Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita grasutu's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.01.2011
    Postari in forum
    32

Zambitor Cum scapam de suzeta?

buna!fetita mea are 11 luni si nu vrea sa lase suza.o tine doar pana adoarme apoi ii da drumul.ce sfaturi imi dati?

Floricica Avansata madasabi's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.01.2011
    Postari in forum
    1.266
    fetita mea a tinuto pana la 2 ani.e maricica si tati a intrebato daca vrea sa o taie ca acum e mare,si ea ia adus lu tati foarfeca si ia zis tati tai tatika,si el a taiato si asa am scapat.

Floricica Debutanta ana2003maria's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.03.2011
    Postari in forum
    609
    La noi in oras exista un copac unde copiii merg si isi agata suzetele. Daca li se face dor de ele merg si le viziteaza:). Mai sunt si alte siretlicuri, cum ar fi sa le dea la Mos Craciun, sau la Iepuras.... Primesc un mic cadou cand fac aceasta . Trebuie insa sa fie ceva mai maricei ca sa inteleaga putin.

Floricica Debutanta nicodimionelia's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.02.2010
    Postari in forum
    614
    eheee eu ce sa mai zic ...a mea face in iunie 2 ani si tot cu suzi suntem, afara o scot fara dar la culcare numai cu ea in gura sta toata noaptea....de fapt are 2 una in gura si alta in mana....si toata noaptea nu-i da drumul......nici eu nu stiu cum o sa scapam de ea....degeaba ii explic ca nu intelege.....bine macar ca nu o mai ia cu si afara sa se faca de ras...fetita mare si cu suzi...

Floricica Novice ghiocelul_rosu's Avatar
    Membru inregistrat la
    12.04.2010
    Postari in forum
    410
    Alexandra doarme si acum cu suzeta de fapt adoarme cu ea in gura dupa 5 10 minute o scuipa afara si doarme fara ea toata noaptea cand ies cu ea la plimbare nu ii place sa o tina in gurita o tine in mina si se joaca cu ea.
    Eu cred ca copilul nu trebuie fortat sa renunte la suzeta cand e destul de mare trebuie sa ii explicam ca e nevoie sa renunte la ea oricum copilul cand se simte pregatit renunta singur la suzeta

Membru inregistrat la
    05.01.2011
    Postari in forum
    1.266
    la 7 luni nu e o problema mai ales ca nu prea o tine in gurita.fetita mea implinise 2 ani si o luna si tot o avea in gura.dar statea non stop cu ea de asta iam luato.si pe afara statea cu ea in gura.depinde de cat de intelegator e copilul.eu am crezut ca va face crize ca ia taiato.dar nu a fost asa.sa sculat noaptea a ceruto si iam zis ca e taiata si a inteles si sa culcat la loc.si nu a mai ceruto.am scapat usor de ea,si de pampersi.am avut noroc in privinta asta.acum vad ca nu scapam de biberon,bea cu cana,cu paiul,cu orice.dar laptele tot cu bibe.ceva sfaturi?nu as vrea sa renunte la laptic mai ales ca bea cam 400ml dim si 400 seara.am incercat sa ii dau cu canita cu cioc,si cu canita cu pai dar nu vrea

Floricica Debutanta miriam82's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.03.2011
    Postari in forum
    780
    Grasutu, la 11 luni nu e nici o problema daca mai foloseste suzeta, mai ales la modul in care spui tu, inainte de culcare. Rares merge spre doi ani si inca are suzeta, iar la Horia si Catinca nu am contorizat cati ani si cate luni au folosit-o si cand au renuntat la ea, s-a intamplat fara sa ne dam seama, chiar nu pot sa aleg un moment anume cand au renuntat la ea. Nu m-am stresat niciodata cu problema asta, si nici cu problema pampersilor. S-au intamplat amandoua dupa varsta de doi ani, undeva... suzeta chiar la trei ani o mai folosea Horia din cand in cand.

Floricica Avansata Andreea_Rainbow's Avatar
    Membru inregistrat la
    29.06.2010
    Postari in forum
    2.069
    noi am scapat de suzeta cand am fost plecati in concediu, iar baiatul avea aproape 2 ani. o tinea doar noaptea, si dimineata o puneam sub perna, insa a ramas definitiv sub perna, caci am uitat sa o mai iau de acolo la plecare. i-am explicat frumos tot adevarul, si el a inteles. m-a tot intrebat cateva zile de ea, insa, cum primea mereu acelasi raspuns, s-a plictisit sa tot ceara explicatii.
    si de biberon am scapat pentru ca "l-au mancat furnicile". l-a tinut ceva mai mult, pana la 3 ani, si la acea varsta, avea o mare respingere fata de furnici, nu le suporta nicicum, incepea sa tipe imediat ce vedea una. asa ca i-am spus ca au venit furnicile noaptea si i-au furat biberonul, iar el nici nu a mai vrut sa auda de el.

Membru inregistrat la
    05.01.2011
    Postari in forum
    1.266
    deci biberonul pot sa il mai las pana la 3 ani nu?mie imi e cel mai frica de dintisori pentru ca nu vrea sa se spele pe cei de sus,decat jos,iar sus are o pata galbena si nu vreau sa faca carii asa mica.de asta am insistat sa ii iau suzeta.

Floricica Novice ghiocelul_rosu's Avatar
    Membru inregistrat la
    12.04.2010
    Postari in forum
    410
    peste noapte cand doarme mai bine incearca sa ii scoti suzi din gurita si vezi cat doarme fa asa in fiecare noapte va veni un timp cand o va scuipa singura afara

Floricica Nou Venita virginiaelena's Avatar
    Membru inregistrat la
    02.11.2010
    Postari in forum
    41
    Si la mine a mers usor. Si al meu cerea suzeta doar la culcare. La varsta de 1 an, cand eram la mare in concediu, a vazut ca in hotel cu noi sta o familie cu un bebelus. In acea seara i-am spus ca suzeta am dat-o bebelusului ca sa nu mai planga. El fiind baiat mare va dormi cu catelul de plus. Si a mers! Isi mai aducea aminte dar zicea singur ca el e baiat mare iar suzeta este la bebe!

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari