Ultimele discutii din forum
    Floricica Debutanta selena_'s Avatar
    Membru inregistrat la
    12.01.2007
    Postari in forum
    1.140
    bravo Oli! si ken sta fara sa se tina de ceva ,,,a facut si el 3 pasi ,,il tineam de subtioara si i-am dat drumul si mi-a mers singurel ...si el e foarte activ ,,seara cand il culc fuge de a busilea in camera cealalta la taica sau ...

Floricica Debutanta maridani's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.11.2008
    Postari in forum
    881
    Talida s-a ridicat in picioare la 7 luni,dar cam sta pe varfuri.Facea exercitii de ceva timp dar nu-i prea iesea ca nu avea de ce sa se tina(am tarc si nu se poate prinde de plasa)
    La aproape 7 luni a plecat deabuselea inainte cu toata viteza(mergea ca racul demult dar inainte...)

Floricica Senior anne -marie's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.07.2008
    Postari in forum
    3.049
    buna fetelor ,vreau sa va spun si eu cate ceva despre mers
    nu e bine sa lasati copii sa stea in picioare cat vor ei si nici cum vor ei pt ca sunt afectati la genunchi. va spun asta din proprie experienta. in ziua de 7 luni eu m am ridicat si tinandu ma de marginea patutului am facut turrul patutului si tot asa pana am mers cum trebuia. spre surprinderea parintilor tibiile mele se arcuiau pe fiecare zi,iar la nici 3 ani au trebuit sa ma deala inot ca sa mi se refaca oasele . treaba e ca s au refacut ca aspect dar si la varsta asta ma dor si ma supara cateodata. exista si un studiu prin care se explica cum ca genunchii unui copil nu sunt dezvoltati 100% pana la 1 an si jumatate. nu vreau sa va sperii dar nici nu mi doresc sa treaca un copil prin vreo durere .

Floricica Senior anne -marie's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.07.2008
    Postari in forum
    3.049
    si bubu meu vrea sa stea numai in picioare si ar vrea sa mearga de pe acum si are 4 luni 3 saptamani si 3 zile. pupici

Floricica Nou Venita tiana daria's Avatar
    Membru inregistrat la
    24.11.2008
    Postari in forum
    1
    buna!fetita mea are 10 luni si nu merge de-a busilea.daca o pun pe burtica se impinge inapoi....dar in schimb merge tinuta si doar de o mana...'de-a busilea'e o etapa obligatorie?

Floricica Debutanta adrianarenata's Avatar
    Membru inregistrat la
    02.09.2008
    Postari in forum
    999
    multi copii sar peste mersul in 4 labute nu este o etapa obligatorie in dezvoltarea loco-motorae acopilului. nu va faceti griji.

Floricica Cu Vechime annee's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.08.2008
    Postari in forum
    8.186
    Tiana fiecare bb cu evolutia lui ,fetita mea merge in patru labe si in rotobil dar daca o tin de manute s-a mearga nu merge se pune in fundic ,si ia are tot 10 lunite.

claudia73
    Guest
    imi pare rau pentru experienta ta nefericita dar, daca ti s-a intamplat tie, nu inseamna ca e universal valabil.
    am vb cu dr. Mariei, chirurg ortoped, pe tema cu mersul. acesta a spus ca un copil se va ridica si va merge cand se va simti pregatit. evident, o sa mai cada. si iar o sa se ridice. asa invata sa mearga.
    important este sa nu fie fortat copilul sa mearga.
    dezvoltarea fiecarui copil este unica, particulara si nu se vor gasi niciodata doua moduri de dezvoltare identice.

Floricica Veterana Vizitator's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.11.2004
    Postari in forum
    15.891
    am vazut la tv. un filmulet.
    nu este obligatoriu mersul de-a busilea.
    stai linistita.

Floricica Veterana Vizitator's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.11.2004
    Postari in forum
    15.891
    problema mea este ca David are 11 luni, dar nici busilea nu merge, nici nu sta in picioare, dar dr. a spus ca-i grasut si sa am rabdare+l-a afectat boala pe care l-a avut [trombocitopenia].
    dar eu sper ca totul v-a fi bine si n-a ramas cu sechele...

Floricica Nou Venita alexmihai's Avatar
    Membru inregistrat la
    09.09.2008
    Postari in forum
    74
    Mihaita al meu a fost de mic un ambitios. De la 2 luni a vrut sa stea numai in fund sau in picioare si aveam scandal mare cu el ca nu il tineam cum vroia el. La 4 luni a stat singur in fundulet,fara sa il oblige nimeni. La 5 luni i-am luat premergator,dar a devenit repede obiect de decor,ca el vroia sa mearga singur. La 6 luni se ridica singur in picioare sprijinit de patut si la 8 luni si jumatate a mers singur,fara ajutor. Nimeni nu l-a fortat cu nimic,a facut ce a putut el sa faca fara ajutor. Si este destul de grasut. Nu stiu daca greutatea are legatura cu mersul mai devreme la copii,poate ca asa e,dar din ce am vazut la alti copii nu e chiar asa. Depinde de curajul pe care il au si daca sunt pregatiti sa descopere lucruri noi. Si oricum nu sunt 2 copii la fel. Fiecare se dezvolta in ritmul lui.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari