Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita marchy's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.05.2009
    Postari in forum
    101
    Buna mamici si bebici!

vreau si eu un sfat, o parere de la voi: nu sunt hotarata daca sa-l pun sau nu pe bebe in premergator.

Vreau niste argumente pro si contra.

Multumesc!

Floricica Avansata loriem77's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.08.2009
    Postari in forum
    1.716
    Iti spun cum am facut eu cu Antonia: am asteptat sa stea bine in fundulet (asta s-a intimplat pe la 5 luni jumatate), fara sa oboseasca foarte repede. Pe la vreo 7 luni am pus-o in premergator, in reprize de citeva minute pe zi si pe masura ce a mai crescut am prelungit si perioada de stat.

Eu cred ca, daca se asteapta momentul oportun (sa nu fie mai devreme decit ar trebui) si nu mult deodata (cea mai afectata este coloana bebeului care inca nu poate suporta toata greutatea corpului, nu are formate inca acele curburi fiziologice care apar progresiv, pe masura ce bebelusul are noi achizitii - sta in fundulet, se ridica, isi mentine echilibrul in picioare, merge etc.) nu ar trebui sa fie probleme legate de utilizarea premergatorului.

Pareri pro... copilul capata o oarecare independenta... si nu numai el... mami isi mai poate rezolva o parte din treburile casei. Bebele invata sa descopere lumea care il inconjoara... de la alt nivel...
    Apoi, cred ca este mai in siguranta (bineinteles daca se opteaza pentru un premergator mai solid, cu baza larga de sustinere).
    Nu iti voi spune daca bebe invata sa mearga mai repede sau nu, pentru ca parerile sunt impartite. Oricum, din acest punct de vedere, el invata mai repede sa-si sustina greutatea corpului pe picioruse si cind oboseste, bineinteles ca nu cade... :)

Floricica Nou Venita alexmyh's Avatar
    Membru inregistrat la
    02.09.2009
    Postari in forum
    1
    Eu nu mi-am pus fetita in premergator si intr-adevar a mers un pic mai tarziu in picioare fata de alti copii care au folosit premergatorul dar am observat ca merge mult mai corect si mai frumos.Copii care sunt pusi in premergator au tendinta sa mearga pe varfuri sau aplecati in fata,Alexandra merge frumos,drept.

Floricica Senior gabrielaene's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.01.2008
    Postari in forum
    4.655
    Eu nu l-am pus nici o secunda in premergator si prima oara a mers singurel la 9 luni jumatate,la 11 luni deja mergea ca un copil de 1 an. Fiecare copil are ritmul lui.Sunt mamici care au pus copiii in premergator si nu pot spune ca au mers mai devreme,ci poate chiar mai tarziu. Unora le deformeaza si mersul, si mai sunt multe alte contraindicatii: ii ofera siguranta iar cand va merge singurel va duce lipsa acestei sigurante , il va impiedica sa mearga mai devreme, si din pct de vedere medical stiu ca e ceva cu soldul dar nu mai tin minte exact.Eu am spus NU premergatorului de la inceput.

Floricica Avansata loriem77's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.08.2009
    Postari in forum
    1.716
    eu nu cred ca bebeii merg pe virfuri pentru ca au fost pusi in premergator... am vazut acest tip de mers si la copii care nu au stat in premergator. Eu am pus-o pe Antonia in premergator, avind grija cit o tin acolo, de la ce virsta...
    Acum are 10,5 luni si sta singura in picioruse si vrea sa mearga singura, dar inca nu-i reuseste.

bineinteles marchy, decizia va apartine doar voua, daca da sau nu prmergatorului.

Floricica Nou Venita cristina82's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.05.2009
    Postari in forum
    28
    Eu nu am fost contra premegatorului, am cumparat unul asa cum trebuie , solid, cu baza larga si de firma. Am pus fetita in el si mergea asa de urat , calca pe varfuri, mai bine zis, se impingea pe varfuri pentru a se deplasa cu toate ca nu era ridicat prea sus. L-am folosit de vreo 3 ori si am renuntat. Diana are 10 luni si jumatate si e artista in mers de la 10 luni fara cateva zile. Merge corect si frumos, deja a inceput sa prinda si viteza asa ca parerea mea(e doar o parere) nu ajuta cu nimic premergatorul, doar ne scuteste pe noi de a sta aplecate pentru a ii ajuta sa mearga.

Floricica Cu Vechime simonikka's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.09.2007
    Postari in forum
    7.571
    și eu sunt de acord cu tine, ne ajută doar pe noi în sensul că mai putem face un alta și copilul e oarecum în siguranță

eu nu am folosit, nici nu am cumpărat, sunt împotrivă
    Ștefi a început să meargă de la 8 luni și la un an alerga prin casă
    acum merge frumos,nici când aleargă nu calcă pe vârfuri cum am văzut la alți copii care au folosit prem
    părerea mea e că le strică mersul și în loc să îi ajute mai mult îi încurcă
    copilul învață să se împingă în șold în loc să se suțină singur pe picioare și merge pe vârfuri
    plus de asta îți strică mobila că se trântește în ea, în uși etc

e greu să stai cocoșată și să îl ții de mânuțe dar eu zic că e mult mai sănătos și copilul se dezvoltă mai repede și mai frumos, în ritmul său natural
    ps: am înțeles că și unii medici ortopezi contraindică folosirea premergătorului, mai ales dacă copilul e suspect de displazie de șold

mother
    Guest
    la vremea respectiva aveam mai multe argumente contra si iti spuneam mai exact...

eu nu l-am folosit pt ca:

-premergatorul e facut pt parinti , nu pt copii...daca vrei sa il ajuti sa mearga tine-l de manute...
    -multe pareri de doctori ortopezi sunt contra premergatorului...stiu si o mamica a carei baietel are probleme de la el... calca ciuadat pe talpa...
    - din cate au mai povestit fetele din alte tari pe acolo nu stiu daca lipseste cu desavarsire, dar in orice caz se gaseste rar acest obiect in magazine...de ce oare?
    -copilul meu a invatat repede sa mearga singur, respeciv 11 luni, apoi dupa o pauza de o luna din cauza unor cazaturi a inceput in forta la un an...
    - viata mea nu a fost un chin pt ca nu am folosit premergatorul... se poate si fara... si atata timp cat e macar o unda de suspiciune de ce sa incerc eu pe pielea copilului meu?
    -cand e el pregatit sa mearga se ridica singur in picioare si se tine de toate alea... in premergator e pus cam fortat inainte sa fie el pregatit ....
    - eu cred ca premergatorul il invata doar sa dea din picioare...nu sa isi sustina corect greutatea sau echilibrul.... si mersul e mult mai mult decat datul din picioare :))

Floricica Nou Venita luciaiacob's Avatar
    Membru inregistrat la
    20.03.2009
    Postari in forum
    98
    Inainte de a cumpara premergator am citit pareri pro si contra... intr-un final am cumparat unul si l-am folosit foarte putin. Baietelul nostru inca nu merge singurel in picioare, doar daca se tine de mobila, sau daca il tin eu de manute, in schimb face mii de ture de-a busilea, iar premergatorul nu-i place ptr ca nu-i ofera libertate de miscare. Cred ca fiecare copil are ritmul lui, pleaca singur in picioare cand simte el ca o poate face, totodata cunosc bebelusi care au stat in premergator de la 5 luni si au un mers foarte corect si frumos

mother
    Guest
    lucia nu toti au probleme... la fel e si cu racelile... nu toti racesc... la unii le trece mai repede, la altii se complica... dar de ce sa fie al tau ala care sa aiba probleme? daca exista posibilitatea asta?

Floricica Nou Venita bissceglie's Avatar
    Membru inregistrat la
    02.12.2009
    Postari in forum
    15
    Si eu am cumparat premergator, am incercat de vreo 3 ori si m-am lasat lipsita. L-am abandonat imediat. Bebe la 8 luni merge de-a busilea si se ridica singur si sta in picioare. Asa ca mai bine il las sa se antreneze pe covor si in patutul din lemn.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari