Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita bellisima_2010's Avatar
    Membru inregistrat la
    01.01.1970
    Postari in forum
    5

Amenintator Cu pampersi sau fara pampersi pentru baieteii nostri bebelusi ?

Am citit deunazi intr-o publicatie medicala cum ca " pampersii ar bauna fertilitatii viitorilor barbati " deoarece se ridica temperatuara in zona scrotului bebelusilor afectand tesuturile si ducand pe viitor la o productie mult micsorata de spermatozoizi .
    Voi ce parere aveti dragi mamici ? o sa ajungem iara la scutecele bunicii??

Moderator Floricica Debutanta snowdance22's Avatar
    Membru inregistrat la
    23.08.2010
    Postari in forum
    1.161
    :)))))))))))) bine, dincolo de ras, or fi facut ei ceva studii, de au publicat asa o stire... si totusi, parca e prea mult... si aia care au crescut cu scutece de panza si peste ele un nailon? cunosc eu, din genertia mea, destui... si copii au... desi nu cred ca le-a fost racoare...:)))))))

oanachampion
    Guest
    Ai dreptate, Snowdance. Pe vremea noastra aveam chiloti de plastic pe deasupra scutecului de panza (si banuiesc ca nu numai noi, fetele)... Nu stiu cat de adevarat e ca dauneaza scutecele cand sunt asa de mici, insa ma gandesc ca spermatozoizii ar fi afectati daca ar fi produsi deja... la varsta asta, din cate stiu eu, nu sunt (poate gresesc, sunteti libere sa ma corectati daca aveti amanunte)...

Floricica Senior raluca28's Avatar
    Membru inregistrat la
    12.11.2009
    Postari in forum
    2.806
    Din cand in cand eu merg la un chirurg pediatru din Chisinau (acum practica in Bacau), care ne este prieten de familie, care a terminat scoala la una dintre cele mai prestigioase universitati de Moscova (renumita pentru pediatrii pe care i-a dat), si in care am mare incredere. Si el m-a avertizat ca purtatul pampersilor poate cauza impotenta la baietei, si cred ca are dreptate. PE de alta parte, eu una nu am gasit alta solutie pana acum. am citit despre scutecele din panza, care acum arata si sunt ~la fel de eficiente ca cele de unica folosinta, dar nu am avut acces la ele (in america, de pilda, e tot mai crescand curentul folosirii scutecelor de panza). Avand in vedere numarul tot mai crescut al problemelor de infertilotate la barbatii tineri, poate ca pe undeva dr. astia au dreptate. Daca urmatorul copil e baietel eu iau in considerare serios folosirea scutecelor de panza...pana atunci, celor cu baietei mai mici (bebelusi care mai stau intr-un loc), le recomand si eu sa ii lasati cateva jumatati de ora pe zi la funduletul gol (e mai prudent asa).

Floricica Novice Ruxy_ta's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.07.2010
    Postari in forum
    412
    si eu stiam de mai demult (de cand era fiica-mea mica adica acum 14 ani) ca pampersii, minunatii pampersi nu sunt foarte ok pentru baietei (si atunci ma bucuram ca am fetita)... sper sa reusim sa scapam de ei dupa un an si as mai vrea sa pot sa-l culc la funduletul gol, dar nu sta invelit atunci cand e cu piciorusele goale.

iubytzik22
    Guest
    Normal pentru copii cel mai bine e fara pampes...insa nu ca pampersii provoaca impotenta baieteilor...hai sa fim seriosi daca ar fi sa facem tot ce zic articolele unde am ajunge? Eu pana acum nu am auzit asa ceva.....si banuiesc ca se refera sa porti pampers pana la vreo 7 ani sau ceva de genu cat sunt mici cum sa devina impotenti ca poarta 2 ani pampersi?despre urmatorul articol ce parere aveti?
    Impotenta
    Unul dintre articole se refera la faptul ca barbatii care au slujbe temporare risca sa devina impotenti....adevarat?
    Alt articol spune ca fustele scurte provoaca impotenta.....adevarat?
    Ultimul articol spune despre un canadian care a ramas impotent din cauza unei muste...adevarat?

leut
    Guest
    Citat Postat de iubytzik22 Vezi mesajul
    Ultimul articol spune despre un canadian care a ramas impotent din cauza unei muste...adevarat?
    haha este deja nebunie, m-ai distrat cu stirea asta.
    oricum nu cred ca e atat de nociv purtatul pampersului
    eu una incerc sa-l las cat mai mult fara, pentru ca si lui ii place asa.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari