasat-o sa adoarma singura ...
    niciodata leganat, perna... picioare ... si adormea de la sine cand avea nevoie ...
    si s-a reglat singura perfect ...

Floricica Senior ghizza's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.01.2007
    Postari in forum
    4.620
    Eu am facut greseala si tot asa il adormeam pe picioare leganat cu perna...ba nu,... gresesc....pe genunchi il leganam, mai sus, si cand a crescut nu mai puteam, ma apasa tare pe burta si pe toate celea....Cand a incetat?Singur de nvoie s a dezobisnuit...de fapt bona l a dezobisnuit, cand m am intors la servici la 2 ani...dar a fost greseala si poate comoditatea mea, ca se putea fara si mai repede!

Violeta
    Guest
    si eu imi legan fetita di trei luni pe picioarenu as fi vrut sa o invat asa dar a avut colici si cred ca inca mai are si nu adormea altfel si acum nu adoarme
    ne leganat .noaptea mai adoarme la san si o pun in patut,o sa mi fie mai greu cand o sa se faca mai mare sper sa se dezvete singurica cand o sa se faca mai mare

Moderator Floricica Debutanta snowdance22's Avatar
    Membru inregistrat la
    23.08.2010
    Postari in forum
    1.161
    Citat Postat de nikoleta_ Vezi mesajul
    Am un baietel de 1 an si o luna si am probleme cu dormitul noaptea,nu stiu ce sa-i mai fac.Se trezeste din ora in ora,laptic nu vrea,este schimbat,nu se odihneste deloc se tot foieste in patut ce sfaturi imi dati?multumesc
    nu sunt medic, insa am mai vazut asemenea cazuri... si pana la urma s-a dovedit a fi vorba despre paraziti intestinali, mai exact despre oxiuri, care dau o stare de agitatie teribila la bebelus si copilul mic pentru ca provoaca mancarimi... nu stiu, e o parere, fa-i o analiza de scaun... macar mai elimini o cauza... pentru nu e normal ca un copilas sa nu se odihneasca noaptea...

Floricica Nou Venita romanteodora's Avatar
    Membru inregistrat la
    04.01.2011
    Postari in forum
    4
    Aceeasi problema o am si eu cu fetitza mea are 2 luni jumatate, dupa ora 22 incepe calvarul.Se foieste se intoarce de pe o parte pe alta nici nu vrea sa suga nici suzeta nimic...Am plimbat-o pe afara.Interesant e ca afara doarme fara nici o problema.Cum ajungem in casa, plans.Mananca la san dar suplimentez si cu lapte praf.Ziua e relativ cuminte dar noaptea e un chin.Va rog raspuns.

Floricica Novice felix83's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.06.2009
    Postari in forum
    507
    Citat Postat de romanteodora Vezi mesajul
    Aceeasi problema o am si eu cu fetitza mea are 2 luni jumatate, dupa ora 22 incepe calvarul.Se foieste se intoarce de pe o parte pe alta nici nu vrea sa suga nici suzeta nimic...Am plimbat-o pe afara.Interesant e ca afara doarme fara nici o problema.Cum ajungem in casa, plans.Mananca la san dar suplimentez si cu lapte praf.Ziua e relativ cuminte dar noaptea e un chin.Va rog raspuns.
    La fetita ta problema cu siguranta sunt colicile. Nu se stie de ce, dar la majoritatea bebelusilor durerile de burtica se accentueaza noaptea, iar aerul curat, plimbatul cu caruciorul sau masina se pare ca ii linisteste pe majoritatea...mai dureaza in jur de o luna si ar trebui sa inceteze colicile, dar vor urma durerile de la dintisori...si astea sunt mult mai de durata, din pacate, iar daca pt colici exista tot felul de picaturi, pt dintisori...nu prea!
    Bebelusul meu a fost foarte agitat noaptea de cand s-a nascut! Nu a adormit niciodata decat leganat in brate si plimbat prin camera si cu muzica.... pe mine nu m-a lasat inima sa-l las sa planga in patut pana se linisteste...nu am putut si pace! Acum la aproape 11 luni, la fel nu adoarme decat leganat in brate, dar adoarme relativ repede pt ca acum stiu cand ii este somn, iar noaptea am reusit sa-l invat sa adoarma singur langa mine in pat dupa ce papa. Dar in rest se foieste foarte mult in somn, se trezeste de multe ori si trebuie sa fiu langa el sa-l culc la loc...si uneori plange rau de tot in somn.... dar cu siguranta il dor si pe el dintisorii, asa ca nu ma supar.... eu am ales sa nu-l las sa planga in patut pana adoarme, eu am ales sa-l invat leganat, eu am ales sa-i alin durerea atunci cand nu se simte bine...asa ca acum asta fac si nu pot spune ca imi pare rau :))

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari