Ultimele discutii din forum
    Floricica Cu Vechime gabitzza's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664

Idee Jucarii pentru bebelusi

Bebelusii de pana in 3 luni nu prea sunt interesati de jucarii pentru isi petrec majoritatea timpului facand nani . Printre primele jucarii pe care le-a vut Edi au fost caruselul pentru patut, leaganul electronic pe care le-am folosit inca de la 2 luni, apoi o zornaitoare din care a inceput sa zdrangane de pe la 3 luni, covorasul de joaca la fel de pe la 3 luni jumatate pana pe la 6 a fost de mare interes, apoi tot felul de jucarii din cauciuc pe care le molfaia de zor, mingii jucarii de dentite, dar in special telecomanda de la tv si sticle goale.

Bebelusii vostri cu ce jucarii "se joaca"?

Floricica Nou Venita evaerika's Avatar
    Membru inregistrat la
    06.03.2010
    Postari in forum
    91
    SALUT
    am o groaza de jucarii(m-am saturat sa le strang din toata casa)de mica a avut covoras de activitati ,balansoar ,leganus(care acum le sterg de praf)multi motzulache de plus are un baby walker(noi nu folosim premergator)zornaitori si e inebunita dupa carti parca le "citeste"da pagina cu pagina,mingi din plus care au zornaieli inauntru (au fost tare bune ca "alearga "dupa ele)un xylofon din lemn,niste clopotei care ii lovesti cu un ciocanel si scoate sunete...................
    si multe altele.
    m

Floricica Senior raluca28's Avatar
    Membru inregistrat la
    12.11.2009
    Postari in forum
    2.806
    Cat Silviu era bebe mic si nu prea se putea deplasa, l-au amuzat cutiutele si jucariile muzicale. Cand a reusit sa stea in fundulet, au fost foarte utile jucariile de indemanare, cele la care punea diferite piese pe un bat (noi avem o jucarie de lemn cu 3 bete, pe care se aseaza diferite forme de lemn, si a fost o super investitie, l-a tinut ocupat mult timp). La un moment dat ii dadeam mai multe cutii sa le puna capacele, mufe sa le bage capetele unul intr-altul, sticle, sa le puna dopul. Asta i-a dezvoltat mult motricitatea fina, zic eu. Acum printre preferate se numara o tablita cu pilitura de fier si o jucarie de tip sortator (nu prea nimereste piesele, dar le baga el pe unde mai incap...). I-am luat si puzzle-uri de lemn, cu masini si animale, din acelea care au un maner care ridica piesa. Uneori reuseste sa puna piesa la locul potrivit, dar cred ca inca nu e la varsta pt ele. Il las sa mai si mazgaleasca cu carioca sau ceracolor, dar numai sub supraveghere. Daca e in toane bune, sta si cate o ora si se joaca cu jucariile. Eu am incercat sa investesc numai in chestii care il pot tine ocupat. Asa a invatat sa se joace singur (cu mine in camera, dar facand altceva). Un alt mare succes recent a fost o masinuta care face baloane. Sper ca v-au folosit sugestiile mele.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari