Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita mihaono's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.04.2012
    Postari in forum
    136

O zi din viata unui bebe

Mamici,fetita mea are un an si 3 luni, a crescut mare si frumoasa, e energica, nu sta locului un minut, decat cat doarme o ora jumate pe zi, ce sa mai...o adevarata domnisoara:).In luna martie a anului viitor va avea un fratior (am aflat recent la eco) si abia asteptam sa vina printre noi.Doar ca am o mica problema, pe care am semnalat-o chiar eu zilele astea.Pana acum in timpul zilei ca sa pot face cate ceva treaba ii puneam fetitei la calculator diverse cantecele de copii sau povesti si in felul asta statea cuminte o mica perioada, ca mai vine si la bucatarie dupa mine sau la baie, mai scoate din dulapuri,se mai joaca cu jucariile, etc.Dar ma gandesc sa nu se invete cu chestia asta,sa stea la pc.pentru ca de cateva ori cand am inchis povestile sau cantecele s-a suparat, tragea de birou sa ii pun in continuare.Oare gresesc ca ii pun asa ceva?Ma gandesc sa nu devina dependenta, pt ca atunci cand va veni bebe nu voi putea sa ii mai pun ca el trebuie sa doarma.Cum va petreceti voi timpul intr-o zi cu bebele in asa fel incat sa puteti face si mancare, curatenie.Avem si momente cand ne jucam, ii arat animale de pe carti, ii citesc povesti cat are rabdare, dar parca cateodata imi gasesc refugiul in aceste povestioare si cantecele on-line.Nu are cine sa ma ajute decat sotul cand vine seara.

Floricica Novice Mamiii.lui.Maxiii's Avatar
    Membru inregistrat la
    04.03.2013
    Postari in forum
    386
    Asa fac si eu. Dar numai cand trebuie sa ies sa intind hainele, sau spal vasele si nu-l pot vedea si auzi. Ca si el sta neclintit la cantecele cu videoclipuri pe laptop. Insa nu vreau sa il las prea mult pentru ca nu vreau nici eu sa se invete. Oricum am observat ca majoritatea bebeilor au atractii la tehnologie. La al meu cel putin daca ii dau un telefon de jucarie sau un calculator de jucarie sa se joace, se joaca 2-3 min cu ele si se plictiseste. In schimb la laptop, la calculator, telefoane, telecomenzi e gata. Nu le-ar mai lasa. Dar am observat ca nu doar al meu e asa. Acum nu stiu, dar si eu il mai las sa se joace cu jucariile in patut, il mai las pe jos, dar vorba ta vine dupa mine in bucatarie, in baie, umbla la prize, la aragaz, si-s tot stresata. Dar nu am prea multe variante. Mai bine il las in patut si ii pun muzica, asa il stiu in siguranta, decat sa faca vre-o nefacuta sa pateasca ceva. Nu am timp. Nu am variante alternative, sa-l las cu cineva sau asa. Suntem doar noi 2 cat e ziua de lunga.

Moderator Floricica Cu Vechime anna_creteanu's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.10.2007
    Postari in forum
    9.052
    Si eu ii puneam fetitei mele cantecele si povestioare la computer, cand era mai micuta. La un moment dat parca devenise obsedata, si cat era ziua de lunga ar fi stat doar in fata monitorului. Dupa o vreme insa s-a plictisit (asta a fost si scopul meu) si a renuntat in totalitate. Acum are 4 ani si se uita rareori la tv sau la computer. Imaginatia e pe culmi acum, asa ca prefera sa se joace cu jucariile, sa deseneze, sa scriem etc.
    Cu bebe2, nu o sa ai ce sa faci, va trebui sa se obisnuiasca sa doarma in galagie, si ar fi bine ca de la bun inceput sa il obisnuiesti asa.

Moderator Floricica Senior ankag's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.01.2010
    Postari in forum
    2.561
    Cred ca toti copiii au atractie pt tv, pc. E f stimulant. La noi n-am reusit sa se plictiseasca... In schimb am vazut ca ii face rau daca se uita prea mult. La 1 an si 3 luni mie personal mi se pare cam devreme. Poate 5 minute, 10 sa mearga, dar mai mult as zice nu. Americanii recomanda deloc, doar dupa 2 ani si atunci max 15 minute o data. Dar na... realitatea e alta... si probleme care apar, gen ADHD e greu de spus daca chiar acolo isi au cauza.
    Eu ce am obs la noi e ca daca se uita prea mult, in cazul nostru 30 de minute, atunci nici nu mai vrea sa reunute la uitat, dar deja se vede ca o doare capul, intra in starea aia de totul e rau, zice nu, etc. Asa ca am zis ca si regula maxim o data pe zi sa se poata uita 30 de minute. Si atunci s-a invatat si ea asa si nu mai avem discutii. Stie ca asta e programul si il respecta.
    Eu foloseam timpul asta sa il culc pe copilul mai mic, pt ca nu gasisem alta solutie care sa imi dea 15=20 de minute de linsite sa il pun la somnic. La inceput cu bb mic era mai usor, ca adormea oriunde si oricum. Dar cand s-a facut mai mare deja ii distragea atentia si nu mai reuseam sa il culc. Nu am fost eu cea mai fericita de compromis, dar cumva trebuia sa rezolv situatia.
    Cred ca daca vrei sa te intelegi mai usor, sa nu mai faca urat ca nu se mai uita, e util sa faci o regula, dar sa te si tii de ea. Si poti incerca sa ii oferi si alte activitati care sa o tina ocupata.
    De ex noi intindem rufele impreuna. Sta si el acolo cu un chilot in mana si tot scutura, eu il laud si intind restul. Daca e sa gatim ii scot si lui niste cutii, oale, capace, cartofi sau mai stiu eu pe ce pot sa pun mana si isi face de lucru. E drept ca acum ca sunt 2 isi fac si activitati impreuna. Cu rabdare si creativitate poti implica si copilul in activitatile tale si sa va simtiti amandoi bine. Iar restul... cand doarme, sau cand vine si sotul... sau sa le faca sotul...

sadia
    Guest
    La aceeasi varsta fiumiu era inebunit de pc.....acum la 4 trece pe langa el,nu-l observa.......Eu zic sa-i pui cantece frumoase ,povesti,apoi cand va mai creste va veti juca afara,un joc frumos ,colorat....

Floricica Avansata dalicris's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.03.2011
    Postari in forum
    1.387
    Andrei e disperat dupa desene animate - la tv, la pc, important e sa fie desene animate. Nu se mai plictiseste de ele. Dar caand nu mai poate, singur renunta si isi face altceva de lucru, pana i se face pofta iar.

Floricica Nou Venita mihaono's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.04.2012
    Postari in forum
    136
    am observat ca se uite 2-3 zile la o poveste si e incantata iar apoi nici nu vrea sa mai auda.De ceva timp pare interesata de bucatarie si de ceea ce fac eu acolo,desi imi face dezordine dar ma bucur sa o vad pe langa mine.Imi dau seama ca au si ei perioade si perioade, trebuie sa avem rabdare

Floricica Avansata ssinziana's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.11.2011
    Postari in forum
    1.268
    Si Cassiana se uita la desene,dar nu sta in fata televizorului.Adica ii dau drumul si in acelasi timp se si joaca.Eu toate treburile mi le fac cu ea,ba chiar in multe dintre ele ma si ajuta.De exemplu cand vreau sa imi aduca ceva din alta camera o solicit si imediat imi aduce,desi are 1 an si 4 luni.De scos rufele ,ea le scoate din masina si eu le pun la uscat si tot asa.O las rareori singura cand sunt sigura ca un anumit joc ii va capta atentia si nu se va misca de acolo.De exemplu atunci cand se joaca cu cuburile.Si jucariile am invatat-o sa le stranga singura atunci cand vrea sa scoata altele.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari