Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita pirvuanina's Avatar
    Membru inregistrat la
    19.11.2008
    Postari in forum
    20
    Fetita mea pe 28 dec.implineste 2 ani,si nu e ca vorbeste prea mult.Incearca sa se faca inteleasa,o vad ca ma intelege bine,dar nu-si da drumul la vorbit.Mai mult tipa,se enerveaza ca nu reuseste sa-ti spuna,dar nu pronunta decit citeva cuvinte.Credeti ca ar fi cazul sa ma preocup sau mai bine sa mai astept sa vad ce evolutie are in viitor.Sint o mamica FERICITA,am o domnisorica DIANA ANDREEA,2ani.Va multumesc!

Floricica Cu Vechime cristeepas's Avatar
    Membru inregistrat la
    01.11.2007
    Postari in forum
    6.010
    cel mai bine e sa ceri sfatul unui logoped. el va sti sa-ti spuna exact dak exista o problema sau fetita va vorbi mai tarziu. sunt si astfel de cazuri

Floricica Debutanta adrianarenata's Avatar
    Membru inregistrat la
    02.09.2008
    Postari in forum
    999
    diagnosticul pt tulburarile de limbaj se poat pune in jurul varstei de 2-3 ani. la copii cu probleme de limbaj apare de la inceput un decalaj, ei lalalizeaza mai tarziu.dar aceste probleme nu intra sub incidenta patologicului, fiind conditiona de un ritm propriu de dezvoltare(ereditar sau congenital), sau factori somatici, afectivi sau sociali. doar un logoped spune dacaa veti sau nu motive de ingrijorare.

Moderator Floricica Veterana dami28elena11's Avatar
    Membru inregistrat la
    18.07.2006
    Postari in forum
    24.097
    eu zic ca nu trebuie sa te ingrijorezi..daca fetita intelege tot ce-i spui..are timp sa isi dea drumul la vb.
    daca o vei duce la gradinita cu siguranta colectivitatea o va ajuta,
    Mult succes!

Floricica Senior robynely's Avatar
    Membru inregistrat la
    07.06.2008
    Postari in forum
    4.526
    sfatul cuiva de specialitate nu ar fi deloc rau.in felul asta stii ce ai de facut.

nicole13
    Guest
    cel mai bine ar fi, sa nu mai astepti! in cazul, in care ar exista vreo pb medicul ar sti ce-i mai bine de facut!

sanatate multa si sa ne tii la curent, cu evolutia printesei Diana!

Membru inregistrat la
    19.11.2008
    Postari in forum
    20
    Multumesc ptr SFAT,m-am mai linistit.intelege si ce nu ar trebuii,e chiar isteata.Daca v-ati pierdut sotul si tatal fetitei CONDOLEANTELE MELE.

Floricica Veterana Vizitator's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.11.2004
    Postari in forum
    15.891
    Anina, nu vreau sa te sperii, insa nu e deloc in regula si ar trebui sa actionezi ACUM. Nu e prea devreme sa o vada pe fetita un logoped. Unul din baietii mei este in tratament de vreo 3 luni deja cu o logopeda si de abia face un an jumatate in decembrie. E baiat, ceea ce inseamna ca va vorbi mai tarziu decat o fetita, e din gemeni, ceea ce inseamna ca va vorbi mai tarziu decat un copil unic, si mai traieste si intr-un mediu bilingv, deci va vorbi mai greu decat un copil care invata o singura limba. Cu toate astea, cele 18-19 cuvinte si expresii pe care le foloseste nu sunt de ajuns pt. varsta lui, dupa parerea logopedei. Mai mult, incepand cu un an jumatate, un copil ar trebui sa invete un nou cuvant la fiecare 90 de minute. La doi ani ar trebui sa nu-i mai poti tine socoteala la cate cuvinte stie sa spuna si sa fie, majoritatea, inteligibile...

Floricica Avansata doloro's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.11.2007
    Postari in forum
    2.392
    Intersant subiect, Oli vorbeste foarte mult, pot sa zic ca nu tace decat daca e obosit, dar pe limba lui , sunt sa zicem cateva cuvinte pe care le inteleg in romana-mama, tata,da,hai , pa si cam atat si in poloneza-mananca, vino, pa,mama si tata, oare sa fie prea putin sau este important sa spuna orice?Eu stiu ca intelege aproape tot in rom si pol si mai aude si engleza la tv si la mine si sot.

Membru inregistrat la
    19.11.2008
    Postari in forum
    20
    STII ma gindesc ca noi de cind sa nascut fetita pina acum,am trait in Italia,si a fost si la gradinita un pic,acolo.De putin am venit aici,dar am pus si pe seama asta,am zis ca e un pic bulversata,auziind 2 limbi.Oricum o sa consult un logoped.Va multumesc ptr sfaturi.

Floricica Avansata arianna73's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    1.393
    atunci nu te speria,eu am o colega aici in Roma care vb cu fetita acasa in romaneste dar si in italiana,si saracuta la 2 ani spunea citeva cuvinte,era derutata,
    dupa ce a duso la gradinita aici fetita acasa vb doar romaneste si la gradinita italiana
    cind o sa mearga la gradinita o sa vb foaret repede
    apropo eu am un verisor care pina la 3 ani spunea mama si tata ,iar cind si_a dat drumul la vorbit nu a spus cuvinte,el face propozitii ,acuma are 20 de ani si are un debit verbal de nu il poti opri

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari