Ultimele discutii din forum
    Floricica Debutanta nicodimionelia's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.02.2010
    Postari in forum
    614
    Buna, de cateva zile fetita mea sta singura in picioruse de pasit cred ca ii este teama ca o face dar cu greu de parca ar calca pe cioburi. Oricum nu ne grabim avem abia 9 luni

Floricica Nou Venita eduard_2009_28's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.12.2009
    Postari in forum
    6

buna,am un bebelus de 7 luni jumate si de la nastere are probleme cu labutele, le tinea in exterior,am mers la medic si i a pus atele pe care le schimbam la 2 luni. plus ca faceam masaj acasa de 3 ori pe zi.la 5 luni am facut radiografie si a zis doctorul ca nu s au umplut nucleele la solduri. nu are voie sa stea in picioare pentru ca nu sunt formate nucleele.mi a zis sa nu ii mai pun pampers ci scutece sa stea piciorusele mai departate.a mai zis doctorul ca daca sta in picioare poate face fractura la solduri.a patit cineva asa si daca stiti la ce varsta ar trebui sa fie formate nucleele,daca e grav va rog ajutati ma!va pupam

Floricica Nou Venita elimar's Avatar
    Membru inregistrat la
    04.02.2010
    Postari in forum
    3
    Salut, si eu am o fetita care are aceiasi varsta cu bebele tau. Noi am fost diagnosticati de la nastere cu displazie de sold, e cam acelas lucru cu ceea ce spui ca are bebele tau,la noi a fost un pic mai grav in sensul ca a trebuit sa purtam un ham pavlik dar acum suntem bine, cel putin asa spune doctorul. In concluzie nu trebuie sa te sperii foarte tare, trebuie sa fii optimista, dar trebuie sa rspecti in tocmai spusele doctorului. Noi asa am facut. Sanatate multa lui bebita.

oanachampion
    Guest
    Depinde de copil... De ex, Aidan mergea de-a busilea la 8 luni, la 10 luni statea in picioare si mergea sprijinindu-se de mobila, iar la 11 luni mergea fara ajutor... Pe de alta parte, Devon la 11 luni de abia se tara pe burta (nici macar de-a busilea nu putea)... iar la 12-13 luni mergea de n-avea treaba (fara ajutor)... Daca are 18 luni si nu merge, de abia atunci trebuie sa incepem sa ne ingrijoram...

Floricica Debutanta nicodimionelia's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.02.2010
    Postari in forum
    614
    pe 24 iunie fetita mea face 1 anisor.de mers face doar doi pasi tinuta de manute si se aseaza in fund eu cred ca este cam grasuta de nu poate sa mearga dar sincer nu pare deloc are 11 kg si 80 cm credeti ca este grasuta?

Floricica Nou Venita cris_01's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.02.2010
    Postari in forum
    150
    Fiul meu a facut un an pe 11 iunie si nu merge singur nici acum!Merge tinandu-se de obiecte de pe la 7luni si jumatate-8,daca il tin eu de manuta prinde viteza de zici ca toata lumea e a lui,sau ma apuca de tivul rochiei sau de pantalon si se tine dupa mine prin casa,face si cativa pasi singur dar doar daca vrea sa ajunga repede la un obiect de care se poate sprijini(intinde manutele in fata si o ia la goana,e chiar haios)!
    Dar nu merge singur in adevaratul sens al cuvantului,tot de-a busilea e la putere!
    Stai linistita ca am inteles ca multi copiii nici nu merg de-a busilea ci se ridica direct in picioruse,nu o forta si nu ii lua premergator ca s-ar putea sa ai surpriza sa il iei degeaba si sa nu il foloseasca decat 1sapt si dupa aceea sa mearga fara el!
    Nu e grasuta,e ok,oricum dupa ce va merge va mai slabi de la "efort"!

Floricica Avansata roxana_m's Avatar
    Membru inregistrat la
    10.12.2009
    Postari in forum
    1.885
    Fiecare copil se dezvolta diferit.
    Luca implineste maine 8 luni si merge de-a busilea si paseste singur de-a lungul canapelei tinandu-se de spatar cu pasi mici si inceti,dar daca il tin de sub brat nu face pasi,se prosteste si topaie,dar nu e nicio graba,la 8 luni e oricum micut pt mers,zic eu.
    Acum cand prinde viteza de-a busilea prin casa imi amintesc cu nostalgie cum statea intr-un singur loc rostogolindu-se din cand in cand in stanga sau in dreapta,iar cand o sa mearga/alerge singur,si eu dupa el,sigur o sa-mi amintesc cu nostalgie clipele cand mergea de-a busilea si il mai puteam pacali sa stea intr-un loc.
    Eu zic sa te bucuri de clipele alaturi de bebita ta si de fiecare lucru nou pe care il face,asa cum spune si Oana,abia la 18 luni daca nu merge ar trebui sa te ingrijorezi.
    Sa ne tii la curent cu ce mai face pitica.
    Modificata de roxana_m; 14.08.2010 la 23:51:28.

stefaniajohansson
    Guest
    Citat Postat de nicodimionelia Vezi mesajul
    Am revenit. Fetita mea are acum 9 luni si tot nu merge ,am int. Mamici cu bebei de aceiasi varsta si spuneau ca de la 7-8 luni au nceput sa mearga. Eu cand o tin de subrat sa mearga ea topaie nu paseste. Deja ma enerveaza. Pe 24 luna asta face 10 luni. In premergator nu vreau sa o pun. Sunt nerabdatoare sa mearga ma repede
    nu fortati bebelusii..la 9 luni sunt doar exceptii cand bebe merge. va spun din inima ca nu e bine. J a inceput sa faca pasi la 8 luni..la 8 luni jumate deja facea cate 7-8 pasi. si??? care a fost rezultatul?? dupa ce a trecut bucuria si a crescut ea mare, are picioarele un pic in X :((( cel putin asa pare acum.. n-am fortat-o, nu am facut nimic, dar poate daca o pacaleam cu controversatul premergator, nu se ajungea la asta..

Floricica Debutanta k3loo's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.08.2009
    Postari in forum
    1.057
    Citat Postat de eduard_2009_28 Vezi mesajul
    buna,am un bebelus de 7 luni jumate si de la nastere are probleme cu labutele, le tinea in exterior,am mers la medic si i a pus atele pe care le schimbam la 2 luni. plus ca faceam masaj acasa de 3 ori pe zi.la 5 luni am facut radiografie si a zis doctorul ca nu s au umplut nucleele la solduri. nu are voie sa stea in picioare pentru ca nu sunt formate nucleele.mi a zis sa nu ii mai pun pampers ci scutece sa stea piciorusele mai departate.a mai zis doctorul ca daca sta in picioare poate face fractura la solduri.a patit cineva asa si daca stiti la ce varsta ar trebui sa fie formate nucleele,daca e grav va rog ajutati ma!va pupam
    Pentru chestia cu labele picioarelor nu am nici cea mai mica idee, dar pentru solduri, nu inteleg de ce ati facut investigatia (si radoilogic !!!! in loc de ecografic) abia la 5 luni ? Noi am facut investigatia la 2 luni si a purtat doua perechi de Pampers-i un timp, dupa care niste chiloti speciali - adica cu o placa tare intre picioare. Acum are niste picioare foarte drepte; despre mers, a mers la un an ( +/- o saptamina).
    Scutecul nu mi se pare deloc ca ar tine copilul mai cracanat decit un Pampers... tie cum ti se pare din experienta ta ?

Floricica Debutanta MJ forever's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.03.2010
    Postari in forum
    1.187
    @eduard_2009_28: Si baiatul meu a avut problema cu soldurile, descoperita de medicul pediatru . Pe la 4-5 luni i s-a facut radiografie, dupa care a trebuit sa poarte niste Pampers speciali, care aveau intaritura intre picioare. Si mi s-a recomandat sa-l iau cu mine in ham, nu in carut. Cel mai nasol a fost ca era perioada cand copilul vroia sa se ridice in fund, si noua ne fusese contraindicat. Dar problema s-a stabilizat in cateva luni, nu are absolut nici o problema nici cu soldurile, nici cu picioarele. Pe la 1 an mergea singurel, iar acum face inot de performanta si karate.
    Modificata de mama leone; 01.09.2010 la 19:04:15.

Floricica Nou Venita lusi79's Avatar
    Membru inregistrat la
    19.11.2009
    Postari in forum
    27
    Baietelul meu a inceput sa mearga pe langa pat pe la 7 1/2- 8 luni, tot de pe la 8 luni a luat-o de-a busilea, iar de la 10 luni jumatate a inceput sa mearga singur. Cand a inceput sa mearga sustinut a avut tendinta sa plece singur insa evident a cazut, s-a speriat, si pana la 10 luni jumate a mers fie sustinut, fie de-a busilea. Drumul la mers si l-a dat dupa ce a inceput sa mearga la camin, unde vazand alti copii, s-a indemnat si el sa mearga. Acum, la 11 luni, merge prin toata casa.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari