Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita ancatavi's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.10.2009
    Postari in forum
    166

Sezonul racelilor. Solutii?

buna.cum va descurcati cu racelile?si ce tratamente v-a dat medicul?eu am o fetita de 7 luni si a racit dr mi-a recomandat ca antibiotic augumentibul,pentru tuse humex sau ambroxol si pt febra nurofen sau panadol.ce parere aveti?

leut
    Guest
    suna ok trat, depinde si ce diagnostic a pus. e viroza, rosu in gat?
    si noi suntem acum cu mucisori, il curat cu sterimar si pun nasivin picaturi. si tuse de vreo 4-5 ori pe zi, seaca, pentru ea nu fac nimic deocamdata...doar o ceapa taiata langa patut.
    multa sanatate micutei!

Floricica Veterana shtrengaritza's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.02.2008
    Postari in forum
    11.364
    probail te referi la augmentin...mie nu mi se pare ok tratamentul din mai multe motive:
    1.daca e racita,deci e de la un virus,nu necesita antibiotic,pt ca antibioticele nu omoara virusi ,decat bacterii!
    2.trebuia sa te trimita sa faci un exudat faringian daca banuia o infectie bacteriana,si bineinteles antibiograma ca sa recomande antibioticul adecvat
    3.daca tot ti-a dat antibiotic,trebuia sa-ti recomande si biotix pt refacerea florei intestinale
    4.ti-a dat un atibiotic prea puternic!!!!daca tot a considerat ca trebuie antibiotic(cu toate ca nu inteleg cum a ajuns ea la concuzia asta fara analize) ,ar fi putut sa-ti dea ceva mai "usor"

cristina elena
    Guest

a spus shtrengaritza ce era de spus
    Eu nu inteleg NEPASAREA medicilor, dau cu asa usurinta antibiotic!
    La 7 luni augmentin!
    Mda augmentinul e un antibiotic cu spectru larg si s-o gandit, las ca merge, daca are ceva trece
    Ai inceput sa-i dai deja ancatavi?

leut
    Guest
    Citat Postat de cristina elena Vezi mesajul
    Eu nu inteleg NEPASAREA medicilor, dau cu asa usurinta antibiotic!
    mda, se pare ca solutia este un medic bun, bine pregatit, asta ca raspuns la intrebarea de inceput a topicului.
    poate intra anca sa ne spuna si diagnosticul si cum a fost consultat/investigat copilul.
    Modificata de ana2311; 17.11.2010 la 21:41:19.

Floricica Nou Venita alina suticau's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.12.2009
    Postari in forum
    75
    ma bag si eu in discutie ca si noi am avut aceeasi problema baietelul meu de 5 luni a racit si tot augmentin i-a dat,am ajuns la particular pana la urma k a inceput o tuse zgomotoasaa,avea de fapt laringita baiatu nu rosu in gat,ne-a dat niste prednison k antibioticul deabea il terminasem.apoi siropel de tuse tusend ii zice din plante e bunicel il lasa acum tusea mititelu.dar cu nasuc infundat inca suntem si ne mai dau si dinti va dati seama saracutu:(.ce ziceati de bitics?????sau cum ii zice trebuie sai dau ptr refacerea florei intestinale????/multumesc

Membru inregistrat la
    15.12.2009
    Postari in forum
    75
    pardon biotics????zic bine:))mai sus am gresit am zis bitics:))

Floricica Veterana shtrengaritza's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.02.2008
    Postari in forum
    11.364
    biotisc se administreaza in timpul tratamentului cu antibiotic...daca nu-i mai dai antibiotic,nu isi mai are rostul...
    dar e bine de stiut pt o eventuala data viitoare...sunt pliculete ,se pun in lapte...scrie pe prospect cum se da si cat...am uitat...e bun si in diaree sau constipatie

Membru inregistrat la
    15.12.2009
    Postari in forum
    75
    da am fost la farmacie si ne-a dat ptr 5 zile ne-a spus k putem lua si acum sa-i refacem flora intestinala k e bun.mititelu nu prea mai are pofta de mancare .voi ati patit asa????supica nu o mai vrea de loc lapte cam putin maxim150 ml:(

cristina elena
    Guest
    Biotics Baby sau ce folositi pentru refacerea florei intestinale se poate da si dupa.
    Acum bine ar fi luat in timpul tratamentului cu antibiotic dar se pot folosi pliculetele si dupa incetarea tratamentului daca nu s-au folosit in timpul.
    Ar fi bine 10 zile, nu doar 5.

Floricica Nou Venita ancatavi's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.10.2009
    Postari in forum
    166
    pai eu ii dau baby jarro si e tot pt refacerea florei intestinale doar ca pe langa mai are si multe alte beneficii.fetita mea avea rosu in gat ii curgeau mucisori tusea ff rau , facea temperatura si deasta ne-a dat antibiotic k dr nostru nu da foarte des antibiotice doar la nevoie.el lucreaza mult cu produsele naturiste sa nu atace organismul copilului .oricum pt mucisoi ii pun vibrocil

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari