Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita darude's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.10.2011
    Postari in forum
    7

Comportamentul la copil de 16 luni

Am o nelamurire cu privire la fetita mea de 1 an si 4 luni. As dori sa intreb daca e normal ca la aceasta varsta sa nu pronunte cuvinte. Cu cateva luni in urma zicea "mama" dar nu a mai facut-o demult. Altceva in afara de asta e "papapa, bababa". Sotul meu e nedumerit, crede ca ea are o problema. Per total ea e o fetita sanatoasa, mananca , doarme, e foarte cuminte si aproape merge singura, se joaca cu jucarii in patutul ei, sare, alearga . E normal ca la aceasta varsta sa nu pronunte cunvinte ? As dori sa stiu ce as putea sa fac, nu vreau sa ma ingijorez fara motiv. Multumesc.

Floricica Debutanta danilu's Avatar
    Membru inregistrat la
    16.12.2009
    Postari in forum
    830
    nu cred ca ar trebui sa te ingrijoreze acum faptul ca nu vorbeste. fiecare copil are ritmul lui si face ceea ce este pregatit sa faca. am avut aceasi pb, am mers la medic si mi-a spus ca pana la 3 ai nu am motive de ingrijorare, atata timp cat este receptiv, intelege ce i se spune si este atent la ce se intampal in jurul lui. el acum vorbeste, spune multe cuvinte dar inca nu formuleaza propozitii. progrese se vad de la o zi la alta, dar relaxata nu sunt. educatoarea de la gradi mi-a spus ca este doar puturos, nu vrea sa vorbeasca. acolo ii testeaza prin a le cere sa faca cava, sa dea o jucarie, sa mearga acolo unde li se cere. al meu de mic a gasit metode de a ma face sa inteleg ce vrea fara sa vorbeasca. am folosit un fel de comunicare non-verbala si cred ca asta i-a asigurat un comfort si nu a mai fost suficient de motivat sa pronunte cuvinte.
    voi cum sunteti la capitolul comunicare? cand vorbesti cu ea cum reactioneaza?
    daca spui ca aproape merge singura e posibil sa fie acum concentrata numai pe mers.

Membru inregistrat la
    13.10.2011
    Postari in forum
    7
    Vorbesc mult cu ea, nu e intotdeauna atenta dar intelege ce spun si reactioneaza. daca ii spun: hai la mama, se ridica si vine spre mine, sau cand ii spun: uite ce are mama se intoarce spre mine si asteapta sa ii arat ceva :) E foarte fericita cand merg cu ea de manuta si chiuie de bucurie, aproape fuge. Ii plac desenele ca la orice copil si la unele din ele chiuie tare si sare si alearga in patut :) De dormit adoarme singura in patutul ei. Mai are din cand in cand dureri de dintisori si se mai trezeste noaptea dar nu foarte des. Ii place sa fie bagata in seama si sa ne jucam cu ea . E bine dezvoltata si inalta, zici ca are 2 ani :) Sotul meu mi-a zis sa mergem la un doctor cu ea caci poate are probleme dar are totusi 16 luni, nu te poti astepta la foarte mult acum.

Floricica Debutanta Hayeti's Avatar
    Membru inregistrat la
    29.06.2011
    Postari in forum
    1.068
    Sa stii ca nici baietelul meu nu vorbeste...in afara de tata, baba, dada, nana si uneori papa - nici macar mama nu spune...Dar din ce-mi dau seama intelege foarte bine anumite chestiuni, adica spre exemplu daca ii spun "da-mi jucaria" stie sa imi dea o jucarie, sau daca intreb "unde este suki" stie ca trebuie sa caute suzeta.....cand ii spun sa-mi dea gura sa-l pup, imi intinde fruntita si rade...stie sa imi dea labuta la picior sa i-o pup daca ii zic sa mi-o dea....Stie sa arate ochii, gura si puta , desi la ochi si gura recunosc ca am inistat sa il invat...cu puta, nu stiu cum s-a intamplat ca stie ce este de pe la 6 luni, si ti-o arata chiar cu mandrie, desi nimeni nu i-a spus cum sta treaba...nici macar cand il schimbam nu am vorbit cu el sa-i povestesc....si culmea...daca cu ochii si nasu mai gresim...la asta n-a fost nici o umbra de indoiala...hotarat lucru...
    Si am vazut fetita nascuta in aceeasi zi cu el care stie cati ani are, cum o cheama -chiar daca nu pronunta corect, sa numere unu, doi, tei, sa spuna cutu, pisi....
    Si nu merge nici fortat, ca oricat inerc sa-i arat animalute, poze, sa vorbesc cu el...in doua secunde se plictiseste si intoarce capul....

Membru inregistrat la
    13.10.2011
    Postari in forum
    7
    Eu cred ca e doar lenesa, nu cred ca are probleme caci atunci nu ar fi reactionat la nimic . E doar o chestiune de timp

Floricica Debutanta Hayeti's Avatar
    Membru inregistrat la
    29.06.2011
    Postari in forum
    1.068
    Citat Postat de darude Vezi mesajul
    Eu cred ca e doar lenesa, nu cred ca are probleme caci atunci nu ar fi reactionat la nimic . E doar o chestiune de timp
    Nu neaparat lenesa....poate inca nu i se pare important sa comunice asa...Oricum, am mai citit si eu ca nu e cazul sa ne impacientam....sunt niste copii normali pentru varsta lor....

Membru inregistrat la
    13.10.2011
    Postari in forum
    7
    Da, e bine de stiut. Multumesc pentru raspunsuri.

Floricica Novice ghiocelul_rosu's Avatar
    Membru inregistrat la
    12.04.2010
    Postari in forum
    410
    [QUOTE=darude;3007868]Am o nelamurire cu privire la fetita mea de 1 an si 4 luni. As dori sa intreb daca e normal ca la aceasta varsta sa nu pronunte cuvinte. Cu cateva luni in urma zicea "mama" dar nu a mai facut-o demult. Altceva in afara de asta e "papapa, bababa". Sotul meu e nedumerit, crede ca ea are o problema. Per total ea e o fetita sanatoasa, mananca , doarme, e foarte cuminte si aproape merge singura, se joaca cu jucarii in patutul ei, sare, alearga . E normal ca la aceasta varsta sa nu pronunte cunvinte ? As dori sa stiu ce as putea sa fac, nu vreau sa ma ingijorez fara motiv. Multumesc.[/QU

Eu spun sa ai rabdare nici fiica-mea la un an si4 luni nu spunea prea multe in afara de ,,apa mama tata papa nani ,, nu spunea mai nimic dar am dus-o mult afara intre copiii si a recuperat acum vorbeste mai ceva ca un avocat, ai putea sa o duci si tu afara intre copiii. Totusi daca spui ca e concentrata pe mers atunci ai putina rabdare :) fiindca pana la urma o sa isi dea drumul la vorba

Membru inregistrat la
    13.10.2011
    Postari in forum
    7
    Hehe, da , o sa am rabdare. Ii place mult sa mearga si sa o plimb. Mai are putin si merge singura. Afara ies cat pot de des cu ea. Multumesc pt raspuns .

Floricica Nou Venita ACTone's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.04.2013
    Postari in forum
    1

Stai calma

Stai calma, dezvoltarea copiilor are loc in mod diferit pentru fiecare. De exemplu eu am inceput sa vorbesc la 11 luni, in timp ce fratele meu la 2 ani. Fiecare se dezvolta diferit, tot ce trebuie sa ai este rabdare.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari