Ultimele discutii din forum
+ Raspunde
Pagina 1 din 9
1 2 3 4 5 6 7 ... Ultima paginaUltima pagina
    silvia_l
    Guest
    Buna fetelor,

Deschid si eu un subiect privind varsta la care incepem sa il punem pe bebe pe olita.

Chiar ma intereseaza parerea voastra pt ca am citit si auzit multe pareri si nu prea stiu ce sa cred.

Aici unde sunt eu se zice ca bebe este capabil sa isi controleze nevoile in momentul cand reuseste sa urce scarile, deci mai devreme nu are rost sa il fortam cu olita. Deci ideea e ca il invatam pe olita dupa ce a invatat sa mearga cum trebuie; mai devreme daca face pe olita cand il punem este numai o simpla coincidenta.

Voi ce credeti?

Floricica Avansata camelia_op's Avatar
    Membru inregistrat la
    04.12.2006
    Postari in forum
    2.333
    Si aici la fel se zice si se invata bebeii pe olita abia dupa ce stiu sa mearga foarte bine, in jur de 2 ani. Eu deja am inceput sa o pun si uneori mai face, dar bineinteles ca e pura coincidenta. Oricum o sa continui si sunt convinsa ca se va invata pana la urma si mult mai devreme decat se zice.

Floricica Avansata doloro's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.11.2007
    Postari in forum
    2.392
    Si aici cam tot pe la 2 ani dar mie mi se pare foarte mult de asteptat, cred ca mai mult e o comoditate pt ca exista scutece de unica folosinta care ne fac viata asa de usoara..
    Eu voi incerca cu Oliver in jurul varstei de un an intre timp o sa mai citesc dspre asta...Mamicile cu copii mai mari ce zic?

Floricica Debutanta cristina stan's Avatar
    Membru inregistrat la
    06.02.2007
    Postari in forum
    1.133
    Buna seara!
    Am intrat sa-mi spun si eu parerea in legatura cu olitza...
    eu am puso pe Sara prima data pe olita la aproape 8 luni...si...surpriza a stat din prima si ....chiar a "botezat-o"
    de aunci face kk doar la olita...
    tin sa precizez,k, a fost ideea mamei mele(mie mi se parea prea mica pt olita)dar...a avut succes...vb mamei mele"cu cat mai devreme,cu atat mai bine..mai tarziu..nu o mai vrea"
    la noi a functionat...

alinush
    Guest
    eu zic ca daca copilul sta bine in fund poate fi pus pe olita, mai ales daca ii si place. Eu am pus-o pe la 6 luni jumate dar fara succes. Am sa mai incerc in curand. Pana la un an i-as scoate scutecul de peste zi.
    Am o prietena care de la 6 luni a pus-o pe olita, era o olita cu jucarii si cu volan si de atunci a inceput sa faca zilnic. Dupa ce a invatat sa faca pe olita si noaptea se trezea sa se ceara sau uneori "se tinea" pana dimineata, desi mama ei ii punea scutec. La un an i-a scos si pampersul de noapte.

Floricica Cu Vechime claudiadinu's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.03.2006
    Postari in forum
    8.772
    Eu l-am pus pe Vladutz dupa 7 luni pe olita. La inceput il puneam dimineata si seara. Facea, dar din cand in cand.
    Acum, la un anisor, face kk numai la olita. Il pun dimineata, indiferent de ora la care se trezeste si face tot tacamul. Il mai pun peste zi de vreo cateva ori si face pisu' si, apoi, seara dupa masa, il pun iar si face si kk.
    Nu i-a fost frica de olita, sta foarte cuminte, chiar ii place.
    Intradevar, ei nu pot sa-si controleze nevoile de mici, dar, in primul rand, se vor invata cu acest obicei, de a sta pe olita, si, cu timpul, vor asocia statul pe olita cu kk si pisu' :)

Floricica Avansata ingerul01's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.09.2007
    Postari in forum
    2.305
    eu am incercat sa il pun pe asta mic si nu sta sub nicio forma. nici macar o sec nu sta si se ridica.
    am auzit un pediatru la tv ca e bine pe la 1 an jumate sa ii punem. cica mai bine mai intai ii invatam sa pape singurei si sa insistam cu asta decat cu olita.
    alta pediatra zicea ca e bine de la 6 luni sa ii punem.
    dupa cum se stie cati doc atatea pareri.
    eu momentan nu mai insist cu olita.

Floricica Senior iryanna's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.07.2007
    Postari in forum
    4.679
    eu va spun din experienta altora(rude si prieteni)ca este tot mai greu de format un program de olitza zilnic cu cat copilul e mai mare.si de asta sunt copii care si la 2 ani,poate chiar 3 ,fac in scutec.pentru ca pe vremea noastra nu erau scutece de unica folosinta,pe la 6 luni cam ne puneau parintii pe 'tron'.acum depinde de copil si de rabdarea parintilor

Floricica Nou Venita aura s's Avatar
    Membru inregistrat la
    18.02.2006
    Postari in forum
    9
    i-am prezentat olita lui Vlad pe la 10 luni si o luna s-a jucat cu ea, o folosea drept scaunel. Dupa o luna am inceput s-o utilizam ca olita. Odata ce a vazut la ce serveste de fapt, facea kk doar acolo. Numai cand era bolnavior mai scapa pe el. Nu am insistat cu scoaterea scutecului. Asta s-a intamplat pe la doi ani, cand a facut si varicela. Avea bubite si la fundulet si nu mai suporta scutecul. A cooperat foarte bine.

Floricica Avansata ramona07's Avatar
    Membru inregistrat la
    04.02.2007
    Postari in forum
    1.803
    si eu i-am pus pe olita de la 7 luni si din prima zi mi-a facut si pisu si kk....recunosc ca la insistentele mamei le-am cumparat si i-am si pus pe "tron".....si le place
    nu stiu daca ma credeti,dar mi s-a intamplat cu Alex sa se agate de olita, intr-o dupamasa cand am venit acasa...si daca tot a vrut olita,l-am dezbracat si l-am pus pe ea..nu a durat 1 min. si mi-a facut un kk de toata frumusetea...probabil a fost o coincidenta,dar eu oricum m-am bucurat
    noi am hotarat sa ii punem pe olita pana nu se pot ei ridica de pe ea...ca sa se obisnuiasca

Floricica Cu Vechime fluturas's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.06.2007
    Postari in forum
    5.785
    Am incercat dupa 8 luni sa-l pun pe olita dar urla ca din gura de sarpe...am incercat de cateva ori si la fel...mai astept ca n-am de ales...

+ Raspunde
Pagina 1 din 9
1 2 3 4 5 6 7 ... Ultima paginaUltima pagina
load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari