Ultimele discutii din forum
    Floricica Novice Mamiii.lui.Maxiii's Avatar
    Membru inregistrat la
    04.03.2013
    Postari in forum
    386

Nelamurit Cu bebe prin lume !

Mãmicilor, am si eu o ìntrebare..soacra mea e stabilitã-n Italia de 10 ani, si nu poate sã vinã ìn tarã cànd vrea. De aceea ne-am gàndit (eu si sotu) sã-i facem o surpriza sã-l vadã si ea pe bebe! Acum as vrea sã stiu care sunt procedurile ca sã iesi din tarã cu un bebe de 9-10 luni sã zicem cã v-a avea cànd vrem sã mergem. Trebuie ceva acte anume, la notar, pasaport ?

Floricica Avansata cryssa's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.10.2006
    Postari in forum
    1.860
    Daca pleci si cu sotul nu iti trebuie procura doar pasaport in mod sigur si te sfatuiesc sa-i faci o asigurare de sanatate mai buna bebelui,deoarece copilasii racesc repede si pot face complicatii mai ales ca in italia clima este cu totul alta decat in romania.Te sfatuiesc sa iei si nurofen,panadol,picaturi de nas,cremute si termometru cu tine neaparat,tine cont ca acolo costa foarte mult medicamentele si sa nu cheltuiesti aiurea,in rest sa-i iei cateva jucarele preferate sa nu se simta in panica,drumul poate bulversa un copilasi si alege un transport cu avionul cu cele mai putine ore de drum este dificil sa pleci la drum cu un copil mic dar nu imposibil))..drum bun!

sadia
    Guest
    Noi am fc Italia cand avea 8 luni,tot cu soacra In avion a fost super a dormit si mancat.
    Am ales avionul bineinteles.
    Iti trebuie pasaport,nimic mai mult.

princess
    Guest
    Noi cu copiii in general mergem noaptea cand iesim din tara si avem mult de mers cu masina, pentru ca dorm si sunt linistiti si ei si noi. Asta in cazul in care soferul rezista la drum noaptea si nu are probleme cu somnul. Plus ca e si drumul mai liber, vara e racoare, nu ii deranjeaza soarele, nu vor cate ceva tot la 5 minute. La 4 luni jumate am calatorit cand avea bb2 cel mai putin si mi-am dat seama de un lucru: cu cat e mai mic, cu atat de mai usor ca unde il pui acolo sta :)

Floricica Novice Maria's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.04.2011
    Postari in forum
    414
    Nu uita de scaunul de masina,acolo este obligatoriu.

princess
    Guest
    Citat Postat de Maria Vezi mesajul
    Nu uita de scaunul de masina,acolo este obligatoriu.
    Si in Ro e obligatoriu, doar ca la noi ori nu se respecta legea, ori parintii sunt inconstienti..

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari