Ultimele discutii din forum
    mischa2000
    Guest
    asa e ...este un site unde se prezinta in detaliu vederea bebelusului ...
    abia la un an vede ca cei mari ...
    dar oricum e simplu de observat ... ii misti un obiect in fata ochilor da diferite distante si vezi cum il urmareste ...

Floricica Cu Vechime ligiafodorean's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.11.2008
    Postari in forum
    7.046
    nu sunt de acord ca doar la un an ajunge sa vada bine, Carina are 10 luni si vreau sa va spun ca aduna toate scamele de prin casa sa le bage in gurita.
    vad ca parerile sunt foarte impartit cu privire la "putintele" unui bebelus.

mother
    Guest
    ligia nu ma contrazic, ca nu am studiat exact problema, dar nu avem de unde sa stim ce vad ei exact(poate doar daca credem ce au studiat unii ani intregi)... la apropiere vad de la inceput..cu distantele au probleme...

Floricica Nou Venita andreea88's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.03.2009
    Postari in forum
    6
    Am o fetita de aproape 2 luni, e cuminte si atunci cand vorbesc cu ea e foarte atenta, zambeste, asculta si plimba privirea dupa chipul meu. Eu cred ca un copil de 2 luni care este tratat cu dragoste te intelege perfect.

mother
    Guest
    adica al meu nu a fost tratat cu dragoste? :)))

sunt o gramada de informatii despre dezvoltarea psihomotorie a bebeluslui...sta daca vreti sa va informati... daca nu credeti in continuare ca la 2 luni intelege perfect...

mie mi se pare f importanta s acunoastem limitele si posibilitatile copiiilor nostri ca sa ii ajutam sa se dezvolte armonios...

altfel tot timpul le vom cere prea mult sau prea putin...

Floricica Nou Venita lorena_teo's Avatar
    Membru inregistrat la
    10.12.2009
    Postari in forum
    5
    Buna. Si eu sunt de parere ca bebelusii ne inteleg. Drept dovada, am chiar o intamplare. A fost intr-o zi de marti... Eu eram cam ocupata cu gatitul, curatenia prin casa. Trebuie sa specific ca puiutul meu papa si lapte de la mine si bea si lapte praf, NAN1, el avand acum doua luni, pt ca am observat ca nu se satura de la mine, si eu fiind la facultate, ultimul an, imi trebuia un "ajutor" pt orele cand lipsesc de acasa si la puiul meu ii e fomica. Deci revin la povestioara. In ziua respectiva, puiutul meu ma vazut doar cand l-am alaptat, pt ca pt completare il avea pe tati :P. care ma ajutat foarte mult de cand am nascut (am nascut prin cezariana). Stand cam toata ziua cu tati, seara cand am ajuns acasa de la facultate, am fost plecata de la 3 pana la 6, am intrat in camera in camera si am inceput sa ii vorbesc, sa ii spun ca am venit acasa, ca mi-a fost dor de el, l-am pupat a inceput sa-mi zambeasca si sa dea din manute. S-a uitat la tati zambind apoi si-a intors privireaspre mine tot zambind... A fost al doilea cel mai frumos moment din viata mea, primul fiind cand l-am vazut pt prima oara. Deci, bebelusii chiar ne inteleg :)

Floricica Nou Venita asinipean's Avatar
    Membru inregistrat la
    07.05.2009
    Postari in forum
    2
    buna si eu sunt o mamica,fetita mea are 2 luni e adevarat ca copii cresc f repede nu am crezut pana acm,sunt f inteligenti,fetita mea acm incepe sa scoate sunete f frumoase si fiind pt prima data parinti ne bucuram din orice.

Floricica Nou Venita cris_01's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.02.2010
    Postari in forum
    150
    Bebelusii la 2-3luni nu inteleg ce le spunem,e prea devreme pt asta,dar stiu ca tu esti "mama" pt ca iti cunosc vocea din burtica si pt ca tu esti mereu cu ei si il recunosc si pe tata pt ca au auzit si vocea lui in burtica si pt ca este foarte prezent in viata lor!
    Fiecare etapa de crestere are gradul ei de inteligenta dar asta nu inseamna ca sunt "inteligenti"in acceptiunea adultilor,sunt inteligenti pt varsta lor:)))
    Nu stiu de ce mamele tind sa isi faca copilasii genii!La 2luni nu au cum sa te inteleaga,nici nu au cum sa isi recunoasca numele...se uita la tine pt ca aud ca scoti sunete si pt ca iti cunosc vocea,doar atat!
    Eu era sa fac infart din cauza unor mame de"genii",in cartii am citit ca un copil isi recunoaste numele de pe la 7luni,dar pe forumuri foarte multe mame erau convinse ca bebelusii lor isi stiu numele de la 3-4luni,unii si mai de devreme!Am crezut ca al meu are ceva saracul pt ca la 6luni nu stia ca el e Vlad!Dar din fericire m-a linistit dr!
    Iar rasul apare pt autoconservare,pt a nu ii face rau,am citit asta in cartea "mama si copilul" de sotii Capraru!
    Lasati copilasii in pace sa se dezvolte in ritmul lor,nu e bine sa aveti asteptari exagerate de la ei,in fond sunt doar niste bebei!

alinutza82
    Guest
    Fetita mea a inceput sa isi recunoasca numele si cuvantul "bebe" (pentru ca o strigam des si bebe, nu numai cu numele) pe la 6 luni.

La 2 luni nu inteleg ei nimic, cum zicea cineva mai sus nici nu vad prea bine. Evident ca au niste instincte de autoconservare, recunosc persoanele care stau des pe langa ei (nu trebuie neaparat sa fie mama), plang de scutec, de foame etc. Deasemenea recunosc si tonalitati, se va calma daca ii vorbesti calm nu pentru ca ii zici ceva anume. Daca tonalitatea este buna poti sa zici si o poezie de Bacovia ca nu conteaza.

Cum zicea si Cris, e foarte important sa cunosti limitele bebelusului tau si sa nu te astepti la minuni. Fiecare bebe trebuie sa treaca prin anumite etape de dezvoltare si sa nu uitam, fiecare bebelus e diferit, vor trece prin aceste etape cum vor ei.

oanachampion
    Guest
    Normal ca nu inteleg nimic la 2 luni... In loc sa aveti asa niste asteptari mari, ar fi mai bine sa-i lasati pe ei sa va uimeasca... Toate momentele isi vor pierde din "magie", daca voi aveti impresia ca sunt genii de la nastere, inteleg tot, pot face orice etc...
    Vorba lui cris-01, noi restul (cele care realizam ca avem copii normali si nu ne asteptam sa reinventeze roata la 6 luni) ar trebui sa ne dam de ceasul mortii ca puiutii nostri nu se ridica la inaltimea basmelor pe care le spuneti voi despre ai vostri?

oanachampion
    Guest
    Cat despre ce vad bebelusii... Poti sa ai o vedere de vultur, daca in creierul tau nu s-au format conexiunile necesare ca sa intelegi ce vezi, tot degeaba... De exemplu, de abia intre 9-12 luni incep sa realizeze ca exista diferite culori...

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari