Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita madalinagaboroi's Avatar
    Membru inregistrat la
    18.02.2012
    Postari in forum
    30

Greutatea bebelusilor

fetita mea de 2 luni a luat in greutate 1600gr,am iesit din spital cu 3000gr...este normal?astept un raspuns.va multumesc.

Floricica Nou Venita MOTANIK_23's Avatar
    Membru inregistrat la
    24.03.2011
    Postari in forum
    238
    In cele 2 luni le-a luat? Daca da, din cate stiu e normal. Nu-ti fa griji, pe masura ce trec lunile va lua din ce in ce mai putin in greutate. O alaptezi la san sau ii dai laptic praf?

Moderator Floricica Debutanta zonica's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.06.2011
    Postari in forum
    739
    Fiecare copilas are ritmul lui propriu de dezvoltare,daca cea mica e mancacioasa,linistita, nu vad de sa iti faci griji,piticul meu l-am nascut de 3,400kg o perioada la inceput nu mi-a luat in greutate am fost putin ingrijorata dar mi-a trecut cand am intrebat medicul,acum la 10 luni are mai mult de 12kg cam multicel zice tot doctorul, dar nu imi fac griji cand v-a incepe sa mearga v-a mai slabii,eu zic sa nu iti faci griji.Sanatate tie si fetitei!

Floricica Nou Venita letiti's Avatar
    Membru inregistrat la
    18.02.2012
    Postari in forum
    25
    nu iti fa griji, fiecare bebe are ritmul lui de crestere! noi la nastere am avut 3,500 grame si la cantarirea de o luna avea 4,430 de grame. deci, practic, a luat 913 de grame de la nastere pana la o luna; eu nu ma stresez cu cantaritul pentru ca lunar mergem la dr si o cantareste. la 2 luni are 5,123 deci a mai luat inca 693 de grame din prima luna si pe total, in cele doua luni, a luat 1,606 grame cu completare data, mai ales. sanul nu il mai accepta desi laptic inca am, ce=i drept ca si consistenta putin, nici nu se mai satura cu el. sanatate la piticuti!

Floricica Senior je_ramy's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.09.2011
    Postari in forum
    3.424
    medicii spun ca in primele 4 luni trebuie sa ia cate 750g pe luna, deci e foarte bine. Nu te ingrijora daca auzi ca altii au luat mai mult, nu te uita in ograda altuia, fiecare copil este unic si creste in felul sau.

Floricica Avansata madasabi's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.01.2011
    Postari in forum
    1.266
    sa iti traiasca copilasul.fetita mea sa nascut cu 3100,iar in prima luna avea 3500,adika a luat 400 g in prima luna,iar la vaccinul de 2 luni avea 4000g,adica in 2 lyuni a luat 900grame.si acum e mare si are greutatea normala,asa ca nu te stresa asa mult.

Floricica Novice qwer1's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.12.2009
    Postari in forum
    597
    Copilul meu a avut 3 kg la nastere, iar la o luna avea 4 kg si jumatate. Cu toate astea, acum nu este un copil gras deloc, fiecare are propriul ritm de dezvoltare. Atata timp cat ia in greutate mai mult de 500 de grame pe luna eu zic ca e ok.

Floricica Avansata alinaflory's Avatar
    Membru inregistrat la
    19.06.2009
    Postari in forum
    1.986
    eu l-am nascut pe al meu cu 3.400 iar in prima luna a luat 2 kg si pe ura cate 1, acum la 5 luni si jumatate are 8.400 este alimentat la san si mai papam si supica si suculrt dr a spus ca este ok se va regla pe parcurs cu greutate de ex in ultima luna nu a mai luat 1 kg ci 400 gr. Multa sanatate si nu i-ti face probleme este sanatoasa

Moderator Floricica Avansata Monica Eliza Rares's Avatar
    Membru inregistrat la
    20.01.2010
    Postari in forum
    1.503
    La 4 luni bebelusii isi dubleaza greutatea de la nastere.In primele luni iau destul de mult in greutate, in jur de 1 kg, apoi, treptat, luarea in greutate va fi mai mica.La 10 luni, 12 kg sunt destul de multe.Ai mei au fost alaptati la san cate un an si 4 luni fiecare.Baietelul meu a avut la nastere 4,600 kg iar acum , la aproape 3 ani, are 15 KG, iar fetita, la nastere - 3,350 kg iar acum, la 5 ani are 18 kg.
    Fiecare copil se dezvolta in ritmul lui, ca exemplu ii am pe ai mei.Daca de Eliza trebuie sa ma rog sa manance, Rares `rade` tot ce-i in farfurie.In schimb, daca o aude pe ea ca nu-i place mancarea, nici lui nu-i mai place...dar revine la sentimente mai bune si mananca.

Floricica Nou Venita alexandra28's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.02.2012
    Postari in forum
    1
    buna,am nascut fetita cu 3,700 grame...iar la 4 luni avea 6,600 grame..e bine?

Floricica Cu Vechime monia's Avatar
    Membru inregistrat la
    29.07.2008
    Postari in forum
    5.466
    Citat Postat de alexandra28 Vezi mesajul
    buna,am nascut fetita cu 3,700 grame...iar la 4 luni avea 6,600 grame..e bine?
    Tudor s-a nascut cu 3.6 kg si la 4 luni avea 6.4...teoretic la 4 luni bb ar fi trebuit sa-si dubleze greutatea, dar dr mi-a spus ca e ok si asa, atata timp cat e sanatos, vioi si a luat constant in greutate
    nici Vladut nu-si dublase greutatea la 4 luni, dar el a avut la nastere 4.550 kg

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari