Ultimele discutii din forum
    Floricica Novice Mamiii.lui.Maxiii's Avatar
    Membru inregistrat la
    04.03.2013
    Postari in forum
    386

Somnul lui bebe

Mamici, daca pana acum 3-4 zile Maxiii al meu inca ma chinuia noaptea, trezindu-se in jur de ora 3-4 noaptea si greu mai adormea la loc. De 3 zile incoace, adoarme la 11 ca si pana acum, dar nu se mai trezeste absolut deloc peste noapte. Doarme pana dimineata la 8-9, azi chiar pana la 10. Si pe timpul zilei doarme iar, ieri a dormit de doua ori. Nu e bolnav, mananca bine, e foarte activ si vesel, toata ziua umbla prin casa. E bine ? Sa-si fi reglat singur somnul de peste noapte ? E posibil sa doarma asa mult din cauza ca e foarte activ si probabil oboseste de la atata umblat prin casa ? In 18 face un anisor, e in regula sa doarma acum asa ?

Nu sunt ingrijorata, stiu ca prin somn si mancare creste, dar sunt curioasa. Ca nu i-am scimbat programul, atata doar ca pe zi ce trece e tot mai activ. Ba chiar de vre-o saptamana mai are momente cand sta in picioare singur, fara sa se sprijine de nimic, cateva secunde, dar sta. Cred ca azi maine o ia la fuga prin casa.

Floricica Nou Venita cristela1's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.08.2012
    Postari in forum
    88
    E perfect normal somnul copilului tau.Asa cum e si la al meu de 1 an si 5 luni care se trezeste inca de 3-4 ori pe noapte.Teoretic de la 1 an,somnul copiilor devine matur si nu se mai trezesc decat f rar spre deloc peste noapte.Nu cred ca are legatura neaparat cu faptul ca isi consuma energia peste zi.Asta face fiecare copil la varsta asta,si al tau care nu se trezeste deloc si al meu care se trezeste de mai multe ori.La mine poate influenta si faptul ca doarme cu noi in pat,ca inca o alaptez,ca e mai atasata emotional de mine etc...
    Legat de somnul de peste zi,dupa 1 an(iar vorbesc teoretic) incep sa aiba doar un singur somn mai lung.
    Eu ma bucur pentru tine si sper sa ramana asa in continuare somnul copilasului.Sa nu uiti totusi si de perioada maselelor si incisivilor.Sa nu zici hop pana nu sari parleazul :))

Membru inregistrat la
    04.03.2013
    Postari in forum
    386
    Citat Postat de cristela1 Vezi mesajul
    E perfect normal somnul copilului tau.Asa cum e si la al meu de 1 an si 5 luni care se trezeste inca de 3-4 ori pe noapte.Teoretic de la 1 an,somnul copiilor devine matur si nu se mai trezesc decat f rar spre deloc peste noapte.Nu cred ca are legatura neaparat cu faptul ca isi consuma energia peste zi.Asta face fiecare copil la varsta asta,si al tau care nu se trezeste deloc si al meu care se trezeste de mai multe ori.La mine poate influenta si faptul ca doarme cu noi in pat,ca inca o alaptez,ca e mai atasata emotional de mine etc...
    Legat de somnul de peste zi,dupa 1 an(iar vorbesc teoretic) incep sa aiba doar un singur somn mai lung.
    Eu ma bucur pentru tine si sper sa ramana asa in continuare somnul copilasului.Sa nu uiti totusi si de perioada maselelor si incisivilor.Sa nu zici hop pana nu sari parleazul :))
    Aia da. Avem 5 dintisori deocamdata, si sta sa mai iese unu. Dar nu am avut mare necaz cu dintisorii, din fericire.
    Ii multumesc lui Dumnezeu ca sunt chiar o mamica norocoasa. Nu am avut mari batai de cap cu Maxi. Nici cu dintii, nici cu alte probleme de sanatatea, inafara de raceli si de o muscatura de tantar care m-a cam bagat in sperieti. In rest Doamne Doamne are grija de sufletelul meu mic. Oricum ma bucur ca doarme toata noaptea, ma trezea deseori cand eram chiar obosita si imi venea sa il pun la tataso in brate si sa ma pun sa dorm. Mai ales ca nu adormea nici leganat, nici cu lapte. Pffuai.

sadia
    Guest
    Hmmmmm ....esti pe bunul drum...ai cam scapat deocamdata de n treziri pe noapte.....dar nu e terminat.Acum oboseste mult,nu merge dar se misca mult, are nevoie de odihna,nu e absolut nimic in neregula asa s-a reglat si al meu.....
    In schimb vor veni dintii,si atunci vei cam zombie,racelile,scosul scutecului,mersul la baie ....deci profita acum,nu are nimic copilul.

Membru inregistrat la
    04.03.2013
    Postari in forum
    386
    Nu ma sperie. :)) Si am uitat sa va intreb, e normal sa ii scada apetitul pe la varsta asta ? Adica mananca, dar face mofturi, nu prea mai mananca ce ii dadeam inainte, doar o lingurita-doua.

Floricica Avansata ssinziana's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.11.2011
    Postari in forum
    1.268
    Citat Postat de Mamiii.lui.Maxiii Vezi mesajul
    Nu ma sperie. :)) Si am uitat sa va intreb, e normal sa ii scada apetitul pe la varsta asta ? Adica mananca, dar face mofturi, nu prea mai mananca ce ii dadeam inainte, doar o lingurita-doua.
    e normal sa aiba zile cand mananca mai mult si altele cand mananca mai putin.Depinde ce ii dadeai inainte.Daca pana acum manca "mancare de bebe" e normal ca acum sa isi doreasca sa manance cam ceea ce mancati si voi :)

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari