Ultimele discutii din forum
    Moderator Floricica Debutanta snowdance22's Avatar
    Membru inregistrat la
    23.08.2010
    Postari in forum
    1.161
    Citat Postat de Maria Vezi mesajul
    Mie antemergatorul mi se pare o prostie,Anto nici nu l a bagat in seama.Sunt bani dati degeaba si am mai auzit si alte mame ca ai lor copii nu l au folosit,dar acum depinde si de copil.
    eu am auzit de el, nu am folosit. a mea a invatat sa mearga tinandu-se de mobila si la un moment dat s-a desprins si ziceai ca merge dintotdeauna. ceea ce pot sa iti spun e ca aici nu recomanda nici pediatrul, nici ortopedul premergatorul. eu l-am primit, ca de cumparat nici nu-mi trecea prin cap sa-i cumpar. de antemergator am pomenit pentru ca e simpatic, aici am vazut la multi copii ceva in genul asta: http://www.google.es/imgres?q=andado...r:18,s:0,i:153
    si cum intotdeauna le place sa care ceva sau sa impinga ii stimuleaza, insa nu cred ca ii invata sa mearga.
    Modificata de snowdance22; 05.09.2012 la 18:15:20.

Floricica Avansata cryssa's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.10.2006
    Postari in forum
    1.860
    Eu am pus-o de la 4 luni si un pic -dar statea in fundulet de cateva sapt si asta conteaza -iar de mers singura de la 7 luni fix si fara deabuselea))))) eu o puneam ca nu aveam cum sa o tin in brate(cezariana) si nu ne-a ajutat nimeni dar ai grija sa nu cada cu el eu am pus parchet in toata casa si fara covoare,pres etc si se tinea dupa mine era asa dulce..

Moderator Floricica Debutanta zonica's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.06.2011
    Postari in forum
    739
    Parerea mea este sa mai astepti putin,bebelusul trebuie sa stea fara sprijin in fundulet atunci cand il pui in premergator,altfel o sa aiba probleme cu coloana,nu te grabii,chiar daca primesti sfaturi de la alte mamici ca _vezi doamne ai lor copii stateau in premergator de la 5 luni(fara suparare)!Nu-ti grabi bebelusul,asa zisul mers in premergator este cum sa spun un mers fals,forteaza copilul sa isi foloseasca doar varfurile picioarelor(cel putin asa s-a intamplat in cazul lui Darius),acum are un an si 5 luni si tot imi merge pe varfuri de zici ca-i balerina!Mai asteapta mami ca nu-i nici o graba!

Floricica Avansata cryssa's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.10.2006
    Postari in forum
    1.860
    zonica ,asta sutin si eu daca copilul sta fara sprijin in fundulet il poti pune in premergator linistita -ca sa nu mearga pe varfuri , trebuie un premergator cu trepte ,obligatoriu, copilul cand il pui in premerg trebuie sa ajunga jos perfect si sa stea putin cu genunchii stransi, astfel eviti sa si formeze obiceiul de a sta pe varfuri...mie mi-a explicat o doamna asistenta din maternitate si eu asa am facut...atentie in prima sapt se tine max 30 scos apoi iar 30 min nu se lasa non stop...astfel nu va patii nimic la coloana si va merge corect si repede cand nu e in premergator ideal ar fi sa -l pui sa mearga tinut de manute sau sa-l lasi in patut sau tarc..

Floricica Nou Venita melisa.stefania's Avatar
    Membru inregistrat la
    10.09.2012
    Postari in forum
    2
    Eu am pus-o in premergator de vreo saptamana jumate (adica pe la 8 luni jumatate, chiar daca statea in fund de pe la 5 luni,nu am vrut sa ma grabesc) si sare ca o vrabiuta cu amandoua picioarele...si nici nu prea ii place ca se plictiseste repede si incepe sa tipe sa o iau de acolo. In scgimb nu vrea sa mearga de-a busilea...ci sta in fund si sare..sare...si inainteaza..sau ajunge pe burta si gata. Voi ati mai avut/aveti bebei care sa sara asa in fundulet?

Floricica Nou Venita lilianadumi's Avatar
    Membru inregistrat la
    18.10.2012
    Postari in forum
    42
    medicul mi-a spus ca nu imi recomanda premergatorul, dar l-am folosit de la 8 luni, cand bebe nu mai avea stare si a inceput sa exploreze tot! L-am folosit pana la un an, cand deja nu i-a mai placut, pentru ca nu mai ajungea cu manuta unde vroia. :-)

Floricica Nou Venita Mincic's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.07.2011
    Postari in forum
    6
    Clar premergatorul este pentru noi. Atunci cand avem nevoie de cateva momente de liniste ca sa facem ce avem de facut. Da cand ii puneti in premergator cu ce ii incaltati? Mie imi e frica sa nu puna piciorul gresit sau ceva si sa se obisnuiasca asa.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari