Ultimele discutii din forum
    Floricica Novice Mamiii.lui.Maxiii's Avatar
    Membru inregistrat la
    04.03.2013
    Postari in forum
    386

Cum ii educam pe bebelusi?

Buna ziua mamici.
    Stiti vre-un site sau vre-o carte de unde as putea invata cum sa-l educ pe bebe ?
    Adica cum sa il invat ce e voie si ce nu ?
    A inceput sa umble la prize, la aragaz, la dulapuri si degeaba ii spun ca nu-i voie ca se pune in fund, se uita la mine, rade si face iar. Sau daca ii zic ca nu-i voie si il iau de acolo si il pun in mijlocul camerei, fuge imediat in acelasi loc. Voi ce metode aveti ?

Floricica Nou Venita MadalinaV's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.06.2013
    Postari in forum
    6
    Parerea mea este ca procedezi perfect. Nu poti sa "educi" un bebelus. Trebuie sa stai tot timpul cu ochii pe el. Cu timpul, va invata :)

Floricica Nou Venita alynutza79's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.06.2012
    Postari in forum
    180
    Simpla replica "NU-I VOIE" nu ajuta la nimic daca nu-i insotita de explicatii, iar si iar pana cand, in final nu va mai face prostiute. Fiica-mea (2 ani si jumatate)are bine fixata ideea de oameni mari si copii, fiecare cu atributii si limite. I-am explicat mereu ce inseamna bauturi pt adulti si pt copii, efectul dulciurilor seara, cat de important e sa asculte de parinti si cat de fericiti ne face acest lucru. De exemplu dorea sa se joace cu tubul de diclofenac...mama i l-a luat si i-a dat o crema pt maini sa se joace cu ea...nefericta alegere.Eu i-am explicat pt ce-s folosite ambele produse si i-am redirectionat atentia spre crema ei de corp, permitandu-i s-o foloseasca seara pt a se unge singura sau pe noi. E foarte clar pt ea ce inseamna toxic, foc, chimicale...de exemplu, despre detergent stie ca arde la manute daca pune mana pe el. Cand ii vorbesc despre importanta alimentelor, ajunge sa dea sfaturi mai departe, spunand ca laptele e bun pt ca are calciu si da putere, fructele o ajuta la joaca...etc. Chiar daca pustiul tau e la o varsta mai frageda, repetandu-i, va intelege.Inarmeaza-te cu rabdare si creste-l cu multa dragoste si cu reguli pe care sa nu aiba impresia ca i le impui, ci ca participa la stabilirea lor!!!
    P.S Cand nimic nu da rezultate(probabil ce am scris mai sus merge aplicat putin mai tarziu), indreapta-i atentia spre altceva, jocuri, activitati educative, un simplu privit pe geam....
    Modificata de alynutza79; 02.10.2013 la 15:55:17.

Floricica Avansata cryssa's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.10.2006
    Postari in forum
    1.860
    Nu educi un copil asa mic insa il poti "pacalii" astfel v-a renunta ..pararea mea este ca daca ii spui "Nuuu umbla,faci buba" lui i se v-a parea amuzant si v-a face inadins cel mai bine este sa-ti iei protectii de prize...si cand il vezi ca se duce acolo tu sa iei o jucarie te pui la distanta de el si te joci cu voce tare..el v-a fi atras spre tine instant,evita in general sa spui " nu ai voie acolo" este prea micut sa inteleaga pericolul ...succes.

Moderator Floricica Cu Vechime anna_creteanu's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.10.2007
    Postari in forum
    9.052
    Parerea mea este ca la varsta pe care o are bebelusul tau acum, exista 2 variante pe care le poti alege atunci cand vrei sa nu faca ceva:
    1- ii oferi alternative. Daca vrea sa se duca la priza, tu prefa-te ca nici nu ai vazut ce intentie are si da-i altceva de facut. De exemplu, ofera-i o jucarie care crezi ca ii poate capta atentia, sau incepi instantaneu sa ii canti ceva. E nevoie doar de putina imaginatie.
    2-daca ceea ce vrea bebelusul sa faca nu implica niciun pericol, lasa-l sa isi faca damblaua pana cand se plictiseste.
    Irini cand era micuta, voia sa rascoleasca in toate sertarele de la bucatarie. Sunt 5 sertare. Pe primele 4 le-am securizat iar pe cel de jos l-am umplut doar cu lucruri inofensive si am lasat-o sa isi faca de lucru acolo pana cand s-a plictisit. Dupa 2-3 zile si-a indreptat atentia spre altceva. Nu mi-a placut ideea de ii lua placerea de a explora.

Apoi, bebelusul tau e la o varsta la care poate experimenta diverse senzatii care il vor ajuta sa se fereasca singur. Arata-i ce inseamna rece, fierbinte, ascutit etc.
    Cu prizele e mai greu; nu poti decat sa le pui capace.

Rabdare si imaginatie.

Membru inregistrat la
    04.03.2013
    Postari in forum
    386
    Va multumesc de sfaturi. Stiu ca nu o sa fie usor insa mie imi e tare greu desi am rabdare si imi e simpatic cand vad ca exploreaza ceva nou. Insa sunt prea soliciata. Sunt doar eu si cu el aproape non-stop. Tatiii e cu noi prea putine ore, seara. Si trebuie sa fac curatenie, mancare, etc si nu pot mereu sa ii distrag atentia cu ceva. Si daca nu-l las pe jos, si il pun in patut sau premergator urlaaa, si atunci chiar explodez. Si parca dinadins face cand sunt mai stresata si fac mancare sau ceva din care nu e ok sa ma opresc intre timp. Dar ma rog, o sa depasim noi si situatia asta. E dragalas oricum dar e hot. Si uneori cat de mult il iubesc cand vad ca face asa imi vine pe moment sa dau cu el de pereti. :)) Bineinteles ca e doar un gand la nervi pe moment. Si cand mai ridic vocea la el, foarte rar, imi pare rau dupa ce realizez.

Floricica Avansata ssinziana's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.11.2011
    Postari in forum
    1.268
    cand fetita mea face ceva gresit,umbla la prize,etc.,eu ii explic de ce nu are voie si apoi incerc sa ii atrag atentia spre altceva,de exemplu spre o jucarie.Intotdeauna functioneaza :)

Moderator Floricica Cu Vechime anna_creteanu's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.10.2007
    Postari in forum
    9.052
    Mamico, am uitat sa iti spun ceva esential: cand fetita mea era in faza in care e acum prichindelul tau, nu ma mai interesa ce se intampla in casa... mancam ce apucam si curatenie faceam doar daca era absolut necesar. In rest ma ocupam doar de Irini si nici nu imi doream altceva.
    Acum, cu fratiorul Irinei, lucrurile stau altfel. Curatenia, intr-adevar poate sa mai astepte, dar nevoile Irinei nu. Asa ca atunci cand chiar nu pot renunta la ce fac, pentru a ma ocupa de Gogu, il las in scaunelul lui sau in patut, pana cand imi termin treaba. Si el plange dar n-am ce sa ii fac... cateva minute nu pateste nimic. Important este sa nu fie in pericol.

Floricica Nou Venita cristela1's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.08.2012
    Postari in forum
    88

Membru inregistrat la
    04.03.2013
    Postari in forum
    386
    Citat Postat de cristela1 Vezi mesajul
    http://www.copilul.ro/comunicare-copii/comportament-copii/Pauzele-de-tacere-Time-out-in-disciplina-copiilor-a7701.html
    Gata. Am luat link-ul. Multumesc!

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari