Ultimele discutii din forum
+ Raspunde
Pagina 1 din 8
1 2 3 4 5 6 7 ... Ultima paginaUltima pagina
    Floricica Veterana ursulet's Avatar
    Membru inregistrat la
    19.01.2009
    Postari in forum
    16.542

Cum sa ne jucam noi, parintii, cu copilasii?

Desi stim ca este bine ca ei sa se joace si singuri, cat sunt mici, pana in 3 ani, ei prfera totusi sa se joace cu noi, parintii, mai ales daca nu au fratiori. Ce jocuri interesante siti pentru copii pana in 3 anisori??

Membru inregistrat la
    19.01.2009
    Postari in forum
    16.542
    Am auzit, de curand de o carte "Cum sa ne jucam cu copilasii de la o zi la sase ani?"de la Teora Are cineva aceasta carte? E interesanta? Mai stiti carti de acest gen??

Membru inregistrat la
    19.01.2009
    Postari in forum
    16.542
    Vad ca nu a fost nimeni interesat de acest subiect...probabil fiecare parinte are stilul sau propriu de a se juca cu copilasul sau...dar tare mult as fi dorit sa aflu de la voi ce jocuri inventati pt a le trece plictiseala..

Floricica Senior nicodavid's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.02.2008
    Postari in forum
    4.890
    Buna!
    Intr-adevar,fiecare parinte are anumite metode pt a-l face pe micut sa nu se plictiseasca...uite, baietelului meu ii place f mult sa asculte cantecele pt copii in timp ce se joaca,indiferent ca se joaca singur sau impreuna cu noi...ne jucam mult cu David cu cuburile ,noi ii construim si el are placerea sa le imprastie ,desenam impreuna (mai bine zis el mazgaleste) si ii place mult sa-i cant eu ,asta inainte de culcare.
    Spor la joaca!

Floricica Cu Vechime flora73's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.03.2008
    Postari in forum
    7.652
    Aveam si am casa plina de jucarii dar nu prea o interesa nimic, mai ales cand abia mergea in picioare.
    In schimb imi deschidea sertarele si scotea tigaiele si castroanele.

I-am cumparat mici carti cu animale desenate un pic in relief si cu un fel de plus ca simte cat sunt de pufoase (sa-i dezvolte simtul tactil) sau o carte tot cu animele pe care daca apasa se aude un sunet si invata cum face fiecare animal.
    Mai marisoara se juca cu papusi bebelus carora le baga suzeta in gura si nu mai plang.
    Sau i-am mai cumparat ca un fel de tabla de scris magnetica, mazgaleste si apoi sterge.

Floricica Cu Vechime flora73's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.03.2008
    Postari in forum
    7.652
    Exact si cuburile de constructii de orice tip din plastic sau lemn ii atrag pe micuti.

Membru inregistrat la
    19.01.2009
    Postari in forum
    16.542
    ei, ce ma bucur ca mi-ati raspuns!!! Dar, am observat de ce nu primeam raspuns...pt ca mai era un topic asemanator: jocul la copii, ceva de genul asta...Am citit acolo...dar sunt doar mamici cu bebelusi mititei..si ai vostri vad ca sunt mai mari, ca al meu.

Membru inregistrat la
    19.01.2009
    Postari in forum
    16.542
    Danut al meu este foarte incantat de carticelele sale. Mi le aduce si vrea sa-i povestesc ce scrie acolo sau inventam povesti daca au doar imagini. De curand i-am luat Primele mele carti de la Corint JUnior. Este o cutie mare care contine 9 carticele ce ii invata culorile, numerele, alimente, pui de animale, imbracaminte, etc..E tare incantat de ele ...mai ales sa le scoata si sa le puna la loc, dar bineinteles si sa se uite pe imagini.

Membru inregistrat la
    19.01.2009
    Postari in forum
    16.542
    Da..si noua ne plac mult cuburile de plastic sau de lemn. Cand i le-am data prima oara le arunca prin toata casa...apoi dupa vreo 2 luni, spre uimirea noastra, Danut a devenit un micut arhitect: incepuse sa construiasca turnulete pana canda cestea se daramau. Se joaca si cu masinute si mai ales cu un trenulet pe sine.. E tare incantat de el, desi credeam ca nu-i va placea asa mult pt ca era pt copilasi mai mari.II plac mult si jocurile de roluri..sa vorbim noi in locul papusilor...asa a invata si el cuvinte noi...ca altfel, nu prea vrea sa le repete dupa noi, dar dupa papusile care cica, vorbesc, le repeta.

Membru inregistrat la
    19.01.2009
    Postari in forum
    16.542
    Si mai avem o jucarie tare iubita: un catelus vorbitor. Acesta spune partile corpului si alte cuvinte sau propozitii si canta cred ca vreo 9 cantecele. Il iubeste tare mult.IL pup cu foc de multe ori pe zi, pe mine nu ma pup asa des!!!!

Membru inregistrat la
    19.01.2009
    Postari in forum
    16.542
    Dar copilasul meu nu este deloc incantat sa se joace singur...desi l-am incurajat sa faca aceasta...ce sa facem ? mai asteptam si aceasta etapa...E tare interesant si felul in care copilasii vostri isi petrec timpul...Daca imi cumpar eu acea carte de jocuri pt copii si va intereseaza si pe voi, va voi spune cum este....

+ Raspunde
Pagina 1 din 8
1 2 3 4 5 6 7 ... Ultima paginaUltima pagina
load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari