Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita alinatonea's Avatar
    Membru inregistrat la
    16.12.2008
    Postari in forum
    1
    CRED CA PITICII NOSTRII, MAI ALES CEI SINGURI LA PARINTI SE BUCURA DE " COMPANIA" ALTOR COPII, CHIAR DACA SUNT DE FAPT EI.IN OGLINDA.

SI NU INTELEG DE CE "ACEI COPII"II IMITA...

Floricica Debutanta maridani's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.11.2008
    Postari in forum
    881
    Talida se uita in oglida de pe hol cand trecem pe acolo dar nu e intotdeauna incantata.Mai mult o incanta geamul noaptea si chiar si ziua.

new sunshine
    Guest
    Copiii se uita in oglinda pt ca incep sa se cunoasca si acesta este primul semn de a se recunoaste cu propria imagine..Astfel incep sa cerceteze si sa isi dezvolte imaginea de sine..pot fi invatati ca au nas..ochi gurita si tot ceea ce tine de corpul si imaginea lor...

Floricica Debutanta adrianarenata's Avatar
    Membru inregistrat la
    02.09.2008
    Postari in forum
    999
    noi nu avem o oglinda mare in casa decat cea d ela baie
    si cum el nu are prea mult acces acolo nu a intrat in contact cu oglinda. mergand la niste priteni care au un dulap cu o usa de oglinda s avazut si a inceput sa pupe imaginea in oglinda, la fel a facut si cu usa d ela cuptor , la bunici se oglindea si staea acolo si se pupa ! era asa de poznas!!

Floricica Veterana Vizitator's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.11.2004
    Postari in forum
    15.891
    Teoretic, de pe la varsta de un an jumatate incep sa se recunoasca in oglinda. Ai mei arata cu degetelele si spun "Aidy" (Aidan) si "Deden" (Devon), adica stiu ca ei sunt cei din oglinda, de vreo cateva luni. Deci e posibil sa se intample si mai devreme de un an jumatate, insa o sa va dati seama exact cand incep sa se recunoasca.

Membru inregistrat la
    30.11.2004
    Postari in forum
    15.891
    Exista si un experiment pe care il puteti face ca sa va dati seama daca bb se recunoaste sau nu: lipiti o bulina colorata (sau desenati) pe fruntea copilului si lasati-l sa se priveasca in oglinda. Daca nu se recunoaste, va incerca sa atinga bulina in oglinda. Daca se recunoaste, isi va atinge propria frunte.

Floricica Senior robynely's Avatar
    Membru inregistrat la
    07.06.2008
    Postari in forum
    4.526
    interesant Oana!voi incerca si eu chiar daca Roberta are doar 11 luni.avem oglinda in sufragerie si cand se vede incepe sa rada si sa se alinte apoi se uita la mine sau la cine o tine in brate.ii place.

Membru inregistrat la
    30.11.2004
    Postari in forum
    15.891
    Nely, tin sa-ti spun ca tocmai am terminat de facut experimentul asta pe copiii mei. M-am inselat amarnic, Devon NU se recunoaste in oglinda, chiar daca arata cu manuta si-si spune numele. Fara experimentul asta as fi trait cu impresia ca stie ce zice... Aidan, insa, n-a incercat nici o secunda sa atinga oglinda, de cum a vazut bulina a incercat sa si-o stearga de pe frunte (era desenata cu ruj). Tot acolo scrie ca, pana la 21 de luni, ar trebui sa se recunoasca (pana atunci nu-i problema daca nu), deci tot mai am o speranta cu Devon... :))))

Floricica Senior ralucaa's Avatar
    Membru inregistrat la
    20.04.2007
    Postari in forum
    4.789
    da interesant,multumim Oana voi incerca si eu tetul acum Efe doarme cind se trezeste i-l voi testa si eu am senzatia ca se recxunoaste in oglida dar sa vedem...

Floricica Senior robynely's Avatar
    Membru inregistrat la
    07.06.2008
    Postari in forum
    4.526
    oana am incercat aseara.i-am lipit pe frunte o bulina de hartie colorata.habar nu avea!nu ducea mana nici la oglinda dar nici la frunte.si ce mai credeam eu ca stie cine e cand se uita in oglinda!!!!oricum mai incercam si peste cateva luni.

Floricica Debutanta dianeros's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.12.2008
    Postari in forum
    814
    piticu meu e ft bucuros cand se vede in oglinda.sunt sigura ca nu se recunoaste(de curiozitate am sa fac si eu testul ala)dar danseaza mereu in fata oglinzii si se amuza de mama-mamaazi era asa de incantat ca se vede incat s-a dus la oglinda ft aproape si a dat cu capul in ea:)(nu a mai fost asa de incantat dupa).

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari