Ultimele discutii din forum
    Floricica Avansata camelia_op's Avatar
    Membru inregistrat la
    04.12.2006
    Postari in forum
    2.333
    Haideti sa scriem care au fost primele cuvinte clare ale bebeilor nostri si la ce varsta le-au rostit.

Ioana a spus pentru prima data "mama" clar si a repetat toata ziua apoi, cu 4 zile inainte sa faca 5 luni, iar dupa o saptamana la 5 luni si 3 zile a zis "tata". Dupa ce a zis tata nu a mai vrut sa zica mama decat dupa cateva saptamani si mai ales cand era suparata.

Acum la 10 luni, vorbeste mereu in limba ei, dar zice clar mama, tata, apa, papa si altele nu foarte clare dar eu inteleg ce vrea sa zica.

Floricica Avansata madyflo's Avatar
    Membru inregistrat la
    19.03.2008
    Postari in forum
    2.090
    Robert primul cuvant pe care l-a spus clar a fost "tata" si la fel la repetat cateva zile la rand.Abia dupa o perioada de timp a spus si mama,al doilea cuvant clar.In rest vorbea in limba lui acolo:el intreba,el raspundea,el se certa...

Floricica Avansata madyflo's Avatar
    Membru inregistrat la
    19.03.2008
    Postari in forum
    2.090
    pe la 4 luni si ceva...nu mai stiu sigur.

Floricica Novice abeer's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.07.2007
    Postari in forum
    554
    la noi bebita spune mai toata ziua baba-in araba insemnand tata-mama nu prea am auzit....mi s a parut mie de cateva ori dar tind inca sa cred ca a fost numai in imaginatia mea.

nu mai stiu exact cand s a intamplat...

Floricica Senior irina27's Avatar
    Membru inregistrat la
    12.06.2007
    Postari in forum
    4.494
    primul cuvant al lui Alex a fost un da raspicat, tare si rasunator, ca am ramans amandoi mirati si ne uitam la el si el radea de fericirea care ne-a provocat-o, pe la 5 luni cred ca s-a intamplat asta. de maxim o luna zice mem, mom, me-me pt mama, dar a zis de 2 ori clar ma-ma si eram in al 9 lea cer.

Floricica Avansata katalina's Avatar
    Membru inregistrat la
    16.10.2007
    Postari in forum
    2.287
    pitica mea inca nu a rostit inca primul ei cuvant dar asteptam cu interes acest moment mai ales ca se apropie de 5 luni .

Floricica Nou Venita iana10's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.03.2008
    Postari in forum
    233
    Eu sper sa fie macar un bebe al carui prim cuvant sa fi fost "quetzalcoatl"...ca "mama" si "tata" spun toti

Floricica Cu Vechime claudiadinu's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.03.2006
    Postari in forum
    8.772
    Primul cuvant al lui Vladutz a fost 'mama', pe la 6 luni. Apoi a urmat 'tata' si muuuuulte altele. Acum e un mare vorbaret, zice de toate intelese si mai mult neitelese de noi :)

Floricica Cu Vechime cristeepas's Avatar
    Membru inregistrat la
    01.11.2007
    Postari in forum
    6.010
    pe la 6 luni a spus bogdan tare si raspicat ma-ma. pana atunci a mai incercat de cateva ori dar nu iesea asa clar. la vreo cateva zile dupa aceea a spus be-be apoi ta-ta cu care ne incanta de atunci intr-una. toata ziulik cat e de lunga vb a-ta-ta-ta, ta-ta-ta, ta-tai si tot asa. mai mult decat atat ma cearta dak nu-i convine ceva, tipa la mine, se rasteste. momentan, ma amuza atitudinea lui dar cred ca imi va da mult de furca mai tarziu

Floricica Senior claudiapostol75's Avatar
    Membru inregistrat la
    23.03.2006
    Postari in forum
    3.259
    in ziua in care a facut 6 luni Matei a spus si primul cuvant: tata.

Floricica Avansata niko_mario's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.12.2007
    Postari in forum
    1.561
    la aproape 6 luni Mario a spus primul sau cuvant clar ta-ta ,ta-ta o saptamana a tinut-o numai asa toata ziua spre bucuria taticului:))
    ma-ma nu zice decat plangand sau cand vrea sa il i-au in brate dar din pacate, asta nu in fiecare zi

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari