Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita nicky_bind's Avatar
    Membru inregistrat la
    01.06.2008
    Postari in forum
    5
    eu cred ca da pt ca fetita mea este foarte atenta cand vb cu ea

Floricica Nou Venita iana10's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.03.2008
    Postari in forum
    233
    Eu zic sa postezi asta la "progrese facute de bebe":))

Floricica Nou Venita nicky_bind's Avatar
    Membru inregistrat la
    01.06.2008
    Postari in forum
    5
    de ce neaparat acolo ?

Floricica Nou Venita iana10's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.03.2008
    Postari in forum
    233
    Pai a fost o gluma:P. E normal sa fie bb atenta cand vorbesti cu ea, pentru ca e fascinata de vocea ta. Poti sa spui ca si intelege ce spui cand ii zici sa faca 10 flotari si ea executa . Bine ai venit draga pe forum (pune la semnatura data nasterii fetitei tale si numele ei). Ai o fetita frumoasa foc si poza e grozava, sa-ti traiasca printesa si sa fie sanatoasa. Nu am vrut sa te necajesc, doar am glumit. SI sa sti ca eu am o vorba: bebeii nu pot sa vorbeasca pentru ca ei stiu toate secretele si DD nu-i lasa sa ni le spuna. Multi pupici.

Floricica Debutanta anca07's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.07.2008
    Postari in forum
    1.081
    scuze si gina este foarte atenta la oricine cind ii se vorbeste dar nu intelege de exem:tot timpul ii esplic ca nu este voie ca ii face aua lu mami si tot ma musca chiar daca tip de durere,daca ar intelege nu mar mai musca de titi

Floricica Nou Venita stefan_b3b3's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.09.2008
    Postari in forum
    1
    buna sunt o noua si proaspata mamica si bebe al meu are 2 luni si sunt sigura ca ma intelege

Floricica Avansata florizarnovean's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.10.2007
    Postari in forum
    1.753
    Copilul te poate intelege si intrauterin, dar sunt mai multe grade de intelegere in functie de dezvoltarea sa..se stie ca bebe recunoaste vocea mamei de cum se naste si pe cea a tatalui sau a fratiorului daca i-a auzit mai des, precum si muzica pe care mami i-a pus-o de multe ori...Asa ca nu mi se pare deloc deplasat ca un bebe de 2 luni sa inteleaga.

mischa2000
    Guest
    sigur ca da ...

Floricica Avansata biskita's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.06.2008
    Postari in forum
    1.743
    bb meu de pe acuma se uita dupa mine si plange daca nu ma vede in camera iarcand vb ba rade ba vrea sa vb si el(bb meu are 7sapt)
    bb is foarte inteligenitifloricica]

mischa2000
    Guest
    pai eu acum trebuie sa zic ca raluca e geniu la doi ani ... daca la 7 saptamani sunt inteligenti ...
    sa nu confundam inteligenta cu instinctul de conservare ...
    e clar ca exprima ceea ce vor ... in cel mai simplu mod ... dar pana la inteligenta ...
    la 7 saptamani stie de hrana, frig, scutec ud, alinare, cald ... abia a inceput sa vada ...
    nu te nasti inteligent ... te formezi, te cultivi, cresti.

mother
    Guest
    eu fac parte din categoria sceptica referitor la acest subiect.. nu cred ca bebelusii inteleg o iota...si asta pana la cateva luni bune...
    la 7 saptamani am impresia ca nici nu vede bine inca...sau nu la distanta...
    sunt familiarizati cu voci, mirosuri, chair si bataile inimii mamei la inceput, fetze...
    dar sa priceapa ce le vorbesti e muuuuuuult spus....
    daca aveti curiozitatea dati un search cu google si gasiti cate ceva despre dezvolatrea bebelusului... eu mai citeam in mama si copilul....

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari