Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita ancatavi's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.10.2009
    Postari in forum
    166
    eu am folosit premergatorul la fetita mea si inca folosesc.am inceput sa o pun d la6 luni jumate si ii place foarte mult .nu o tin foarte mult max 20 min

Moderator Floricica Senior ankag's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.01.2010
    Postari in forum
    2.561
    Dr. ne-a recomandat sa nu luam premergator. Am luat un bungee din ala care se leaga de tocul usii, dar nu il folosim decat extrem de rar si nu prea e interesata beba sa stea in el... poate mai incolo cand va si merge. Si mai avem un centru de activitati care are si scaun cu roti... gen premergator... dar micuta il foloseste pe post de antemergator, ca se ridica pe marginea scaunului si il impinge.
    Eu sunt de parere ca e bine sa lasam bebeii sa faca ceea ce pot ei. Daca vor sa mearga in 4 labe sa mearga, daca se pot ridica in picioare atunci sa stea in picioare, sa mearga cand pot si cum pot. Eu una nu o "ajut" sa mearga tinand-o de manute si nici nu o sa o fac. Merge singurca pe langa obiecte si cand o sa fie mai puternica o sa mearga singura si neajutata. Si cu cazaturile iar am fost de parere ca invata singuri... am inceracat sa ii fac camera cat mai sigura, fara colturi neacoperite, canapeaua e capitonata si moale, etc. Si o las sa isi faca de cap, sa exploreze, sa se plimbe. Asa ca am timp si sa imi fac treburile si ea are la dispozitie o camera intreaga... un tarc enorm.

copaitzul
    Guest
    noi am folosit premergatorul pana la 7 luni. pot sa zic ca a fost de folos, fetitei mele ii placea sa stea acolo. plangea inca daca o scoteam din premergator. se juca acolo.

lorito
    Guest
    mai copaitzule....ai folosit pe naiba PANA la 7 luni!
    dar ce era de fapt copilul tau,o papusa?:P
    de fapt acum stiu ca era un copil imaginar
    eu am folosit si o sa mai folosesc...ca nu imi strica mobila prin casa:)
    nu cred ca imi ajuta foarte mult,dar daca imi ajuta 5 minute cand am nevoie e super pentru mine
    atat!
    Modificata de loritomasciuc; 09.11.2010 la 17:46:43.

Floricica Nou Venita evaerika's Avatar
    Membru inregistrat la
    06.03.2010
    Postari in forum
    91
    eu sunt impotriva premergatorului.fetita mea de 1 an merge bine singurica(nu foarte mult)si sunt multumita.a avut in schimb o jucarioara(nu stiu cum sa ii spun)care a stat in picioare si a impins-o si m-ai are ladita ei cu jucarii pe care o plimba prin toata casa.

Floricica Debutanta laurap2010's Avatar
    Membru inregistrat la
    09.03.2010
    Postari in forum
    843
    al meu umbla si de-a busilea si in picioare sprijinit de pereti, de canapea sau dulapuri.Face si 2-3 pasi singuri, dar nu mai mult.Eu sunt impotriva premergatorului si vreau sa las copilul sa invete totul in ritmul lui.

Floricica Debutanta mamica1's Avatar
    Membru inregistrat la
    09.11.2010
    Postari in forum
    835
    la fetita am folosit premergatorul si a plecat mai repede in picioare, dar la baiat nu l-am mai folosit pentru ca mi s-a spus ca nu e bun si merge mai greu. are 1an si 4luni si merge singur prin casa dar afara merge foarte putin vrea mai mult in brate. as inclina pentru premergator dar am vazut ca in A merica vor sa-l interzica.

Moderator Floricica Debutanta snowdance22's Avatar
    Membru inregistrat la
    23.08.2010
    Postari in forum
    1.161
    Citat Postat de mkaty Vezi mesajul
    Buna,eu am un beietel care maine face 4 luni si acum 2 zile am fost sa facem vaccinurile(normal se face doar unul,dar din cauza ca eu sunt romanca i sa facut si inpotriva hepatitei B)
    Din cauza ca esti romanca i-a facut vaccin impotriva Hepatitei B? Aici e obligatoriu, se face prima doza chiar in maternitate si este intre cele gratuite....Ce nu se face e vaccinul contra tuberculozei...

Floricica Nou Venita LaraRo's Avatar
    Membru inregistrat la
    18.11.2010
    Postari in forum
    96
    Da, BCGul nu se face decat in Romania care e o tara unde tuberculoza e extraordinar de frecventa. Si probabil s-o mai face si prin tari din lumea a III-a. Imi aduc aminte de povesti cu doctori straini care veneau la stagii in Romania, doctori care la ei in tara vedeau un caz de tuberculoza la 10 ani, si ramaneau paf cand auzeau ca aici exista spitale speciale doar pentru boala asta.

Chiar ma gandeam zilele astea, noi suntem in Spania si daca aici n-o sa faca BCG-ul la nastere inseamna ca n-o sa fie protejata atunci cand o sa mergem in vacanta in Romania. Dar deja devin paranoica.

mada_lyna
    Guest
    eu nu mi-am pus baiatul in premergator pt ca nu se mai recomanda ,comform ultimelor studii. am citit de asemenea ca sunt tari in care este interzisa comercializarea lor din motivelele de mai sus.

Floricica Nou Venita ancatavi's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.10.2009
    Postari in forum
    166
    eu sunt pro este super util si pt mn si pentru ea.de mers nu merge pe varfuri,merge pe toata talpa si acum la 8 luni merge tinuta de maini.eu am pus-o in premergator d la 6 luni si 2 sapt.acum depinde de parinte.acum miha e moarta sa stea in premergator sau sa o ti de maini.poate pana de mos craciun mergem singure

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari