Ultimele discutii din forum
    Floricica Avansata Andreea_Rainbow's Avatar
    Membru inregistrat la
    29.06.2010
    Postari in forum
    2.069

Nelamurit Cu papucei sau fara in premergator?

Cred ca fiecare dintre noi am auzit la un moment dat ca ar fi sau nu bine sa incaltam copilasii atunci cand ii punem in premergator.
    Si eu, la randul meu, am auzit si ca ar fi bine sa-i tinem desculti, ca ei sa simta suprafetele pe care se deplaseaza, pana in momentul in care merg foarte bine, fara a-si pierde echilibrul, dar si ca este indicat ca cei mici sa poarte papucei, pentru a impiedica mersul pe varfuri si deformarea picioruselor.
    Momentan, noi am optat pentru varianta a doua.Folosim papucei cu talpa mai grosuta, care sunt mai inalti, pentru a-i proteja glezna, si a evita sucirea ei in timpul mersului.
    Voi ce parere aveti?Folositi papucei pentru cei mici in premergator?Daca da, de care sunt?Cu talpa moale sau rigida?

lorito
    Guest
    Eu , adica ea nu foloseste.
    Are doar sosetute din alea... antiderapante:)
    De obicei o las in sosetute obisnuite.
    Baitanului i-am pus niste papucei din pasla ( cred ca asa se zice) pt ca in vechea locuinta era frig:(

Floricica Nou Venita florin22's Avatar
    Membru inregistrat la
    12.01.2011
    Postari in forum
    266
    buna fetelor,eu am un bebe de 9 luni si jumatate,eu ii dau papucei cand il pun in premergator.i-am facut papucei la comanda,au talpa de cauciuc care e destul de flexibila si sunt mai inalti pentru a tine glezna.va pup sanatate multa le bebei.

Floricica Nou Venita margi's Avatar
    Membru inregistrat la
    09.02.2011
    Postari in forum
    4
    buna din nou
    si eu tot cu papucei il pun in premergator,cu talpa rigida si mai inalti sa ii tina glezna,am mai citit pe undeva ca ii bine cu papuci si pentru a corecta piciorul de platfus

Floricica Senior roxy29's Avatar
    Membru inregistrat la
    12.10.2009
    Postari in forum
    4.012
    offff... apar tot felul de pareri si de "studii"... mai nou am citit ca un dr ortoped nu recomanda talonetele...nu stii ce sa crezi.
    insa...am mers pe principiul ca ani la randul copiii au invatat sa mearga desculti...la propriu. si inca unul...eu am gresie:))) concluzia: are sosete cu talpici sau picatele de cauciuc...si atat. oricum uneori ii gasesc degetele umezite...
    premergatorul insa e mai mult de bibelou...la fel ca la primul copil l-am folosi de cateva ori si gata. acum prefera pe jos si lipaie cu palmutele .. asa o aud pe unde este:))

Floricica Nou Venita gogutza's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.04.2011
    Postari in forum
    4
    Citat Postat de roxy29 Vezi mesajul
    offff... apar tot felul de pareri si de "studii"... mai nou am citit ca un dr ortoped nu recomanda talonetele...nu stii ce sa crezi.
    insa...am mers pe principiul ca ani la randul copiii au invatat sa mearga desculti...la propriu. si inca unul...eu am gresie:))) concluzia: are sosete cu talpici sau picatele de cauciuc...si atat. oricum uneori ii gasesc degetele umezite...
    premergatorul insa e mai mult de bibelou...la fel ca la primul copil l-am folosi de cateva ori si gata. acum prefera pe jos si lipaie cu palmutele .. asa o aud pe unde este:))

mai aveti premergatorul??? i-l imprumutati?

Floricica Novice ghiocelul_rosu's Avatar
    Membru inregistrat la
    12.04.2010
    Postari in forum
    410
    Citat Postat de Andreea_Rainbow Vezi mesajul
    Cred ca fiecare dintre noi am auzit la un moment dat ca ar fi sau nu bine sa incaltam copilasii atunci cand ii punem in premergator.
    Si eu, la randul meu, am auzit si ca ar fi bine sa-i tinem desculti, ca ei sa simta suprafetele pe care se deplaseaza, pana in momentul in care merg foarte bine, fara a-si pierde echilibrul, dar si ca este indicat ca cei mici sa poarte papucei, pentru a impiedica mersul pe varfuri si deformarea picioruselor.
    Momentan, noi am optat pentru varianta a doua.Folosim papucei cu talpa mai grosuta, care sunt mai inalti, pentru a-i proteja glezna, si a evita sucirea ei in timpul mersului.
    Voi ce parere aveti?Folositi papucei pentru cei mici in premergator?Daca da, de care sunt?Cu talpa moale sau rigida?
    Si eu ii dau papucei cand o pun in premergator dar face ce face si ii da jos asa ca am hotarat sa ii dau sosetute mai groase oricum nu prea sta ea in premergator maxim 10 15 minute ca nu ii place

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari