Ultimele discutii din forum
    Floricica Cu Vechime gabitzza's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664

Idee Leganati bebelusii?

A fi leganat este una dintre cele mai mari placeri ale bebelusului care este obisnuit cu acesta miscare inca de cand era in burtica la mami iar leganatul dupa nastere ii ofera acea siguranta de care are nevoie pentru a se adapta la noul mediul, la viata extrauterina.

In plus prin legata multi parinti spun ca se creaza o legatura speciala cu bebelusul si este o metoda foarte eficienta de linitire sau chiar de adormire.

In ceea ce priveste leganatul bebelusului parerile sunt foarte impartite, sunt voci care spun ca leganatul bebelusului nu este indicat deoarece bebelusul capata dependenta ce astceste miscari si asfel nu va mai reusi sa se linisteasca decat leganat, nu va mai adormit decat leganat etc. Pe d alta parte, sunt voci care spun ca bebelusul trebuie si este bine sa fie leganat, trebuie sa simta astfel cadlura parintilor si astfel afectiunea lor.

Mie una mi-a fost teama ca Edi se va invata in brate si stiam ca nu am sa il pot tine prea mult timp in brate asa ca am ales sa nu il invat leganat, asadar la ora de nani il puneam in patut si il mangaiam pe fata sau pe burtica, cand plangea la fel stateam langa el si il mangaiam, cand avea crize puternice de colici bineinteles ca il luam in brate si il plimbam, il leganam , faceam orice era necesar ca sa ii alin durerea insa totul a fost cu masura. Nu l-am leganat niciodata pe picioare si nici nu pare sa ii placa [azambet].

Voi va leganati bebelusii? In ce situatii? Ce parere aveti despre leganat?

Floricica Nou Venita elaga's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.08.2010
    Postari in forum
    21
    L-am leganat pana pe la 8 luni, dar in patut. Are patut cu balansoar si mi-a venit foarte usor, citeam si il leganam. Pot zice ca am citit foarte multe volume. Am recomandat tuturor noilor mamici balansoarul la patut. Este extrem de util.
    mama&iubita

Floricica Cu Vechime gabitzza's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664
    Si cum s-a dezvatat de leganat? Ca stiu ca de invatat se invata repede dar cu dezvatatul e mai greu

Floricica Nou Venita ramona30's Avatar
    Membru inregistrat la
    20.09.2009
    Postari in forum
    12
    noi am facut un pic mai altfel...
    cand era mai pitica, domnisoara adormea singurica,iar acum, numai daca sta cineva cu ea sau in brate laganata...

Floricica Nou Venita cikityn's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.08.2010
    Postari in forum
    1
    Eu pe Ianis pana la varsta de 3 luni jumate nu l-am leganat insa de cateva saptamani incoace ziua nu ma inteleg cu el sub nici o forma daca nu il legan pe picioare ca sa adoarma.Noaptea adoarme la san deocamdata...sper sa nu fiu nevoita sa il legan si noaptea dar...nu e dupa mine...e dupa el caci ca sa nu planga eu fac orice vrea el.

Floricica Cu Vechime gabriella25's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.04.2010
    Postari in forum
    8.190
    Eu de leganat nu il legan .E suficient sa stau cu el cateva minute(5-10)pana adoarme .Pe picioare nu l-am invatat ca m-am gandit ca o sa fie mai greu pana se dezvata.

Floricica Debutanta laurap2010's Avatar
    Membru inregistrat la
    09.03.2010
    Postari in forum
    843
    eu nu l-am leganat niciodata.El adoarme daca ii este somn oriunde.
    Sincer , sunt impotriva leganatului.Am o cunostinta care la 24 de ani se leagana inainte sa adoarma.Gestul a ramas din copilarie.Eu cred ca e foarte aiurea.

Floricica Nou Venita lusi79's Avatar
    Membru inregistrat la
    19.11.2009
    Postari in forum
    27
    Eu mi-am leganat baietelul, uneori in brate, uneori in leagan, alteori in carucior, uneori chiar pe picioare (cand era foarte mic si agitat), insa nu pot spune ca este dependent de leganat. Consider ca asta i-a creat un sentiment de securitate si de incredere in persoana de langa el, adica in mine. Unde locuim noi, in America de Nord, leganatul este considerat un mod de a te lega de bebelus, de a-l linisti si crea un sentiment de securitate, inclusiv la crese copiii sunt adormiti in leagane, iar apoi transferati in patuturi. Acum, la 11 luni, nu mai vrea sa fie leganat, desi cum ziceam, la cresa, adoarme leganat fiind de educatoare in leagan special (Rocking chair). Nu am facut nimic pt a-l dezvata, pur si simplu nu l-am mai leganat, si nu pot spune ca a suferit din cauza asta. Cand este indispus i-l mai i-au in brate si-l legan si astfel se linisteste, deci, din punctul meu de vedere leganatul nu este daunator, ci are efecte benefice asupra copilului, daca nu se exagereaza cu asta.

Moderator Floricica Cu Vechime larisa2000's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.06.2008
    Postari in forum
    8.710
    cu leganatul pe picioare am avut ceva de inainte de a-l avea pe Yanis ! nu am suportat niciodata ideea, dar asta era parerea mea. asa ca nici Yanis n-a vazut perna pe picioare si zdranga-zdranga. in schimb ii placea tare sa-l legani cu carutu, adicca cum il puneai in carut si plecai de pe loc adormea instantaneu, asa ca acasa imi facusem prostu obicei de a-l culca in caurt, dar imi era super comod ca-l puneam, ii dadeam laptele si-l leganam doar cat il bea si apoi gata in urmatoarele 30 sec era adormit si-l puteam muta in patutul lui. si chestia asta ne-a tinut cateva luni.
    si a mai foat leganat intr-un fel, in leaganul lui electronic, se juca ce se juca si-l fura somnu repede si dormea asa leganat si cate 3 ore, ca si mie imi era mai mult decat pe plac ca-mi vedeam de ale mele, asa ca nici nu-i opream leaganu, i-l dadeam pe viteza min si pe Clayderman nu prea tare si gata..

Floricica Avansata kim80's Avatar
    Membru inregistrat la
    09.11.2009
    Postari in forum
    1.877
    Eu am leganat-o o singura data...era in prima sau a doua noapte de cand am venit de la maternitate si s-a trezit don'soara sa manance noaptea, a mancat si apoi se uita pe pereti...eu chioara de somn am zis sa o adorm si cum decat leganata pe picioare...si dai trece o ora, trec doua si nimic dupa vreo 2 ore jumatate adoarme...dau picioarele la o parte ca sa pot dormi si eu si ....surpriza...s-a trezit...deci am leganat 2 ore jumatate ca sa doarma 5 minute...i-am dat san si a adormit. Si de atunci nu am mai leganat-o, ma pun in pat langa ea si adorme f repede apoi o mut in patut la ea (acum de cand e mai mare o las in patul nostru dupa amiaza).

Moderator Floricica Debutanta snowdance22's Avatar
    Membru inregistrat la
    23.08.2010
    Postari in forum
    1.161
    Citat Postat de lusi79 Vezi mesajul
    Eu mi-am leganat baietelul, uneori in brate, uneori in leagan, alteori in carucior, uneori chiar pe picioare (cand era foarte mic si agitat), insa nu pot spune ca este dependent de leganat. Consider ca asta i-a creat un sentiment de securitate si de incredere in persoana de langa el, adica in mine. Unde locuim noi, in America de Nord, leganatul este considerat un mod de a te lega de bebelus, de a-l linisti si crea un sentiment de securitate, inclusiv la crese copiii sunt adormiti in leagane, iar apoi transferati in patuturi. Acum, la 11 luni, nu mai vrea sa fie leganat, desi cum ziceam, la cresa, adoarme leganat fiind de educatoare in leagan special (Rocking chair). Nu am facut nimic pt a-l dezvata, pur si simplu nu l-am mai leganat, si nu pot spune ca a suferit din cauza asta. Cand este indispus i-l mai i-au in brate si-l legan si astfel se linisteste, deci, din punctul meu de vedere leganatul nu este daunator, ci are efecte benefice asupra copilului, daca nu se exagereaza cu asta.
    ai dreptate, daca nu este exagerat, leganatul este benefic pentru copil pentru ca e in bratele tale. eu niciodata nu am leganat-o pe picioare pentru simplul motiv ca atunci cand am incercat nu i-a placut, se misca continuu. :) dar sunt momente cand e agitata si daca o iau in brate si o lipesc de pieptul meu leganand-o usurel se destinde, zambeste si adoarme repede...

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari