Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita georgi.ana90's Avatar
    Membru inregistrat la
    04.09.2012
    Postari in forum
    1

Postare Premergatorul - de la cate luni?

am si eu un baietel de 5 luni ,este bn sa il pun in premergator...de la varsta asta cam 5 min 10 max pe zi?

Floricica Avansata sosoalex's Avatar
    Membru inregistrat la
    23.11.2011
    Postari in forum
    1.358
    buna, cred ca totusi e cam micut sa il pui ,cand o sa stea ff bine in fundulet singur atunci cred ca e bine sa il pui

miki00
    Guest
    E micut inca.. Incearca pe la 7-8 luni, nu-l forta acum.

Moderator Floricica Debutanta snowdance22's Avatar
    Membru inregistrat la
    23.08.2010
    Postari in forum
    1.161
    in niciun caz!!!!! mai ales atat de mic! doar daca ai un premergator din ala care la inceput e balansoar, insa.... cred ca mai bine ai citi ceea ce s-a scris pe forum privind folosirea premergatorului, ca s-a scris mult.

Floricica Avansata madasabi's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.01.2011
    Postari in forum
    1.266
    pai mami daca nu sta in fundulet nu are rost sa ii fortezi coloana,oricum e f mic din punctul meu de vedere.eu am pus-o de la 7 luni jum de cand a stat singura in fundulet.ca il pui o data si va cere mereu sa il pui,asa ca mai amana putin

Floricica Novice Maria's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.04.2011
    Postari in forum
    414
    Si eu zic ca e foarte devreme,eu am pus o pe Antonia pe la 10luni si mi a stat in el cam 1luna jumatate,daca nu doua si dupa am avut probleme in sensul ca mergea numai pe varfuri.Si acum are momente cand merge pe varfuri,deci mare atentie cat il lasi in el.Noi stam la casa si avem mult spatiu si alerga toata ziua cu el si ma bucuram ca nu mai trebuie sa ma chinui eu cu ea,si mai ales ca era si iarna.Antonia si cand danseaza tot pe varfuri e,zici ca e balerina.

Floricica Cu Vechime gabriela8282's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.06.2007
    Postari in forum
    5.981
    Dupa parerea mea premergatorul nici nu ar trebui sa existe.. e ok doar pentru noi mamicile! baiatul cel mare si acum la 4 ani si jumate tot merge pe varfuri cateodata fara sa-si dea seama.. cu cel mic nu am degand sa-l folosesc!
    Dar daca totusi vrei neaparat incearca de pe la 7 luni!

Moderator Floricica Debutanta snowdance22's Avatar
    Membru inregistrat la
    23.08.2010
    Postari in forum
    1.161
    eu l-am folosit doar cand s-a ridicat singura in picioare si atunci doar pentru comoditatea mea, nu pentru ea. nu o lasam in el decat exact atata timp cat aveam nevoie sa fac ceva prin casa gen spalat pe jos si ca sa nu planga daca o lasam singura in tarc. era reglat in asa fel incat sa se sprijine pe toata talpa, dar ea nu mergea cu el ci isi lua vant si efectiv zbura prin casa :)))))))))) nu invata sa mearga cu premergatorul si nici nu-i vad rostul pentru dezvoltarea copilului. mai degraba fonctioneaza antemergatorul atunci cand incepe sa mearga.

mada_lyna
    Guest
    Citat Postat de snowdance22 Vezi mesajul
    eu l-am folosit doar cand s-a ridicat singura in picioare si atunci doar pentru comoditatea mea, nu pentru ea. nu o lasam in el decat exact atata timp cat aveam nevoie sa fac ceva prin casa gen spalat pe jos si ca sa nu planga daca o lasam singura in tarc. era reglat in asa fel incat sa se sprijine pe toata talpa, dar ea nu mergea cu el ci isi lua vant si efectiv zbura prin casa :)))))))))) nu invata sa mearga cu premergatorul si nici nu-i vad rostul pentru dezvoltarea copilului. mai degraba fonctioneaza antemergatorul atunci cand incepe sa mearga.
    corect. nici eu nu i-am cumparat premergator.este doar pt a o ajuta pe mama,ca na,mai e nevoie sa facem si noi de mancare, ceva curatenie ,un dus.
    dar premergatorul nu e indicat. si oricum,abia dupa ce sta singurel in fundulet,si asta ff bine

Floricica Novice Maria's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.04.2011
    Postari in forum
    414
    Citat Postat de snowdance22 Vezi mesajul
    Mie antemergatorul mi se pare o prostie,Anto nici nu l a bagat in seama.Sunt bani dati degeaba si am mai auzit si alte mame ca ai lor copii nu l au folosit,dar acum depinde si de copil.

Floricica Cu Vechime avvva's Avatar
    Membru inregistrat la
    01.12.2009
    Postari in forum
    7.768
    Citat Postat de georgi.ana90 Vezi mesajul
    am si eu un baietel de 5 luni ,este bn sa il pun in premergator...de la varsta asta cam 5 min 10 max pe zi?
    buna georgi
    eu zic totusi ca difera de la copil la copil. eu am un baietel de un an si aproape o luna care merge singur de la 11 luni! asadar, la 2-3 luni,copilul se impingea din coate si cum ma prindea de degete, era in fund. de la 4 luni se ridica putin cate putin in fund iar la 5 luni statea singur in fund, nesprijinit. in ziua in care a implinit 6 luni, s-a ridicat singur in picioare in patut. eu il puneam in fund, cum ma intorceam era in picioare. la 7 luni a inceput sa alerge de unul singur in patut, apoi l-am pus pe jos sa se prinda de mobila sa mearga iar la 10 luni a facut primii pasi singur, de la 11 merge singurel. Atentie, nimic nu am fortat eu, ci a facut totul singur!! ceea ce vreau sa spun este ca era/este atat de mobil incat nu mai rezistam. cand il luam in brate, se arunca efectiv. din pat cadea, in patut alerga si tot asa. i-am luat premergator ff devreme, 5-6 luni care ne-a fost de mare folos. il tineam max o ora pe zi, timp in care-si consuma energia multa pe care o avea. dupa ce era sa cada din scaunul de masa, am inceput sa-l hranesc in premergator- neavand alta idee sa-l mobilizez cumva sa-i ajuna lingurita la gura. asta, pana a iesit si din acela. asadar, daca vezi ca e pregatit copilul si sta deja f bine in fundulet, eu cred ca e ok. ca sa contrazic tot ce scrie mai sus, copilul nici nu merge pe varfuri, nici intr-o parte, ci exact cum ar trebui sa mearga. eu sustin premergatorul mai ales la copil ca al meu- hiperactiv, dar numai pt putin timp pe zi si daca este pregatit. altfel, ii fortezi coloana si doamne fereste de alte necazuri

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari