Ultimele discutii din forum
    Floricica Cu Vechime gabitzza's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664

Idee Cum il dezvat pe bebe sa adoarma la san

Am auzit foarte multe mamici plangandu-se ca bebelusii adorm la san si astfel nu papa suficient deci se vor trezi mai des si vor cere de mancare mai des (ceea ce nu este recomandat, trebuie sa treaca cel putin 2 ore si jumatate intre mese deaorece laptele de la ultima masa se amesteca cu cel noi si dtermina aparitia colicilor).

A incercat metodele pe care le aplicam eu cu Edi adica il gadilam in talpa, il trageam usor de nasuc, il ciupeam usor de obraji insa nimic, bebe doarme dus si o cam foloseste pe post de "suzeta".

Cum ati reusit voi sa ii dezvatati pe copii sa adoarma la san?

Floricica Cu Vechime lolita si kevin's Avatar
    Membru inregistrat la
    06.01.2010
    Postari in forum
    5.492
    Kevin adormea la san pana in 3 luni, acum nu mai adoarme nici daca vreau.
    Daca vad ca se opreste din supt il ating pe obrajori.

Floricica Nou Venita adam mariana's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.01.2010
    Postari in forum
    11
    eu incerc sa-i scot titzi din gura si imediat reactioneaza...sau o ating sub barbita..asa ca si cum i-as spune..."hei mami papa"

mother
    Guest
    gabi treaba asta cu minimul de ore care tre sa treaca este fallsa... nu am auzit asa ceva decat la asistentele din romania si din gura unora si altora... nu am citit nicaieri asa ceva....
    peste tot se spune ca bb suge la cerere... nu se specifica absolut nimic de 1 ora, juma de ora, 2 ore, 3 ore.... programul impus la supt este o mare greseala si este una din principalele cauze care duc la pierderea lapticului....

nu uitati ca lapticul tine si de sete.... ce porcarie mai e si asta sa nu-i dai sa bea cand i-e sete.....

daca mie imi e sete acum cum ar fi sa imi spuna nu stiu cine sa nu beau apa acum, sau sa nu mananc acum pt ca nu e timpul.... timpul cui? cine il stabileste? ii intreaba si pe bebelusi cineva?

mother
    Guest
    plus ca un bb cere sanul si pt ca simte nevoia de apropiere cu mama, simte nevoia de alinare ca il doare burtica.... lasati-l sa stea la san cat vrea!!!! nu ii rapiti fericirea lui de bebe cu programe aberante impuse de adulti!!!!

treab acu statu;l mult la san dureaza maxim 3 luni! lasat-i sa fie fericiti! asa sunt ei fericiti!

Floricica Cu Vechime gabitzza's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664
    Andreea merci pentru completari problema prietenei mele nu era ca sta mult la san ci ca adoarme la san si atunci nu papa suficient si de aici mesele foarte dese, deci bebe o cam foloseste pe post de suzeta.

Treaba cu alaptarea la 3 ore mi-a fost explicata, adica laptele de la ultima masa nu are timp sa se digere si se amesteca cu laptele proaspat si astfel favorizeaza aparitia colicilor. Nu spun ca asa este, eu doar spun ce mi s-a spus in legatura cu orele de masa.

mother
    Guest
    gabitza in primele 3 luni de viata cam asa e... apoi totul se va schimba....
    asa am patit si eu si multe alte mamici (majoritatea, cred eu, pentru ca mai sunt si exceptii)...

repet.... chestia cu suptul la un interval minim nu am gasit-o in nici un material citit.... am auzit-o doar de la asistente romance.... nu stiu daca si medicii romani au aceeasi aprere... unii or avea.... e clar, oricum, ca nu toti incurajeaza alaptarea si, mai mult, nici macar nu se pricep sa dea sfaturi.... nu stiu daca au avut materie despre alaptare la scoala....

deci fratilor peste tot scrie : SAN LA CERERE !!!! ca e des , ca e rar, ca e putin ca e mult... nu conteaza.... nu exista reguli , timpi si cantitati stabilite de cineva....

stefaniajohansson
    Guest
    Citat Postat de andreeacta Vezi mesajul
    repet.... chestia cu suptul la un interval minim nu am gasit-o in nici un material citit.... am auzit-o doar de la asistente romance.... nu stiu daca si medicii romani au aceeasi aprere... unii or avea.... e clar, oricum, ca nu toti incurajeaza alaptarea si, mai mult, nici macar nu se pricep sa dea sfaturi.... nu stiu daca au avut materie despre alaptare la scoala....

deci fratilor peste tot scrie : SAN LA CERERE !!!! ca e des , ca e rar, ca e putin ca e mult... nu conteaza.... nu exista reguli , timpi si cantitati stabilite de cineva....
    la noi se spune asa: La cerere!!!:)) cel putin 6 mese/zi. si este indicat sa treaca macar 1 ora intre 2 mese (ca sa apuce sa digere laptele si sa nu il doara burtica) 3 ore deja e interval pt adulti..4 ore e intervalul maxim la bebelusi..

Moderator Floricica Cu Vechime anna_creteanu's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.10.2007
    Postari in forum
    9.052
    Eu am nascut in Atena in cea mai mare clinica privata (aici sistemul sanitar la stat functioneaza de zeci de ori mai prost decat in Romania - deci nu am laes privatul din snobism), unde medicii sunt fantastici, cu o pregatire (practica si teoretica) extraordinara, neonatologi, ginecologi de top... moase si asistente de asemnea. In fiecare zi veneau in salon pediatrul, ginecologul si moasa si ne expplicau ce trebuie facut. TOTI au spus ca bebelusului alaptat la san i se va oferi sanul ori de cate ori o cere. Au spus doar ca ar fi bine sa evitam, daca se poate, sa le oferim sannul la intervale mai mici de 30 de minute, pentru a evita macerarea laptelui in stomac. Doar daca se poate!!!
    Eu i-am oferit copilei mele sanul de cate ori am considerat ca il cere... SI da, il avea, si inca il mai are si pe post de suzeta! Si da, adormea la san! Ei si???! Sugea 2 minute si adormea... de multe ori se trezea dupa 30 de minute, de cele mai multe ori insa se trezea dupa 4 ore!!! Deci inseamna ca alea 2-3 minute de supt i-au fost suficiente. EU chiar nu m-am stresat din cauza ca adormea la san. N-am vazut pana acum nici o catea, nici o capra, nici o vaca... sa isi trezeasca puiul gadilandu-l in talpa... NATURA STIE CE FACE!
    va pup si sper ca nu v-a suparat parerea mea!
    Modificata de anna_creteanu; 13.11.2010 la 11:24:45.

mother
    Guest
    N-am vazut pana acum nici o catea, nici o capra, nici o vaca... sa isi trezeasca puiul gadilandu-l in talpa... NATURA STIE CE FACE!
    :))))))) cat de adevarat!!!!!!!!!

Floricica Veterana shtrengaritza's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.02.2008
    Postari in forum
    11.364
    vai ce am ras!!!ai fost mortala ana!!!:))))
    si pe mine ma invata asistenta sa o ciupesc ca sa suga...e adevarat ca doar se facea ca suge in spital ,ca am facut proba cantarului...ea dormea ,mai molfaia ...in fine...
    si fata mea m-a folosit pe post de suzeta o luna jumate pana a acceptat suzeta adevarata...efectiv statea numai la san,dormea cu tzitzi in gurita ,daca i-o scoteam in 5-10 minute se trezea...erau suficiente si alea sa ma duc la toaleta:))
    rar dormea si ea in patut sau in pat pe timpul zilei...ca noaptea dormea in patut pana pe la 4-5 cand incepea sa ceara tzatzi din ora in ora sau mai des :)))

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari