Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita nicoletadaniela's Avatar
    Membru inregistrat la
    24.07.2009
    Postari in forum
    6
    buna mamici.si fetita mea de 4 luni da semne ca ii ies primii dintisori.are gingiile umflate,este mofturoasa,a facut si febra,diaree,si noaptea nu mai doarme ca inainte.se trezeste tipand.aveti idee cat dureaza pana ii ies?in cat timp sparg gingiuta?

Floricica Senior ginazarna's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.01.2009
    Postari in forum
    3.466
    Nicoleta, esti sigura ca febra e de la dintisori? Si Matilda a avut gingiile umflate de pe la 3-4 luni, si se vedeau dintisorii de jos albi si umflati in gingie, dar de erupt au erupt pe la 8 luni jumate!!! Si nu a avut niciun simptom, decat maraiala vreo 2 zile, chiar inainte de eruptie...
    E mica puiuta, ar fi bine sa o vada un medic sa fii sigura ca simptomele nu sunt de la altceva...

Floricica Nou Venita vkaryna's Avatar
    Membru inregistrat la
    23.08.2009
    Postari in forum
    3
    La dariana i-a iesit primul dintisor la 9 luni.Pe la un an si 3 luni am fost cu ea la dr si a vazut ca are doar 4 dintisori si m-a speriat mi-a zis ca s-ar putea sa aiba retard dentar.Speriata m-am dus acasa si am plans si dupaia mi-a zis sotul sa mergem cu ea pana la stomatolog care mi-a zis ca nu poate sa fie vb de asa ceva asa ceva apare daca copilul la 2 ani si nu are nici un dinte.Acum dari are 1 an si 11 luni si are 9 dintisori si 4 maselute.

Floricica Novice gabrielaban's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.01.2009
    Postari in forum
    348
    noi ne asteptam sa iasa dintisorii de la vreo 5 luni,tot cu gingii umflate si mancarimi,pe la 6 luni jumate a facut 2 zile febra si diaree si na am zis ca sigur vin dintii si dintii au venit acum de 9 zile,i au iesit deodata cei de jos.Ca noroc ca nu a fost foarte tragic momentul.

Floricica Nou Venita marchy's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.05.2009
    Postari in forum
    101
    buna gabriela!
    multumesc de raspuns!
    asa suntem si acum(si am implinit 5 luni), tot cu gingiile umbflate,rontaim tot ce apucam in manute si uneori mai si plangem asa din senin,dar ne trece repede.inca nu a aparut febra sau diareea,cine stie poate in curand apar dintisorii.
    un pupik de la Darius pt Victor!

Floricica Nou Venita carmensz's Avatar
    Membru inregistrat la
    09.06.2008
    Postari in forum
    119
    Si fetita mea saliveaza de la 4 luni si roade absolut tot ce prinde si nici urma de dintisor. Asteptam cu rabdare..

Floricica Cu Vechime viata's Avatar
    Membru inregistrat la
    06.08.2009
    Postari in forum
    8.289
    lui david i-au dat primii 2 dinti la 8 luni.apoi inca 2 la 1 an.si acm la 1 an jum i-au dat inca 4 dinti si 4 masele..si tot ii mai trebuiesc.deci stai linistita.se zice ca pana in 2 ani jum,copilul trb sa aiba toti dintii,daca nu,inseamna ca e op robl cu el si trb sa-l vada un medic.va pup

Floricica Nou Venita lorre's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.01.2007
    Postari in forum
    2
    stefan are 9 luni si jumatate si inca nu i-au erupt dintii. de la vreo 4 luni insa mi s-a parut ca-i marait, ca e rasfatat, ca baga totul in gurita si tot asteptam dintii. Parerea mea este sa nu mai stresam copiii in cautarea dintilor, pentru ca atata vreme cat copilul primeste vitamine si mancare adecvata varstei, nu facem decat sa ne complicam inutil vietile.
    Si ce daca ma intreaba mamicile in parc cat timp are copilul si de ce nu are nici un dinte? Asta e o chestie care se mosteneste- mie mi-a erupt primul dinte dupa 9 luni, iar sotului la fel. Cred ca si dintii s-au adaptat evolutiei noastre ca specie: nu mai suntem pradatori, nu tre' sa le iasa dintii rapid pentru a se hrani si a supravietui.
    Iar mitul "cu cat mai tarziu, cu atat mai bine!" e fals: cat timp nu-s ingrijiti, dintisorii se cariaza si cad (stiu un copilasi de 2 ani care si-a pierdut jumatate de dintisor astfel).
    Va pupam si va uram crestere mare tuturor!

Floricica Cu Vechime giovy's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.12.2008
    Postari in forum
    8.062
    salutare!Amaliei i-a iesit primul dintisor la 4 luni jumatate

Floricica Avansata niconor's Avatar
    Membru inregistrat la
    07.07.2009
    Postari in forum
    1.953
    fetitei mele i-a iesit primul dintisor la aproape 6 luni. nici nu am simtit cand a iesit. la al doilea (la 7 luni) a fost putin maraita.

Floricica Nou Venita flo09's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.11.2009
    Postari in forum
    14
    lui adelina ia iesit la 7 luni primi dintisori

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari